Kudüs'te Nerede Kalınır?

Kudüs 5.000 yılı aşkın tarihinde ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin mirasları ve kutsal hac merkezi olması nedeniyle her yıl binlerce turisti kendine çekmektedir. Akdeniz ve Ölü Deniz’in kuzey sınırı arasında yer alan şehrin butik yapısı misafirlerine kesintisiz tarih serüveni sunarken, şehre yayılmış otelleri tatilinizi güzelleştirecektir. Para birimi İsrail şekeli olan ülkede otel fiyatları pek de ucuz sayılmaz, bu nedenle hem zevkinize hem cebinize hitap edecek oteli bulabilmek için kriterlerinizi önceden belirleyip Booking.com un sunduğu seçenekleri inceleyebilirsiniz. Kalacağınız bölgeyi belirlemek de bu kriterlerin başında geliyor. 

İpucu: Çok daha uygun fiyatlar yakalamak istiyorsanız, tatil tarihinizden iki ya da üç ay öncesinde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Kudüs otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.  

Kudüs’te Nerede Kalınır – Kudüs’ün Bölgeleri 

Kudüs’e yapacağınız seyahatinizi planlarken Eski Şehir, Yeni Şehir ve Zeytin Dağı – Getsemani Bahçeleri olarak üç bölüme ayırabilirsiniz. Ağırlıklı gezilecek ve görülecek yerler bu üç bölümde toplanmıştır. Oldcity olarak haritada gördüğünüz surlarla çevrili olan bölge, yani Eski Şehir bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Yeni Şehir olarak bilinen şehrin diğer kısmı ise tarihî ve dinî birçok yapı barındırırken müzeler ve alışveriş bölgeleri ile turistlerin beklentilerini karşılıyor. Doğu Kudüs’e vararak çıkabileceğiniz diğer kutsal mekânlar ise Zeytin Dağı ve Getsamani Bahçeleri’nin bulunduğu yerdir.

 

 

Kudüs’te toplu ulaşım raylı sistem ile sağlanıyor ve bilet fiyatları 5,9 İsrail şekelinden başlıyor. Oldukça küçük olan şehirde dilerseniz yürüyerek gezebilir, birçok şeyi daha yakından keşfedebilirsiniz. Yerel yaşama bizzat tanıklık ederken, Orta Doğu’nun tatlarını deneyimleyebileceğiniz restoranlarda dinlenebilirsiniz.  Alışveriş konusunda ise Kudüs farklı bir deneyim sunuyor. Yerel pazarlar, dini ve turistik hediyelik dükkânları ve lüks alışveriş merkezleri gibi seçenekleri mevcut. Tüm bunları yapabilmek için öncelikle Kudüs’te nerede kalacağınızı planlayarak işe başlayabilirsiniz.  

Old City (Eski Şehir) Bölgesi’ndeki Oteller 

Eski Şehir’i tam anlamıyla gezebilmek için gezilecek yerler listesi çıkarıp haritada işaretlemeniz rahatça gezmenize yardımcı olacaktır. Mescid-i Aksa, Kutsal Mezar Kilisesi, Ağlama Duvarı, Protestan Kilisesi, Kubbet-üs-Sahra görmeniz gereken dinî yerlerden sadece birkaçı. Şehir 4 ana mahalleye bölünmüş. Müslüman Mahallesi, Hristiyan Mahallesi, Ermeni Mahallesi ve Musevi Mahallesi.
 
Görkemli surları Jaffa kapısından geçerek aşarsanız kendinizi turistlerle dolu Hristiyan Mahallesi’ne en yakın bölümde bulursunuz. Hristiyanlar için çok değerli birçok yapı buradadır. İsa’nın gökyüzüne yükseldiğine inanılan yerin üzerine yapılan Hristiyanların en eski ve en önemli kiliselerinden birisi olan Kutsal Mezar Kilisesi ve daha pek çoğunu görebilirsiniz.
 
Şam Kapısı’ndan doğrudan Müslüman Mahallesi’ne giriliyor. Burada Müslümanlar hatta diğer dinler için çok önemli bir yere sahip olan Kutsal Kaya’yı örten altın kubbeli mimarisi ile göz kamaştıran Kubbet-üs Sahra ve hemen yanında yer alan Müslümanların ilk kıblesi kabul edilen Mescid-i Aksa yer alır.
 
Eski Kudüs’ün en sessiz bölgesi olan Ermeni Mahallesi’ne Zion Kapısı’ndan ulaşılabilir ve Hz. Davud’un mezarı basta olmak üzere Dormitation Kilisesi ve Son Akşam Yemeği Kilisesi gezilebilir.
 
Musevi Mahallesi’ne ilk girdiğinizde, bir çarşı karşınıza çıkacaktır. İlerlediğinizde Musevilerin kutsal Ağlama Duvarı’nı ve diğer dinî eserlerini bulabilirsiniz.
 
Kudüs’ün din ve tarih merkezi sayılan Eski Şehir’de sayısı az da olsa oteller mevcut. 

 • New Imperial Hotel
  Özellikler:
  19. yüzyıldan kalma tarihi bir yapı, teras, klima ve ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 100 € - 115 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  New Imperial Hotel

 • Hashimi Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, bahçe, şehir manzaralı teras
  Fiyat: Geceliği 75 € - 120 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  Hashimi Hotel

Kudüs Yeni Şehir Otelleri 

Yeni Şehir bölgesi, misafirlerine hac turizminin dışında alternatifler de sunuyor. Alışveriş merkezleri, sanat galerileri, tarihî eserleri, müzeleri, etnik ve dinî olarak birbirinden ayrılan özel dokuya sahip mahalleriyle Kudüs Yeni Şehir keyifli bir tatil deneyimi sunuyor.
 
Jaffa ve King George Caddeleri alışveriş mekânları ve kafe-restoranlarla dolu. Birçok ünlü markanın mağazaları ve çeşitli dünya mutfaklarıyla birlikte Orta Doğu tatlarını deneyebileceğiniz restoranlar ağırlıklı olarak bu iki caddede yer alıyor. Kudüs’ün yerel yaşamına yakından şahit olmak isterseniz meşhur tarihî pazarı Mahne Yahuda’ya gidebilirsiniz. Tüm dinlerden satıcıların ve alışverişe gelen halkın yer aldığı pazarda baharatlar, sebze meyve tezgâhları, tatlıcılar ve esnaf lokantaları bulunuyor.
 
19. yüzyıl sonlarında inşa edilmeye başlanan Yeni Şehir oldukça düzenli bir kent ve bakımlı tarihî yapıları kadar İsrail Yargıtay Binası ve İsrail Parlamento Binası gibi modern mimarinin güzel örneklerini de içinde barındırıyor. Birçok modern şehirde olduğu gibi yüksek binalar ve is merkezleri ile iç içe olan sanat galerilerinde Orta Doğu’ya ve modern sanata dair eserleri bulabilirsiniz.
 
İsrail gibi küçük bir ülkede 200’den fazla müze buluyor. Ülkenin en büyük ve ünlü ulusal müzesi olan İsrail Müzesi’nin yanı sıra Kudüs’ü ve medeniyetlerini daha yakından tanımak isteyenlerin gidebileceği birçok müze var. Yad Vashem Anıt Sitesi, İsrail Müzesi, Bible Lands Müzesi, Rockefeller Arkeoloji Müzesi ve İslam Eserleri Müzesi gibi.
 
Tüm gün şehrin sokaklarını ve tarihî merkezlerini gezdikten sonra yorgunluğunuzu atmak için panoramik manzaraya sahip restoran ve barlarda dinlenebilir ya da Tel Aviv kadar haraketli olamasa da Eski Şehir surlarının dışında kalan Kudüs’ün gece hayatına kendinize bırakabilirsiniz.
 
Tüm bu alternatifler düşünüldüğünde Yeni Şehir’de konaklamak size daha cazip gelebilir ve şehir merkezinde bir otel tercih ederek ulaşım sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. 

 • TRYP Jerusalem Bat Shiva
  Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, modern mimari ve 24 saat açık resepsiyon.
  Fiyat: Geceliği 110 € - 127 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  TRYP Jerusalem Bat Shiva

 • The David Citadel Hotel
  Özellikler: 
  5 yıldız, büyük açık yüzme havuzu, süper lüks odalar, sağlıklı yasam merkezi
  Fiyat: Geceliği 347 € - 437 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Leonardo Boutique Jerusalem
  Özellikler: 
  Bar ve restoran, merkezi konum, klima ve ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 210 € - 326 € arasında ( Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • 21St Floor Hotel
  Özellikler: 
  Mükemmel konum, panoramik şehir manzarası, klimalı mini mutfağa sahip daire seçenekleri
  Fiyat: Geceliği 171€'dan başlayan fiyatlarla ( Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Stay Kook Suits
  Özellikler: 
  Çağdaş tasarım, klimalı oturma alanına sahip süit odalar, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 163 € - 227 € arasında ( Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  Stay Kook Suits

Kudüs Zeytin Daği ve Getsemani Bahçeleri Bölgesi Şehir Otelleri 

Eski Şehir’e tepeden bakan ve ulaşım için Yeni Şehir’den kalkan otobüslerle Doğu Kudüs’e vararak çıkabileceğiniz Zeytin Dağı ve Getsemani Bahçeleri Kudüs’teki birçok yer gibi Musevi, Hristiyan ve İslam dinleri için önemlidir.
 
Panoramik şehir manzarası olan Zeytin Dağı ve civarında, çeşitli dinlere ait tarihî yapıları ve çoğunluğu Musevilere ait olan mezarları görebilirsiniz. Üç din için de buranın kutsal değeri vardır. Musevi inancına göre, Kıyamet gününde, Musevi metinlerinde müjdelenen, Yahudi milletinin kurtarıcısı Mesih'in Zeytin Dağı üzerinden Kudüs'e geleceği aktarılır. Bu nedenle dağın yamaçlarında Zekeriya ve Abşalom mezarları yanında yaklaşık sayıları 150.000’i bulan Musevi mezarları ile doludur. İslam inanışına göre ise Kıyamet Günü geldiğinde Sırat köprüsü Harem-ül Şerif ile Zeytin Dağı arasında kurulacaktır. Hristiyan kutsal kitabı İncil’e göre Hz. İsa’nın Zeytin Dağı’nda bulunan Getsemani Bahçesi’nde Allah'a ibadet ederken kendisine peygamberlik görevi verildiği ve yine en son burada ibadet ettiğine inanılır. Burada Hz. İsa zamanından bu yana ayakta kalan ve onun ölümüne tanıklık eden 2000 yıllık zeytin ağaçlarını yer alır.
 
Şehir merkezine çok uzak olmayan bu bölgeden Eski Şehir’e 15, Kudüs Şehir merkezine ise 25 dakikada toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

 • Commodore Hotel
  Özellikler: 
  Odalarda ücretsiz ikramlar, turlar, açık büfe restoran, ücretsiz otopark ve Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 102 € - 170 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Commodore Hotel

 • Jerusalem Panorama Hotel
  Özellikler: Getsemani Kilisesi, Hazret-i Meryem Türbesi Kilisesi gibi yerlere yakın konum, manzaralı yemek salonu
  Fiyat: Geceliği 53 € - 64 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Jerusalem Panorama Hotel

Kudüs'te bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Kudüs Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Kudüs otellerini görmek için tıklayın.