Japonya’nın Festivalleri

Japonya’nın farklı kentlerinde ve bölgelerinde sayısız festival düzenlenmektedir.

Setsubun Festivali – Fasulye serpme festivali (3-4 Şubat)

Setsubun.Japan_.Festival.jpg

Eski Japon takvimine göre bahar başlangıcının arifesi kabul edilen bu festival her yıl 3 ya da 4 Şubat’ta kutlanır. İnsanlar kötü ruhları uzaklaştırmak için toprağa, ev veya tapınakların etrafına kavrulmuş soya fasulyesi serper. Fasulyeler serpilirken “Oni wa soto! Fuku wa uchi!” yani “Şeytan-kötü ruh- dışarı, mutluluk içeri” şeklinde bağırılır. Soya fasulyesinin kötü ruhları kaçırttığı ve insanlara uğur getirdiğine inanırlar. Çin burçlarına göre doğum günleri, içinde bulunulan yılın burcunun bir gününe denk gelen insanlar seçilir ve bu kişiler bir tapınakta toplanıp tapınaktan kalabalığa soya fasulyeleri atarlar. Daha sonra tapınaktan atılan fasulyelerden herkes kendi yaşı kadar fasulye yer.

Hinamatsuri – Kız çocukları festivali (3 Mart)

hinamatsuri-Corbis-42-33120109.jpg

Bu festival kız çocuklarının mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini dilemek için her yıl 3 Mart’ta kutlanır. Bu festival için sergiledikleri minyatür bebeklerden dolayı Bebek Festivali de denir. Küçük kız çocukları bulunan aileler, eski saray kostümü giymiş, bu festivale has minyatür bebekleri basamaklı bir rafta şeftali çiçekleri ile bir hafta boyunca sergilerler. Sergilenen minyatür bebeklerde; kral ve kraliçe, yardımcıları, hizmetkarları ve çalgıcılar figür edilir. Bebeklere pirinç krakerleri ve geleneksel yemekler sunulur. Bu festivali kutlamak için aileler evlerine akrabalarını davet ederler.

Kodomo no Hi – Çocuklar Günü (5 Mayıs)

Kodomo-no-hi-5.5.07-003_450.jpg

Bu günün eski adı Tango no Sekku’dur (japon zambağı) ve mevsimsel bir festival olarak kutlanırdı. Eskiden insanlar süsen çiçeği ile kötü ruhları uzaklaştırdıklarına inanır. Bu festivalde erkek çocuklarının sağlıklı büyümesi dilenir ve erkek çocuğu olan aileler dışarı koinobori denilen sazan balığı flaması asar, savaşçı miğferi ve zırhı sergilerdi. Ama günümüzde bu etkinlik tüm çocuklar için Mayıs ayının 5’inde kutlanmaktadır. Tıpkı Hinamatsuri de olduğu gibi bu festivale özel minyatür miğferli, zırhlı oyuncak bebekler vardır. 5 Mayısta aileler bu bebekleri evlerinde sergilerler.

Tanabata Festivali – Yıldız Festivali (7 Temmuz)

0058-02.jpg

Bu festival Japon inanışlarıyla Samanyolu’nun iki ucunda yer alan ve yılda bir kez 7 Temmuz’da bir araya geldiğine inanılan Atlair (sığırtmaç yıldızı) ve Vega (dokumacı yıldızı) hakkındaki Çin efsanesini birleştirmektedir. Beş farklı renkte şerit şeklindeki kağıtlara yazılır ve bu dilekler bambu dallarına asılır. Bu dilek asma olayına Tanzaku da denir. Ay takvimine göre 7. Ayın 7si yaklaşık Haziran – Ağustos arasına denk gelir, bu nedenle Japonya’nın bazı bölgelerinde Ağustos’un 7 sinde de kutlanmaktadır.

Obon Festivali (Obon Festivali) (13-15 Temmuz)

Obon-day-japan-family-festival-cover.jpg

Obon Festivali 13-15 Temmuz’da veya Ağustos’ta kutlanan bir Budist etkinliğidir. Bu festivalde ölen atalarının ruhları evlerine geri döndüğüne inanılır. Bu nedenle ruhlara eşlik etmesi amacıyla evlerine giden yola ve kapılarına karşılama ateşleri, fenerleri yakılır. Ev içine kağıttan fenerler yerleştirilir ve evin kutsal köşesi temizlenir, çeşitli yiyecekler sunulur. Bu gün atalarının ruhları huzur bulsun diye dua edilir. Festival sonunda ise atalarını uğurlamak için evlerin kapılarında tekrar ateş yakılır ve sunulanlar nehir veya denize bırakılır. Ve bu festivalde bon -odari denilen özel bir dans yapılır.

Shichi-Go-San Festivali (7-5-3 Festivali)

shichi-go-san.jpg

Bu festivalde kasım ayının 15’inde aileler 3 ve 5 yaşlarındaki oğullarını veya 3 ve 7 yaşlarındaki kızlarını mabetlere götürürler. Japonlara göre tek sayılar uğurlu sayıldığı için bu rakamlar seçilmiştir. Bu festivalde çocuklara Chitose Ame yani ‘bin yıl şekeri’ verilir. Bu şeker uzun ince beyaz ya da kırmızı renktedir. Şekerin kabında Japonya’da uzun yaşamı simgeleyen kaplumbağa ve turna resimleri vardır. Bu şeker ile çocukların sağlıklı uzun bir yaşam sürmesi dilenir. Erkek çocukları hakama, kız çocukları da kimono giyerler ve fotoğraf çekinirler.