Sardinya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya’ya bağlı olan Sardinya, Akdeniz’in en büyük ikinci adasıdır. Nüfus bakımından da kalabalık olan adada 1,5 milyondan fazla kişi yaşamaktadır. Adanın sahili, kar beyaz kumlu plajları ve zümrüt rengi denizi ile görsel olarak büyüleyici ve rahatlatıcı bir atmosfere sahiptir. Geleneklerini ve saf doğasını korumayı sürdüren Sardinya, yüksek zirveleri olmayan dağlık bir araziye sahiptir. Geniş bir alana sahip olan adada insan varlığı bereketli ormanları, yaban hayatı ve birçok doğal alanı etkilememiştir. Ulaşım açısından birçok imkânı bulunan Sardinya, her yıl binlerce turisti kendine çekmektedir. Adada doğal güzelliklerin yanı sıraköklü bir tarihî geçmiş ve arkeolojik sit alanları da mevcuttur.

Sardinya’daki insan tarihi, MÖ 250 yılında başlamaktadır. Toskana ve Balear adalarından gelen yerlilerin ardından MÖ 8. yüzyılda Fenikeliler, bölgeye birçok yerleşim kurmuştur. Kartacalıların tahıl ambarı olma işlevi görmüş olan ada, MÖ 238’de Romalıların hâkimiyetine girmiştir. 395 yılında Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesiyle Batı Roma İmparatorluğu’na bağlanan ada, 534 yılındaki savaşta Doğu Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. İlerleyen süreçte Fatimiler, Cenovalılar ve Aragonlular da bölgede izlerini bırakmıştır. Aragnolular döneminde Sardinya sistematik olarak İspanyollaşmaya başlamıştır. 1512’de İspanya Krallığı’nın eline geçen ada, 16. yüzyılın sonu ve 17. yüzyılın başında Osmanlı donanmasının üç kez saldırısına maruz kalmıştır. 1637 yılında da Fransızlar adanın bir kasabasını tahrip etmiştir. Fransa ve Avusturya yönetimine de girmiş olan Sardinya, II. Dünya Savaşı sırasında bombalanmış ve savaş sonrasında İtalya’da özerk bölge statüsü kazanmıştır.

Hayvan ve bitki çeşitliliği bakımından zengin olan Sardinya, nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. 15. yüzyıla kadar tarihlenen antik bir kültürü de bünyesinde barındıran ada, İtalyanların popüler bir tatil bölgesidir. Ada, doğa ve tarih meraklıları için oldukça ilgi çekici birçok öğeye sahiptir.

Sardinya Nerededir?

Güney Avrupa’da, İtalyan Cumhuriyeti’ne bağlı bir ada olan Sardinya, Akdeniz’de yer alan, Sicilya’dansonra en büyük yüz ölçümüne sahip olan adadır. Akdeniz’in bir kolu olan Tiren Denizi’nde yer alan Sardinya, Balear Adaları ve İtalya Yarımadası’nınarasında; Korsika’nın güneyinde yer almaktadır.

Sardinya’ya Nasıl Gidilir?

Sardinya’da bulunan Cagliari, Olbia ve Algero kentlerine yakın konumda havalimanları yer almaktadır.

Cagliari’nin kent merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafede yer alan Cagliari-Elmas Havalimanı, uluslararası Batı Avrupa ve yerel uçuşlara sahiptir. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için 30 dakikada bir hareket eden otobüsler kullanılabilir. Bu otobüsler ile yolculuk yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Sardinya’daki en yoğun ikinci havalimanı ise Olbia Havalimanı’dır. Otobüsle ulaşımın oldukça kolay olduğu havalimanı, şehir merkezinin 3 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Cagliari’den biraz daha az yere uçuşa sahip olsa da Büyük Britanya, İspanya, Hollanda, Belçika, Norveç ve İsviçre gibi birçok yerle bağlantısı bulunmaktadır.

Sardinya’nın en işlek üçüncü havalimanı olan Algero-Fertilia Havalimanı ise Algero’nun 10 kilometre kuzeybatısında Fertilia’da yer almaktadır. Londra ve Frankfurt ile bağlantıya sahip olan havalimanı esasında iç hatlarda çalışmaktadır.

Sardinya’ya günlük feribot seferleri bulunmaktadır. Kuzey Sardinya’nın Korsika’ya bu yolla bağlantısı mevcuttur. Sicilya’daki Trapani’den Cagliari’ye ve Barselona’dan Porto Torres’e de feribot seferleri düzenlenmektedir.

Sardinya’da Kalınacak Yerler

Sardinya’da konaklamak için özel villalar ve tatil evleri seçenekleri dikkat çekmektedir. Lüks villalar, yüzme havuzlu evler, stüdyo daireler, plaj evleri, evcil hayvanlar için uygun kiralama çözümleri gibi imkânlar Sardinya’da mevcuttur. Yemekleri kendinin hazırladığı kır evleri veya villalarda rezervasyon yaptırmak, diğer konaklama seçeneklerine göre oldukça bütçe dostudur. Bu tür seçeneklerin yanı sıra Sardinya, otel tesisleri açısından da oldukça zengin bir bölgedir.

Sardinya’da Görülecek Yerler

Tüplü dalışçılar için hiç bozulmamış mükemmel bir kıyıya sahip olan Maddalena Ulusal Parkı, denizindeki renk cümbüşü ve olağanüstü güzel topoğrafyası ile nefes kesen bir manzaraya sahiptir. Muhteşem plajlara sahip bir mücevher niteliğinde olan ulusal parkta tekne gezileri ve dalış yapmak mümkündür.

Yemyeşil kırsal bir alanın tam kalbinde olan Nuraghe Su Nuraxi arkeolojik sit alanı, Sardinya’daki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tek kültürel mirastır. Adanın en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan MÖ 1500 yılına tarihlenen yerleşim yeri, şiddetli yağmurların toprağı erozyona uğratması ile ortaya çıkmıştır. Altı yıl boyunca süren kazılar sonucunda ortaya çıkarılan antik yerleşimde kadim ritüeller ve arkaik ev hayatının izleri sürülebilir.