Zermatt’ta Gezilecek Yerler

Sahip olduğu doğal güzellikler ve kayak imkanlarıyla sadece İsviçre’nin değil Avrupa’nın en güzel destinasyonlarından biri olan Zermatt’ta keyifli bir tatil geçirebilir, kentin etrafını saran güzellikleri bol bol fotoğraflayarak anılarınızın her daim canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Matterhorn

zermatt-924261__340.jpg

4478 metre yüksekliğinde olan Matterhorn, Zermatt’ın en ünlü turistik bölgesidir. Profesyonel dağcıların tırmanışı için uygun olan tepe, piramit şeklindedir. Matterhorn İsviçre ve İtalya sınırında bulunmaktadır.

18. yüzyıldan bu yana Alpler giderek daha fazla insanı cezbetmiş ve nesiller boyu kaşifleri ve dağcıları büyülemiştir. Matterhorn, 1865 yılına kadar göreceli olarak diğer kayak alanlarına göre daha geride kaldı ancak Edward Whymper önderliğindeki yolculuk ardından gerçekleşen trajik kaza ile oldukça ünlendi.

Matterhorn Turu yaklaşık 10 gün sürmektedir. Bazıları Alpler'deki en güzel treklerden biri olarak kabul ediyor bu yolu. Yüzlerce yıldır İsviçre ve İtalya vadilerini birbirine bağlayan bir yol olmasının da bunda payı büyük. Bölge yüksek dağ çayırları, balkon parkurları, karaçam ormanları ve buzul geçitleri içeriyor.

Toplamda 150 kadar dağcı yaz boyunca her gün Matterhorn'a tırmanmayı deniyor. Modern standartlara göre, tırmanış oldukça zor; ancak yetenekli dağcılar için ve Fransız tırmanma notlarına göre zor değil. Yardımcı olmak için rotanın bölümlerine sabit halatlar yerleştirilmiş. Yine de doğal tehlikeler, deneyimsizlik, düşen kayalar ve aşırı kalabalık yollar gibi bir dizi faktör nedeniyle her yıl birkaç dağcı ölmektedir. Matterhorn, bu nedenle dünyanın en ölümcül dağları arasındadır. 1865 yılında başlayan popülaritesinden bu yana zirveye çıkarken 500'den fazla insanın öldüğü tahmin ediliyor.

Gornergrat

matterhorn-1516733_960_720.jpg

Muhteşem panoramik manzarasıyla 3.089 rakımlı Gornergrat herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken yerlerdendir. Gornergrat Tepesi’ne giden trenle yol boyunca harika manzaranın tadını çıkararak seyahat edebilir ve tepeye ulaştığınızda da Matterhorn manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek rakımdaki oteli olan Kulmhotel Gornergrat da bu tepede bulunmaktadır. Ayrıca astronomik seyir için de uygun olan bu tepe geceleri de en az gündüzleri kadar muhteşem fırsatlar sunmaktadır.

Sunnegga

buffet-bar-sunnegga-winter-1neu-1.jpg

Sunnegga Tepesi, Leisee Gölü’nün sunduğu ferahlatıcı dalış imkanları ve Wolli’s Park’ta her yaştan ve her seviyeden kayakçıların keyfini sürebileceği pistle aile boyu bir eğlence imkanı sunar. Sunnegga-Rothorn Vadi İstasyonu, Zermatt Tren İstasyonu’na yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Bir tünel ile dağın derinliklerine doğru giden füniküler sistemi vardır. Yaz aylarında, Sunnegga füniküleri yürüyüşçüleri, dağ bisikletçileri ve diğer ziyaretçilerini tepelere taşımaktadır.