Google+

Arama formu

KUZEYİN EĞLENCE MERKEZİ: SCHEVENINGEN, LAHEY

Bu yazı Gezimanya üyesi Serhat Çelebioğlu tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hollanda’nın en ünlü deniz kasabası olan Scheveningen, Hollandalıların tüm sene boyunca (kışın da denize girenler var) denize girip güneşlendikleri ülkenin en ünlü plajlarına sahip hayatın tüm hızı ile sürdüğü aktivitelerle dolu bir eğlence merkezi. Lahey’e sadece 3 kilometre uzaklıkta. Uzun plajlar; öncelikle gençler ve genç kalanlar olmak üzere bölgede yaşayan herkesin gözdesi. Güneşlenmek, yüzmek, yürümek, bisiklete binmek, sörf yapmak ve tabii ki deniz ürünleri yemek için ideal bir yer. 

Lahey (Den Haag)

Lahey (Den Haag)-1

Scheveningen'de dikkatimi çeken en önemli özellik hiçbir otelin kendine ayırdığı bir plajını olmaması. Bütün plajlar herkese aynı şartlarda açık. Sahiller Hollandalılara ve Scheveningen’e gelmiş olan turistlere bırakılmış.

Lahey (Den Haag)-2

Lahey (Den Haag) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Private room with amazing views over The Hague, Bed & Breakfast Houtrust, Emilie güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri MAFF Canal Apartment, Bacán Bed & Breakfast, B&B Ereprijs. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hostel The Golden Stork, Royal Centrum, Babylon Hotel Den Haag gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel The Golden Stork, Pink Flamingo Hostel, Stayokay Den Haag tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lahey (Den Haag) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Scheveningen'de dikkatimi çeken diğer bir özellik de yıllar önce dünya savaşları nedeniyle dedeleri buradan göç eden Hollandalıların tatil yapmak için yine atalarının topraklarını tercih etmeleri ve hep birlikte kovboy şarkıları eşliğinde dans etmeleri. Bölgede Alman turistleri de oldukça yoğun olarak görmek mümkün.

Lahey (Den Haag)-3

Scheveningen’in sembolü, 400 metre uzunluğu ve 45 metre yüksekliğiyle iskelesi. İskelenin en ucunda bungee jumping için bir atlama kulesi yapılmış. Hollandadaki tek atlama merkezi burası. 60 metre yükseklikten kendinizi denize bırakıyorsunuz. 

Lahey (Den Haag)-4

Gördüğünüz iskele, dünyanın en iyi iskelelerinden biri olarak kabul ediliyor. Rıhtım 10.00’da halka açılıyor. Camekanlarla kapatılıp kafe ve restoranlar ile seyir terasları haline getirilen bölümler oldukça keyifli.

Lahey (Den Haag)-5

Scheveningen sahilleri sert rüzgarlara açık bir bölge. Özellikle de sörf tesisleri muhteşem. Sörf için Hollanda’nın en iyi yeri diyorlar. 1997 yılına kadar Hollanda’da sörf yasakmış. Daha sonradan halkın baskısı ile bu yasak kalkmış.  Yasak kalkınca da sörf özellikle de burada hızla gelişmiş ve 2002 yılında burada Hawaii’den esinlenerek Aloha isimli bir sörf okulu kurulmuş. Kayıtlara göre Hollanda da çoğu buradan mezun 10.000 civarında profesyonel sörfçü varmış. 

Lahey (Den Haag)-6

Scheveningen müthiş bir kumsala sahip olsa da deniz temmuz da olsa buz gibi. Hollandalılar bunu pek dert etmiyor ve güneşlenmenin yanında bolca denize de giriyorlar. Mutlaka televizyonlarda görmüşsünüzdür. Her yılbaşında on binlerce Hollandalı koşarak buz gibi suya kendilerini bırakıyor. Sonra da bezelye çorbası içip sıcak çikolata ile ısınıyor. Bunu da yeni yıla tüm streslerinden arınmış tüm sorunlarından kurtulmuş olarak yeni bir başlangıç yapmak adına yapıyorlar. İşte o gördüğünüz görüntüler buraya, Scheveningen’e ait. 

Lahey (Den Haag)-7

Scheveningen sahillerinde yer alan The Zwarte Pad Plajı tüm yaz boyunca plaj partilerinin yapıldığı bölge. 

Lahey (Den Haag)-8

Genel olarak The Zwarte Pad Plajı'nda toplu kovboy dans ve şarkıları moda.

Lahey (Den Haag)-9

SCHEVENINGEN'DE NE YENİR?

Scheveningen bölge olarak da en güzel kuzey denizi balıklarının tutulduğu yerlerden biri olarak kabul edildiğinden mutlaka balıklarının da tadına bakılmalı. Burada her gün 25 çeşit balık tutuluyor ve pazara sunuluyor. En iyi deniz ürünlerini bulabileceğiniz yerler Lemon Grass, The Harbour Club, Rootz, Catch, by Simonis. Özellikle daha önceden Amsterdam'da bahsettiğim Herring balığı için Simonis’i tavsiye ediyorum. 

Lahey (Den Haag)-10

SCHEVENINGEN'DE NEREDE KALINIR?

Eğer maddi durumunuz uygunsa mutlaka bir geceyi bölgenin en ünlü oteli olan Grand Hotel Amrath Kurhaus’da geçirmenizi tavsiye ederim. Otel 1884 yıllarında yapılmış. Sezon dışında burada 600 TL’ye bir gece iki kişilik oda bulmanız mümkün.

Lahey (Den Haag)-11

SCHEVENINGEN'E NASIL ULAŞILIR?

Scheveningen, Amsterdam’a 55 km, Lahey’e sadece 3 km uzaklıkta. Bu nedenle trenle ya da arabayla, Amsterdam’dan buraya sadece bir saatte ulaşmanız mümkün. Scheveningen ile ilgili aktarabileceklerim bu kadar. Sağlıcakla kalın.

Etiketler