Aynalıkavak Kasrı

Aynalıkavak Kasrı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan tarihi bir kasırdır. 1450’li yıllarda Okmeydanı’nda büyük bir koru olan Aynalıkavak, daha sonra Beyoğlu sahiline tersane inşaatı yapılınca tersane bahçesi olarak işlev görmüştür. Günümüzde milli saraylar arasında yer alan estetik yapı, yerli ve yabancı turistlerin büyük beğenisini toplar. Osmanlı döneminde Aynalıkavak Sarayı ve Tersane Sarayı olarak anılan kasır, günümüzde ziyarete açık ve sosyal imkânların olduğu bir yer olarak büyük rağbet görür. Yolunuz İstanbul’a düşerse zarif mimarisi ile Aynalıkavak Kasrı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

Aynalıkavak Kasrı Hakkında Bilgi

17. yüzyıldan bu yana Aynalıkavak Kasrı olarak bilinen yapının bulunduğu yerdeki yeşillik ve geniş alan, tarihsel verilere göre Bizans döneminde de dinlenme yeri olarak tercih edilen bir mesire yeri olmuştur. Bir saray bütünü içinde yer alan ve Sultan III. Ahmed’in yaptırdığı tahmin edilen kasır daha sonra III. Selim döneminde onarımdan geçerek günümüzdeki görüntüsüne ulaşmıştır. Milli saray yapıları içerisinde, diğer eserlerden daha eski olarak öne çıkan kasır, ayrıca sahip olduğu mimari ve dekorasyon özellikleri ile de diğer yapılardan farklıdır.

Yapının divanhane ve beste odası bölümündeki frizlerde döneminin ünlü şairlerinden Şeyh Galib ve Enderuni Fazıl’ın, şiirleri yer alır. Süsleme açısından döneminin zevklerini ve estetiğini yansıtan yapıda revzenli tepe pencereleri, geniş saçaklı çatıları, iç dekorasyonda bulunan yerleşik sedir düzenlemeleri, geleneksel ısıtma biçimini oluşturan mangalları görmek mümkündür.

Son restorasyonunun ardından 2010 tarihinde ziyarete açılan Aynalıkavak Kasrı’nın giriş katı Sultan III. Selim anısına Türk çalgılarının sergilendiği bir müze haline getirilmiştir.

Aynalıkavak Kasrı Kahvaltı

Milli saraylara bağlı olarak günümüzde hizmet veren noktalardan bir tanesi Aynalıkavak Kasrı olarak karşınıza çıkıyor. Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları, IhlamurMaslakKüçüksu Kasırları gibi Aynalıkavak Kasrı da yemek ve kahvaltı için tercih edebileceğiniz tarihi yerler arasında bulunuyor. Kasrı gezdikten sonra tarihi yapıya nazır bir şeyler atıştırıp, çay ve kahve içebilirsiniz. Kahvaltı etmek isterseniz servisin 12.00’de bittiğini hatırlatalım. Restoranın pazartesi ve perşembe günleri hizmet vermediğini hatırlatmakta da fayda var. Açık olduğu saatleri soracak olursanız 09.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet verdiğini söyleyebiliriz.

Aynalıkavak Kasrı Kafeterya telefon numarası: 0212 256 97 50
 

Aynalıkavak Kasrı Ne Zaman Açık?

Aynalıkavak Kasrı Ziyaret Saatleri: 09.00 – 17.00

Kasrın pazartesi günleri açık olmadığını hatırlatmakta fayda var.

*Saatler ve günler Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Aynalıkavak Kasrı Giriş Ücreti

Tam bilet: 10 Türk lirası
İndirimli bilet: 5 Türk lirası

*Fiyatlar Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Aynalıkavak Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Aynalıkavak Kasrı İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alıyor. Müzeye gidiş için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otomobil: Aynalıkavak Kasrı’na şahsi aracınızla gidecek olursanız öncelikle Hasköy’e gitmelisiniz. Navigasyon desteği ile rahatça ulaşabileceğiz eser, müzenin adını alan Aynalıkavak caddesinde yer alıyor.

Otobüs: 36 T Cebeci – Taksim, 47 Yeşilpınar – Eminönü, 47 E Binevler – Eminönü ve 47 N Nur Sitesi – Eminönü otobüsleri ile Aynalıkavak durağında inerek müzeye gidebilirsiniz.

Aynalıkavak Kasrı İletişim

Adres: Aynalıkavak Kasrı Aynalıkavak Cad., Hasköy, Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 236 90 00