Roma Gece Hayatı

Roma gece Hayatı
 

Pek çok yapıya ev sahipliği yapan Roma’yı bir de gece ışıklandırması ile görmek ziyaretçilerin mutlaka yapması gerekenlerdendir. Şehirdeki tarihi yapılar gece ışıklandırmasıyla daha da etkileyici bir görünüme kavuşmaktadır. Testaccio bölgesi gece hayatını  merak edenler için kendilerini şehrin en eğlenceli yerinde bulabilecekleri bölgedir. Roma'da gece hayatı denince akla gelen ilk bölge burasıdır. San lorenzo bölgesi ise daha çok turistlerin değil de yerli halkın takıldığı bölgedir. Akşam saatlerinde günün en hareketli alanları gündüz saatlerinde de olduğu gibi Campo dei Fiori Meydanı, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri’dir. Avrupa’nın en turistik başkentlerinden olan Roma’da gece hayatı için tercih edebileceğiniz çok sayıda mekan bulunmaktadır. Roma’da gece hayatının ucuz olduğunu söyleyemeyiz bu yüzden temkinli davranmakta fayda vardır.

Roma’da gece hayatıyla ilgili bilinmesi gereken en önemli etkenlerden biri, pek çok kulübün kapılarını saat 22.00’dan sonra açmasıdır. Kısaca Roma’da gece hayatı geç başlamaktadır. Roma’nın popüler noktalarından Campo de Fiori meydanı, Navona Meydanı ve İspanyol Merdivenleri  akşamları da oldukça canlı ve renklidir. En iyi gece kulüpleri Testaccio bölgesinde,  eğlence yerleri çoğunlukla Trastevere bölgesinde toplanmıştır. Gençlerin geceleri toplandıkları meydan olan Piazza Tilussa’dır. Üniversitelilerin toplandıkları San Lorenzo’daki bar ve kulüpler hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Bu bölgede genel olarak yerli halk eğlenmektedir. İspanyol Merdivenleri tüm gençlerin toplandığı yerlerden biridir. En güzel kafelerin bulunduğu yer ise Navona Meydanı’dır. Campo di Fiori bölgesi de gece hayatının en yoğun olduğu bölgedir.

Roma'daki önemli ve oldukça özel bir gece kulübü olan Distillerie Clandestine 1930'lu yılların temasına sahiptir. Club, restoran ve disko bölümleri bulunan mekanda, kokteyller dikkat çekmektedir. Özel tasarımlı bir mekan olan Goa Club da Roma’da dikkat çeken mekanlar arasındadır. Mekan sadece Roma'nın değil Avrupa'nın da en ünlü gece kulüplerinden bir tanesidir. Ritmik, etnik, house, tekno gibi sofistike zevklere hitap eden müzikler çalınan mekanda Avrupa'nın en iyi DJ'leri sık sık performans sergilemektedir.

Roma'da şarap barları, kulüpler, canlı müzik mekanları ve kafeler ile gece eğlencesi için çok sayıda seçenek mevcuttur. Roma'nın en eski caz mekanlarından biri olan Alexanderplatz müzikseverler için görülmesi gereken mekanlardandır. Yerel müzisyenleri olduğu kadar uluslararası müzisyenleri de ağırlayan mekanda yiyecekler de oldukça kalitelidir. Çeşitli şarap listesiyle öne çıkan bir kokteyl barı da içinde bulunduran Le Coppelle, göz alıcı dekorasyonuyla Jonathan’s Angels görülmesi gereken mekanlardandır. Roma’daki en eski İralanda publarından biri olan Fiddler’s Elbow'da doğaçlama müzik dikkat çekmektedir. Şarap ve bira fiyatları makul olan La Vineria, moda mekanlarından biri olan rock müzikseverlere hitap eden, Rock Castle Cafe, gün ışıyana kadar hizmet veren ve hafta sonları kahvaltı servis eden Les Affiches Roma'da gidilebilecek mekanlardandır.

Önerilen mekanlar;