AMALFİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
 
Amalfi, İtalya’nın Salerno şehrinde bulunan bir kasabadır. Aynı zamanda bu kasabanın da üzerinde bulunduğu ve turistik şehirleri ile ünlü sahil şeridi de aynı ismi taşımaktadır. Kıyı şeridi coğrafi yapısından dolayı oldukça dar yollara sahip ve bu yüzden de bolca merdiven ağı kullanılmış yapıların arasında. Mimarî yapısı ile sevimli sahil kasabası imajını tam olarak bütünleştirmekte. Deniz ürünleri seven biriyseniz karidesin, kalamarın ve midyenin enfes hallerini de burada deneyebilirsiniz. Genel olarak büyük olan limonları da burayı unutulmaz ve leziz kılar. Başta limon çello olmak üzere limonlu içecek, dondurma ya da krema gibi farklı lezzetleri tadabilir ya da kapı süslerinden sabunlara kadar birçok farklı alanda limona rastlayabilirsiniz. Meydandan ara sokaklara kadar birçok yerde tarihî çeşmeler ile karşılaşmanız da an meselesi.


 
Hakkında anlatılan mitolojik hikâye ise gidip gördüğünüz takdirde daha da fazla etkilenmenize neden olacaktır. Hikâyeye göre; Amalfi çok güzel bir su perisiymiş ancak genç yaşta ölmüş. Bunun üzerine ona âşık olan ancak bu erken ayrılıktan dolayı aşkını yaşayamayan Herkül, Amalfi’nin anısına kasabayı inşa etmiş.
 
AMALFİ‘YE NASIL GİDİLİR?
 
Sorrento'dan 2 saatlik otobüs yolculuğu sizi bekliyor. Eğer araç kiralayarak gitmek isterseniz Napoli’den 2 saatte ulaşabilirsiniz ancak dar ve virajlı yollar olduğunu önceden bilerek göze almanız gerekecektir.
 
AMALFİ’DE GEZİLECEK YERLER
 
Museo della Carta, kağıt ve filigran müzesidir. 14.yüzyılda kâğıt fabrikası olarak hizmet veren bu yapı 1969’da müze haline getirilmiş. Hala üretim yapabiliyor oluşu ise onu oldukça orijinal kılan tarafı. Eski makinelerin çalışma tarzını görmek ilginç bir deneyim elde etmenizi sağlayacaktır. Bu müzenin bir benzerine farklı bir şehirde rastlamanız bir hayli zor gözüküyor.
 
Kasaba Meydanı, belki de bu kasabada en çok keyif alacağınız alanlardan birisi. Burada bulunan katedralin merdivenlerine oturarak zaman geçirmek, bir şeyler içmek ya da sadece sokak müzisyenlerini dinlemek bile İtalyan esintisini iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacaktır.
 
St. Andrea Katedrali (Amalfi Katedrali), 9. yüzyıldan kalma bir Roma Katolik katedralidir. Havari Saint Andrew'a ithaf edilmiştir. Sahilden içeri doğru girdiğinizde önce çok sayıdaki merdiveni daha sonrasında da bahçesi ve renkli dış cephesi karşılayacak. Bahçesinde sütun kemerleri, kemerler ve heykeller vardır. Ayrıca bu bahçe içerisindeki Chiostro del Paradiso Manastırı da Arap stili mimarisi ile ilginizi çekecektir.
 

 
Fontana santAndrea (santAndrea çeşmesi), meydanda bulunuyor ve birçok yere kolay bir şekilde erişebilmenizi sağlıyor. Kiliseye bakan bu güzel çeşme bir toplanma yeri olarak kullanılıyor. Çeşmenin etrafında birçok farklı restoran ve dükkân var, dilerseniz onlardan birine oturabilir dilerseniz de biraz kalabalık olsa dahi çeşmenin çevresinde dinlenen insanların arasına karışabilirsiniz. Hediyelik eşya alışverişiniz için de en fazla çeşidi bulacağınız yerler yine burada bulunuyor. Bu arada çeşme suyunun içilebilir olduğunu söylemekte de yarar var.
 
Riserva Statale Valle delle Ferriere, güzel bir yürüyüş yolu ile fazla uzak olmayan bir mesafede ulaşabileceğiniz bir ulusal park. Amalfi’nin arka tarafındaki dağa tırmanarak buraya ulaşabiliyorsunuz. Yorulur ya da mola vermek isterseniz yürüyüş yolu üzerinde sizi bekleyen küçük restoranlar da mevcut. Sonunda ulaşacağınız şelalenin vereceği ferahlık ise paha biçilemez.
 
Gezinizi klasik olan şeylerden uzaklaştırıp biraz daha farklı ve eğlenceli bir hale getirmek isterseniz Amalfi’de farklı tur seçenekleri de mevcut. Özellikle yaz aylarında bir kano gezintisine çıkabilir ve bu sırada hem deniz mağaralarına girme hem de fiyortta yüzme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu kadar adrenaline gerek yok daha sakin bir şeyler yapmak istiyorum diyorsanız bisiklet turları ya da şarap tadım turları gibi farklı aktiviteleri değerlendirebilirsiniz.