Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Park, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde 96 bin metrekarelik bir alanda 2013 yılından beri hizmet veren bitki parkıdır. İçerisinde 11 adet tematik park bulunan alanda ayrıca 11.50 metre yüksekliğe sahip iki adet Türkiye’nin en yüksek oyun kuleleri de yer alıyor.
Parka gittiğinizde girişte sizi konuşan dinozor heykelleri, içerideyse su parkı ve oyun ekipmanları, tematik bahçeler, şifalı bitkiler, mutfak ve bahçe bitkilerinin gruplanmış olduğu kısımlar karşılıyor. E-5 Karayolu’nun kenarında olmasından dolayı, araç trafiğinin rahatsız edici seslerini engellemek için sınırlarında ses yalıtımı için ağaçlar bulunuyor. Hem bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak hem de keyifli bir gün geçirmek için İstanbul’da gidilecek yerler listenize Bakırköy Botanik Park’ı ekleyebilirsiniz.

Bakırköy Botanik Park Hakkında Bilgi

Bakırköy Botanik Park alanının kuruluş amacı gidenlerin hem eğlenmesini hem de bilgi sahibi olmasını sağlamak. Ayrıca doğa dostu olan parkın tüm enerji ihtiyacı da rüzgar jeneratörü ve güneş enerji panellerinden elde ediliyor. Görebileceğiniz bitki gruplarının yanlarında isimleri ve Latince karşılıkları yazıyor ve tanıtılıyor.Parkta yüzlerce çeşit ağaç, çalı, tek yıllık ve çok yıllık bitki türleri yer alıyor.

Alan içindeki bitkilerin yaklaşık 262 bin 500 adet olduğu biliniyor. Bitkilerin bir bölümü ise 40-50 yıllık ağaçlardan meydana geliyor. Ağaç ve bitkilerin bulunduğu alanın dışında; çocuk oyun alanları, heykeller, doğal gölet, süs havuzları, göçmen kuşlar için yapılmış bekleme alanları, piknik alanları ve sosyal tesisler sayesinde dolu dolu zaman geçirebiliyorsunuz.
 
Engellilerin de düşünüldüğü parkta engellilere ve yaşlılara golf arabaları tahsis ediliyor. Ayrıca ziyaretçilerin güvenli bir ortamda dolaşması için 24 saat güvenlik hizmeti veriliyor. Bakırköy Botanik Park dış çekim için de kullanılabiliyor.

Bakırköy Botanik Park Restaurant

Bakırköy Botanik Park açık büfe kahvaltı edip, bir şeyler içebileceğiniz bir mekana da ev sahipliği yapıyor. 2 HC Cafe&Restaurant adlı mekan, zengin yiyecek ve içecek menüsüyle hem göze hem de damağa hitap ediyor. Kahvaltıdan öğle yemeğine, dünya mutfağından kahve çeşitlerine istediğinizi temin edebileceğiniz restoranda düğün, nişan, toplantı gibi etkinler de düzenleyebiliyorsunuz.

Güzel bir manzara eşliğinde zengin çeşitli bir kahvaltı etmek isterseniz hafta sonu serpme kahvaltı 40 TL, sınırsız yiyecek ve içecekten oluşan açık büfe kahvaltı ise kişi başı 33 TL tutuyor.Bakırköy Botanik Park düğün organizasyonu yapmanız için de elverişli yerlerden birisi olarak karşınıza çıkıyor. Mekan 08:00-23:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Bakırköy Botanik Park Nerede ve Nasıl Gidilir?

Otomobil: Eğer kendi aracınızla ulaşmak isterseniz İstanbul Anadolu Yakası’ndan gidenler İncirli yol ayrımına geldiklerinde Bakırköy istikametine giriş yapmalı. İncirli yoluna devam etmeden E5’e ters yönden tekrar girdiğinizde Bakırköy Botanik Park karşınızda görünecek. Avcılar yönünden gidecek olursanız Yenibosna’dan sonra yan yolları takip ederek devam ettikten sonra Bakırköy tabelalarını göreceksiniz. Buradan devam ettiğinizde e5 üzerindeki yeşil alanı ve Bakırköy Botanik Park levhası sizi karşılayacak.

Metrobüs veya Otobüs: Metrobüs ya da otobüsle ulaşmak isterseniz, İncirli durağında inmeniz gerekiyor. Metro çıkışından üst yoldan karşıya geçip 100 Metre kadar yürüdükten sonra Bakırköy Botanik Park’a varabilirsiniz.

Metro: M1 Aksaray – Havaalanı metrosuna bindikten sonra Bakırköy durağında inip yaklaşık 100 metre yürüdüğünüzde Bakırköy Botanik Park’a ulaşabilirsiniz.

Bakırköy Botanik Park Giriş Ücreti

Bakırköy Botanik Park giriş ücreti mevcut değil. Ayrıca kendi aracınızla gidecek olursanız park için tahsis edilen özel otoparkı da yine ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Bakırköy Botanik Park Ziyaret Saatleri ve İletişim

Parkı 07:00-23:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Adres: Osmaniye Mahallesi, İncirli Kavşağı D-100 Yanyolu, 34146 Bakırköy / İstanbul
Tel: (0212) 543 5313