Bergamo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bergamo nerede diye soracak olursanız Alplerin eteklerinde bulunan; Milano'nun kuzeydoğusunda ve denizden 250 metre yüksekliğinde konumlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu; Orta Çağ esintilerini tamamen hissettiren küçük bir İtalya şehridir. Şehir 2'ye ayrılmıştır. Yukarı ve aşağı şehir olarak ayrılmış olan Bergamo, bu iki bölümü birbirine füniküler ile bağlamaktadır.
 
La Citta Alta: Yukarı Şehir eski adıyla ''La Citta Alta'' olarak adlandırılmaktadır. Şehrin en eski yerleşim yerleri burada bulunmaktadır. 16. yüzyılda yapılmış olan Yukarı Şehir, yüksekte olduğu için ulaşım teleferikle yapılmaktadır. Küçük butik dükkânları, butik kafeleri ile tam bir İtalyan şehri olan La Citta Alta; 6.200 kilometre uzunluğundaki surlarla çevrilmiştir. Aslında bu surları Venedikliler yaptırmıştır bu nedenle Venedik Surları olarak anılır.
 
La Citta Bassa: La Citta Bassa, Yeni Bergamo olarak bilinir ve modern bir şehirdir. Aslında Aşağı ve Yukarı Şehir birbirinden çok farklıdır. Aşağı Şehir olarak bilinen bölgede geniş caddeler vardır, mağazalar büyük ve günümüze uygun düzende bulunmaktadır. Bergamo'yu Bergamo yapan bu iki şehrin birleşimidir ve eski ile yeninin bütünleşmesidir. 

Bergamo Nasıl Gidilir? 

Uçak ile: Orio al Serio Uluslararası Havaalanı, Milano Havaalanı olarak bilinse de aslında Bergamo şehrindedir. Milano ile Bergamo arası 45 kilometre olduğu için burası Milano Havaalanı olarak bilinir. Bergamo'ya İstanbul'dan direk uçuş bulunmaktadır ve yaklaşık 2 saat 55 dakika sürmektedir. Ayrıca Milano Malpensa Havaalanı’na inip buradan otobüs ile de Bergamo’ya ulaşılabilmektedir.
 
Otobüs İle: Milano Merkez Tren İstasyonu'ndan Bergamo şehrine otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu seferler yaklaşık 5 euro civarındadır, gidiş geliş alırsanız ufak indirimler mevcuttur. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir.
 
Tren ile: Milano'dan Bergamo'ya tren seferleri de bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Otobüsten daha konforludur ve bilet fiyatı yaklaşık 5,5 euro’dur. Tren ile Bergamo içi ulaşım da yapmak mümkün ve rahat bir yoldur. 

Bergamo Gezilecek Yerler 

Pallazzo della Ragione
 
Pallazzo della Ragione; Piazza Vecchia adı verilen Bergamo'nun en ünlü meydanında bulunmaktadır. Citta Alta yani Yukarı Şehir’de bulunan Pallazzo della Ragione, 12. yüzyılda yapılmış bir yapıdır. Cephesinde San Marco sembol aslanı bulunmaktadır ve sembol Venedikliler devlet sembolü olarak günümüzde de bilinen bir semboldür. Aslında yapı 12.yüzyılda yapılsa bile 16. yüzyılda yeniden yapılmıştır. Tasarım farkları olarak mimar Pietro İsabello projeyi üstlenmiştir. Günümüzde Hükümet Sarayı olarak kullanılmaktadır.
 
Cittadella Viscontea 
 
Viscontiler zamanında yapılmış olan yapı, kare şeklindeki birkaç binadan oluşmaktadır. Citta Alta bölgesinde bulunan yapı, pek çok restorasyon geçirmiştir ve bugün hala ayaktadır. Zamanında Venedikliler tarafından da çok sayıda değişiklik yapılmıştır. Bergamo’nun merkezi olan ve Antik Mahkeme’nin de içinde bulunduğu Piazza della Cittadella adlı meydanda bulunmaktadır.
 
Borghi
 
Türk kültüründeki Kervansaray mantığıyla yapılmış Borghi'ler, Citta Bassa yani Aşağı Şehir’de bulunmaktadır. Aslında Yukarı Şehir ile bu bölgenin diğer şehirlerinin bağlandığı yolda konaklama amaçlı yapılmıştır. Bu konaklamalar tabii ki yalnızca zengin konukları ağırlamaktaydı. Yol boyunca farklı yerlerde konumlandırılmış Borghiler mevcuttur. Bunlar 19. yüzyılda yapılmıştır.
 
Bergamo Katedrali
 
Citta Alta bölgesinde bulunan katedral, 17. yüzyıl Roma Katolik yapısıdır. Bu yapı Aziz Alexandra'ya adanmıştır. 1690 yıllarında yapı Carlo Fontana tarafından tamamen yenilenmiştir. Katedralin girişinde 3 kubbeli giriş ve her kubbede heykeller bulunmaktadır. Gösterişli bir katedraldir.


 
Piazza Vecchia

Eski Şehir’de bulunan en ünlü meydandır. Genellikle insanlar burada buluşur ve en ünlü kafeler burada bulunmaktadır. Pek çok gezilecek yer de buraya çok yakında bulunmaktadır. Ortasında çok güzel bir çeşme konumlandırılmıştır ve çeşmede Venedik devlet sembolü aslan heykelleri bulunmaktadır. Bu çeşme eski zamanlarda buraya hediye olarak kuraklık zamanında yaptırılmıştır.
 
Podesta Sarayı
 
Asıl yapılma amacı yönetimin barınması için olan ve 12. yüzyıl yapısı olan Podesta Sarayı, daha sonra işlev değiştirmiştir. Eski Şehir’de yani Citta Alta'da Piazza Vecchia Meydanı’nda bulunmaktadır. Buradaki ünlü saraylardan biri olan Pallazzo della Ragione ile köprü bağlantısı bulunmaktadır. Bina şimdi müze olarak kullanılmaktadır.
 
Contarini Çeşmesi

İtalya'nın çoğu çeşmesi gösteriş için yapılmıştır fakat Contarini Çeşmesi kuraklık sıkıntısından dolayı yapılmış bir çeşmedir. 1780 yılında yapılan çeşme, aslan figürleriyle süslenmiştir. 19. yüzyılda yeniden yapılan çeşmede şu anda da aslan kafalarıyla süslüdür.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı