Cayman Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karayipler’de, Birleşik Krallık’ın deniz aşırı topraklarından biri olan Cayman Adaları başlıca 3 adadan oluşmaktadır. Grand Cayman, Little Cayman ve Cayman Brac adalarından meydana gelen Cayman Adaları’nda toplamda yaklaşık 60.700’den fazla kişi yaşamaktadır. Adaların başkenti George Town ise Grand Cayman’da yer almaktadır. Cayman Adaları genellikle offshore şirketler ile anılmaktadır. Fakat adaların özellikle doğal güzellikleri oldukça dikkat çekicidir. Yemyeşil ormanlar, değişik kuş türleri, el değmemiş plajlar ve gizemli mağaralar özelikle Grand Cayman’ın Kuzey Yakası’nda ve Kardeş Adalar’da bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 2 milyon turisti kendine çeken Cayman Adaları’nın su altı zenginlikleri keşfedilmeyi beklemektedir. 

Cayman Adaları, 1503 yılında Kristof Kolomb Yeni Dünya’ya dördüncü ve son seferini gerçekleştirdiği zaman keşfedilmiştir. İki adayı bulmuş olan Kolomb, üzerindeki kaplumbağalardan yola çıkarak bu adalara “Las Tortugas” ismini vermiştir. Sonradan bu iki ada Kardeş Adalar (Sister Islands) olarak adlandırılmıştır. Yıllar sonra bölgedeki 3 adanın haritası çizilmiş ve bu adalara; “Timsahlar” anlamına gelen “Lagartos” ismi verilmiştir. 1530 yılına gelindiğinde ise bu adalar “Caimanas” olarak isimlendirilmiştir. Bu isim, yerli dilde “timsahlar” anlamına gelmektedir ve adalarda yaşam sürmekte olan bu yırtıcı hayvanlara ithafen bu isim kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla Caimanas dönüşüm geçirmiş ve Cayman olarak son halini almıştır. Cayman Adaları’na en erken yerleşim ise 1658 yılında başlamıştır. Her ilçede farklı bir lehçe olsa da halk İngilizce konuşmaktadır. Adaların kültüründe denizcilik ve Silver Thatch Palm ağacından yapılan iplik üretimi önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl kano yarışları düzenlenmektedir.

Cayman Adaları, plajları, muazzam güzellikteki su altı dünyası, doğal varlıkları ile muhteşemdir. Doğanın sunduğu eşsiz atmosferin tadını çıkarmak, dinlenmek ve su sporları ile aktif bir tatil geçirmek için Cayman Adaları ziyaret edilmeye değer bir yerdir.

Cayman Adaları Nerededir?

Cayman Adaları, Meksika Körfezi’nin güneydoğusunda konumlanan Karayipler’in Batı Karayip Denizi’nde yer alan özerk bir İngiliz deniz aşırı toprağıdır. 264 kilometrekarelik alana sahip Cayman Adaları, Küba’nın güneyinde, Honduras’ın kuzeydoğusunda, Jamaika ve Yucatan Yarımadası’nın arasında Grand Cayman, Cayman Brac ve Little Cayman adalarından meydana gelmektedir.

Cayman Adaları’na Nasıl Gidilir?

Cayman Adaları’nın ana havalimanı, Grand Cayman’daki Owen Roberts International’dır. Bir diğer havalimanı ise Cayman Brac’daki Charles Kirkconnell Havalimanı’dır. Adalar arası seferleri bulunan birkaç havayolu şirketi de bulunmaktadır. Cayman Adaları’na İngiltere’den doğrudan uçuş seferleri de mevcuttur. Havalimanlarından ise adaların iç kesimlerine taksi ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.
Grand Cayman’da George Town şehrinde dört geminin demirleyebileceği kapasitede bir liman mevcuttur. Ayrıca Cayman Brac ve gene Grand Cayman’da yelkenlilere ayrılmış iki tane liman da bulunmaktadır. Su altındaki yaşamı korumak için kimi koruma önlemlerinin alındığı limanlarda mercan ve sünger avlamak yasaklanmıştır.
 

Cayman Adaları’nda Görülecek Yerler

Grand Cayman’da George Town’da yer alan Ulusal Müze, Cayman Adaları’ndaki en eski kamu binası içinde yer almaktadır. Dinamik bir programa sahip olan Ulusal Müze’de Cayman Adaları’nın tarihi ve kültürü üzerine sergiler düzenlenmektedir. Müze’de Cayman Adaları’nın doğal ve kültürel tarihini yakından inceleyebilmek mümkündür.

Grand Cayman’ın Kuzey Yakası büyüleyici bir yerdir. Buradaki Rum Point Kumsalı hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap edebilmektedir. Çocuklar sakin ve sığ suda oynayıp yüzebilirken; yetişkinler de en üst düzeydeki su sporları aktiviteleriyle eğlenebilmektedir. Ayrıca etraftaki barlar, adadaki en iyi yiyecek ve içecekleri sunan noktalardan bazılarıdır. Merkezi otel noktalarına ve turistik gemi limanlarına yaklaşık 45 dakika mesafede olan Rum Point, duş, soyunma odası gibi birçok imkânı ve hamakları, plaj voleybolu sahaları ile ziyaret edilmeye değerdir.

Little Cayman ise adeta masallarda veya filmlerde yer alan uzaklardaki cennet gibi adaları andırmaktadır. Little Cayman sessizlik, sakinlik ve huzurun mekânıdır. Yumuşak kumlu sahillerde yalnızca palmiyelere değen meltemin hışırtısı duyulmaktadır. Her tonda maviye sahip suyu muhteşem görünmektedir. Cayman’da resmi olmayan dördüncü bir ada olan Owen Adası; Little Cayman’a bir kayık mesafesindedir. Deniz manzarası sunan bu ada, dünyada kalan son kişi sizsiniz hissi uyandırmaktadır.

Cayman Adaları’nda Yapılacaklar


 

Cayman Adaları, muhteşem denizi ile su sporları yapmak için eşsiz bir noktadır. Bölgede muz botu, tekne turu, jet-ski, kano, uçurtma sörfü, paddle boarding, parasailing, yelkencilik ve şnorkelle yüzme gibi aktiviteler popülerdir. Ayrıca 1957 yılından bu yana su altı dalışının yapıldığı Cayman Adaları, dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olmasının yanı sıra amatörler için de uygun şartlara sahiptir.