Roma Şehir İçi Ulaşım

Roma’da bütün Avrupa şehirleri gibi oldukça kullanışlı ve turistlere kolaylık sağlayabilecek metro hatları bulunmaktadır. Bunun dışında otobüs, tren hatları da mevcuttur. Ulaşım için biletler bütün istasyonlarda bulunan gişelerden temin edilebilir. Metro 05.30-23.30 saatleri arasında çalışmaktadır. Cumartesi günleri ise 00.30’a kadar çalışmaktadır. Bilet fiyatlarına gelince 2017 fiyatlarıyla, 1 gün sınırsız binebileceğiniz bilet fiyatı 4 Euro’dur ve gece saat 12’de biletlerin geçerliliği son bulmaktadır. 3 günlük bilet fiyatı ise 11 Euro’dur. Haftalık bilet de 16 Euro’dur.

-Otobüsler, çoğu turistik bölgelere durakları bulunması açısından metrodan daha avantajlıdır. Ancak Roma trafiğinin özellikle yoğun turistik dönem olan yaz aylarında oldukça yoğun olduğunu unutmamak lazım. Otobüsler 05.30-23.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bunun yanında gece çalışan otobüsler de vardır. Bunların dışında bir de özellikle turistlere yönelik hizmet veren, turistik bölgelere kolay ulaşım sağlayan elektrikli minübüsler, archeobus, numara:110 hatları bulunmaktadır. Özellikle numara:110 çoğu turistik yerden geçmektedir.

-Taksi, Roma’da taksi ulaşımı oldukça pahalı bir seçenektir. 2017 fiyatlarıyla açılış 2.80 Euro ile yapılmakta ve her km de bu fiyat artmaktadır. Ayrıca tatil günlerinde açılış ücreti değişmektedir.

-Bisiklet ve motor, kullanımı oldukça yaygındır özellikle scooterlar Romalıların vazgeçilmezidir. Güzel ve değişik vakit geçirmek için tarihi güzelliklerle dolu şehri scooter ile turlayabilirsiniz ancak yerli halk buna alışmış olduğu için oldukça profesyoneldir. Bu konuda dikkat etmek gerekir. İyi kullanamıyorsanız kiralamamakta fayda var.
 

  Roma Şehiriçi Ulaşım

Havaalanından Merkeze Ulaşım 

Roma’da iki farklı havaalanı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi şehre 30 km uzaklıkta olan Fuimicino Havaalanı (Leonardo da Vinci) çoğu havayolu şirketinin buraya direkt uçuşları bulunmaktadır. Diğeri ise şehre 15 km uzaklıkta bulunan Ciampino Havalanı'dır. İki havaalanından da merkeze ulaşmak için taksi, tren, shuttle seçenekleri bulunmaktadır.

-Fiuimicino Havaalanı'ndan, merkeze ulaşım için tren kullanmak isterseniz bir hızlı tren ve daha uzun sürede giden tren seçenekleri mevcuttur. Bunlar yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuğun ardından Roma ana tren terminali olan Termini’ye varmaktadır. Daha sonrasında çeşitli aktarmalarla istediğiniz noktaya gidebilirsiniz. 2017 fiyatıyla 14 Euro olan biletlere internet üzerinden buradan ulaşabilirsiniz. Daha ucuza gelmek isteyenler otobüs seçeneğini deneyebilirler otobüs biletleri için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Terminal 2'den kalkan yerel otobüsler ile de metro A ve metro B hattına ulaşabilirsiniz. Havaalanı-Termini arasında ulaşım sağlayan diğer otobüs seçeneği de shuttlelardır. Diğerlerinden farklı olarak bunlarla Vatikan’a da ulaşım sağlanmaktadır. Yaklaşık 1.50 saatlik yolculuğun ardından Termini istasyonuna ulaşılmaktadır. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz. Daha rahat yolculuk yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği taksi seçeneği de mevcuttur. Şehir merkezine sabit fiyatlar uygulanmaktadır ve 2017 fiyatlarıyla 48 Euro’dur.

-Ciampino Havaalanı'ndan, genellikle ucuz ulaşım sağlayan havayolu şirketlerinin uçakları kalkmaktadır. Terravision otobüsleri ile yaklaşık 40 dakikada Termini ana tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Sitbusshuttle diğer bir otobüs seçeneğidir. Terravision otobüslerine göre 1-2 Euro daha ucuz bilet bulmanız mümkündür. Bunlarla da Termini istasyonuna ulaşım sağlanmaktadır veya yerel otobüsler ile metro hattına gidilebilir. Ciampino Havaalanı'ndan da taksi ücretleri sabit olup gece ek ücret uygulanmaktadır ve 2017 fiyatlarıyla 30 Euro’dur.

Roma Pass Bileti

Roma’da rahatça gezmenize olanak sağlayacak en güzel seçeneklerden biridir. 3 gün geçerli olan bilet 2 müze için ücretsiz giriş, indirimli sağlık hizmeti, ücretsiz ulaşım, diğer müzelerde tarihi yerlerin girişlerinde indirim ve hızlı geçiş hakkı sağlamaktadır ve ücreti 2017 fiyatlarıyla 36 Euro’dur. Aktivite edildikten sonra 3 gün geçerlidir ve 3. günün sonunda gece 12’de bitmektedir. Ayrıca pass bileti alınırken yanında şehir haritası da verilmektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.