Kocevje Genel Bilgiler / Rehber

Kočevje Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Ayı ülkesi” olarak bilinen Kočevje, Slovenya’nın ve tüm Orta Avrupa’nın en iyi korunmuş ormanlık doğal alanlarından biridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bölgenin kadim ormanlık alanı, bisiklet yolları ve yürüyüş parkurları ile keşfetmeye açıktır. Tarihî geçmişin izlerini günümüzde de sürdürdüğü Kočevje kasabası ise belediyenin idari, ekonomik ve kültürel merkezidir. Etkileyici mimarideki kiliseler ve köşklerle kasabada görülecek birçok nokta vardır. Birçok iyi restoran ve kafeye de sahip kasabada göller, göletler ve tabii ki ormanlık alan Kočevje ziyaretini çok yönlü kılmaktadır.

Kočevje, yüzyıllar içinde birçok farklı tarihsel olaya sahne olmuş bir bölgedir. Bölgenin 13. yüzyıla kadar erişilmez bakir ormanlık bir alan olarak kalmasının sebepleri ise verimsiz toprakları, su sıkıntısı, geniş ormanlık alan ve sert iklimi olmuştur. 1330’lu yıllarda Alman Ortenburg kontları isyancı Alman çiftçilerle birlikte Kočevje’de varlık göstermeye başlamıştır. Bölgenin her yerden uzak ve izole konumu, nesiller boyunca Almanların kültürünün, geleneklerinin, yaşam tarzının ve kostümlerinin korunmasına sebep olmuştur. Kočevje, 600 yılı aşkın süredir, Slovenya’da Alman dilbilim ve kültürünü yansıtan bir ada niteliğindedir. Kočevje’den tarihî kayıtlarda ise ilk kez 1363 yılında bahsedilmiştir. Bu dönemdeki kayıtlarda adı Almanca Gottschee olarak geçmektedir. Türk saldırıları ile de karşı karşıya kalan Kočevje halkı, yerleşimlerini güvenli şekilde sularla çevirdikleri yere taşımışlardır. 1471 yılında ise yerleşim kent haklarına kavuşmuştur. II. Dünya Savaşı döneminde İtalyanlar tarafından işgal edilen Kočevje yoğun hasarlar almıştır.

Temelde 14. yüzyılda Almanlar tarafından inşa edilmiş olan durgun kasaba Kočevje, eşsiz tarihi ile keşfedilecek birçok öğeye sahiptir. Açık havada vakit geçirmek için uygun şartları, yemyeşil çevresi ve çarpıcı doğal atmosferi ile Kočevje, birçok doğa meraklısını cezbeden bir noktadır. Zengin ormanlık arazi ve doğal alanlar sürdürülebilir turizm yöntemleri ile doğaya saygılı ve temiz bir şekilde korunmaktadır.

Kočevje Nerededir?

Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan Slovenya Cumhuriyeti’nin bir kasabası olan Kočevje, ülkenin güneydoğu kesiminde konumlanmaktadır. Tarihî Lower Carniola Bölgesi’nde Rinža Nehri üzerindeki Kočevski Rog karstik platosunun eteklerinde yer alan Kočevje, Slovenya’nın en büyük belediyesidir.

Kočevje’de Görülecek Yerler

Kočevje Bölgesel Müzesi, 1960’tan bu yana hizmet vermektedir. 1943 yılında Sloven ulusunun ilk parlamentosunun toplandığı binada hizmet veren müze, daha önce burada yaşayan Alman nüfusunun önemli bir mirasına ev sahipliği yapmaktadır. Müzede aynı zamanda Sloven dışavurumcu, gerçekçi ve sembolist ressam Božidar Jakac’ın çizimleri de kalıcı bir sergide ziyaretçilere sunulmaktadır.

1970’lerde bir kömür madeninin kapatılması ile kasıtsız bir şekilde meydana gelmiş olan Kočevje Gölü, eskiden kömürü yıkamak için kullanılan akarsuyun maden sahasını sular altında bırakması ile meydana gelmiştir ve böylece ortaya yeni bir ekosistem çıkarmıştır. Rekreasyon alanı olarak da oldukça beğenilen Kočevje Gölü güzel vakit geçirmek için birçok imkânı bünyesinde barındırmaktadır. Göl, yaz mevsiminde yüzme, kış mevsiminde ise buz pateni yapma amaçlı kullanılabilmektedir. Çevresindeki 3 kilometrelik yürüyüş parkurundaki bilgilendirme panolarıyla da eğitimsel bir gezi yapılabilir. Aynı zamanda kuşların Kuzey Avrupa’dan Afrika’ya uzanan göç yolları üzerinde yer alan göl, 64 kuş türünün kuluçka alanıdır. Bu 64 kuş türünün 15 tanesi nesli tükenmekte olan kuşlar listesinde yer almaktadır.

Nadir bulunan kuş türleri, güçlü ağaçlar, çok sayıda düşmüş ve ölü ağaçlar, köknar ve kayınların baskın olduğu Rajhenav Rog bakir ormanlık alanı, antik bir ormanlık alan kalıntısıdır. Ormanın içindeki yürüyüş parkurlarında çevrenin muazzam manzarası hayranlıkla izlenebilir.

Kočevje’de Yapılacaklar

Kolpa Nehri bahar aylarında adrenalinli aktivite rafting için; yaz aylarındaki sakin sularıyla da salla gezinti için uygundur. Yeterli rüzgâr mevcut olduğunda ise Rudniško Gölü’nde yelken açmak mümkündür.

Slovenya’nın en temiz nehirlerinden biri olarak bilinen Kolpa Nehri’nde yazın yüzmek sıkça tercih edilen oldukça yerinde bir seçimdir. Ayrıca bölgede bulunan diğer birçok doğal yüzme havuzları da yaz mevsiminde serinlemek için idealdir.

Kočevje’nin mistik ormanlarında bisiklet turları ise bir başka açık hava aktivitesidir. Aile dostu patikaların yanı sıra adrenalini artıran zorlu parkurlar da mevcuttur. Bisiklet vasıtası ile muhteşem manzaralar, doğal ve kültürel simgesel yapılar ve şirin köyler keşfedilebilir.