San Andres Gezilecek Yerler

Eğlenceli bir San Andres gezisi için şehre yaklaşık bir hafta ayırmanız yeterli olacaktır. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık. Hangi plajının daha güzel olduğunu seçemeyeceğiniz San Andres’te denize doyacaksınız.

San Andres Gezilecek Yerler

San Andres, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında West View, Hoyo Soplador, Cayo Bolivar, Cayo El Acuario, Johnny Cay Regional Park, Playa de San Luis, Morgan's Cave gelmektedir. Denize girmeyi sevenlerin bayılacağı San Andres’te bembeyaz kumların keyfini çıkaracağınıza emin olabilirsiniz.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

West View

west-view-19.jpg

Harika bir dalış merkezi olan West View, deniz tutkunları için kesinlikle uğranması gereken bir adrestir. West View'de ziyaretçiler şnorkelle yüzebilir ve su sporlarının tadını çıkarabilirler. İskelenin derin mavi sularına dalarak tropikal balıklarla yüzebilirsiniz. Ziyaretçiler, burada yüzerken su yaşamını derinden keşfedebilir ve su ile çevrili bu ortamda akvaryumda olduğunuza dair bir hisse kapılabilirsiniz. Dileyenler West View’de şnorkel kiralayabilir ve balıkları besleyebilirler.

West View’de dileyen ziyaretçiler dalış tahtası ve su kaydırağı da kiralayabilirler. Suyun West View’de yaklaşık derinliği ise 10 metredir. Şnorkel ile beraber dileyenler dalış kaskı da kiralayabilirler. West View günün her saati oldukça kalabalık bir mekân olduğu için genelde sabah saatlerinde bölgeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Hoyo Soplador

San Andreas’ın güney ucunda bulunan Hoyo Soplador, hava deliği anlamına gelmektedir. Kendiliğinde oluşan ve yüzeye çıkan sular büyük bir eğlence kaynağını sizlere sunmaktadır. Koşulların uygun olması halinde ziyaretçiler, 20 metre havaya su çekmenin keyfini yaşayabilirler. Bu, dalgalar, mercan kayalıklarında doğal olarak meydana gelen yeraltı tünellerine çarpması ve suyun mercan kayalarındaki bir delikten yukarı doğru itilmesiyle oluşur.

Açılan delikler sayesinde dileyen ziyaretçiler bu mağaraların içerisinde yüzebilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirler. Yalnız belirtmekte fayda var, yüzmek isteyen ziyaretçiler belli rehberlerin önderliğinde bu etkinliği gerçekleştirmelidir. Bunun için yerli halk da eğitim vermektedir.

Cayo Bolivar

cayo-bolivar-6.jpg

Cayo Bolivar, San Andres Adası’ndan 28 kilometre uzaklıkta bulunan bir dizi adadır. Bu adalar, birkaç doğal resif bariyeri yaması olan bir bariyer resifiyle korunmaktadır. Hatta bu adaların, berrak suları ve beyaz kumsalları ile San Andres'ten daha güzel olduğu söylenir. Gününüzü burada yüzerek, şnorkelle dalış yaparak, göçmen kuşları seyrederek, ünlü mavi kertenkeleleri görerek ya da resif dışındaki dalış alanlarını ziyaret ederek geçirebilirsiniz.

Ziyaretçiler ayrıca adanın etrafında yaşayan köpek balıklarını izleyebilir veya bariyer resiflerinde yaşayan balıklarla yüzebilir. Adalar; yılın her günü ziyaretçilere açık olduğu için her dönemde adada turist görmek mümkündür. Bizim size tavsiyemiz ise adayı mayıs ayından eylül ayına kadar ziyaret etmenizdir.

Cayo El Acuario

haynes-cay-san-andres.jpg

San Andres'in doğusundaki Cayo El Acuario Adası “akvaryum” adı ile anılmaktadır. Cayo El Acuario Adası’nda görebileceğiniz ve şnorkelle daldığınız zaman izleyebileceğiniz çok sayıda balık ve diğer su canlıları bulunmaktadır. Cayo El Acuario Adası’nın suları oldukça sığ ve sıcaktır. Hatta çevre adalar arasında yüzerek çok çeşitli su altı canlıları görebilirsiniz.

Yeşillikleri ve birçok kuş türü ile şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz bu ada, aileniz ve dostlarınızla keyifli anlar yaşamanızı sağlayacaktır. Ayrıca Cayo El Acuario Adası’nda hayalet vatoz olarak bilinen balık çeşidini de görebilirsiniz. Hayalet vatoz, son derece sakin, sanki suyun içerisinde uçuyormuş gibi yüzen estetik bir hayvandır. Oldukça keyifli bir tatil sunan San Andres, birçok renkli görüntüsü ile gelenleri cezbetmektedir.

Johnny Cay Regional Park

johnny_cay.jpg

San Andres adasının 1,5 kilometre uzağında bulunan Johnny Cay Regional Park, 4 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuştur. Hindistan cevizi ağaçları ile kaplı olan park, beyaz kumların olduğu plaj ile çevrilidir. Denize girmek ve güneşlenmek için oldukça ideal bir yer olan Johnny Cay Regional Park, güzel saatler geçirebileceğiniz harika alanlardan birisidir. Fakat buraya geldiğinizde en önemli konu; denize girerken dikkatli olmanız gerektiğidir. Bölgede çok fazla bot olduğu için yüzmekte zorlanabilirsiniz, bu sebeple dikkat etmekte fayda var. Ayrıca bölge “iguanaların yeri” olarak da adlandırılmaktadır.

Johnny Cay Regional Park’a gelenler dilerse bot turlarına da katılabilirler. Sezonda her gün sabah 09.00-17.00 saatleri arasında bölgenin çevresinde turlar düzenlenmektedir.

Playa de San Luis

Renkli Playa de San Luis, el değmemiş yapısı ile dikkat çekmektedir. San Andres’in en sakin ve doğal bölgesi olan Playa de San Luis, çok kalabalık olmadığı için huzur içinde tatilinizi geçirebileceğiniz bir yerdir. Playa de San Luis beyaz kumları, mavi suları ve meyve ağaçları ile dikkat çekmektedir.

Adanın bir bölümü oldukça rüzgârlı olduğu için bölge, sörf yapmak isteyenler için oldukça idealdir. Dalgaların arasında sörf yapanlar görebilirsiniz. Şnorkelle dalış yapmak isteyenler için ise ada, gelen turistlere çok farklı deneyimler sunmaktadır. Adada yiyecek ve içecek ücretleri oldukça düşüktür. Dolayısıyla Playa de San Luis, bütçenizi çok zorlamayacak ideal yerlerden birisidir.

Morgan’s Cave

cueva-de-morgan.jpg

16. yüzyıldan bu yana oldukça büyük efsanelere konu olan Morgan’s Cave, San Andres’in en popüler mekânlarından biridir. İngiliz Korsan Henry Morgan’ın bu bölgede yaşadığı düşünülmektedir. Ayrıca var olan bir efsaneye göre Henry Morgan’ın tüm hazinesinin yine Morgan’s Cave’de saklı olduğu düşünülmektedir. Tamamen taşlık ve yeşillik olan mağaraya defalarca kazı ekibi inmiş olsa da herhangi bir ize rastlanamamıştır.

Büyük bir bölümü su ile kaplı olan mağara bazı turistler ve yerel halk tarafından yüzme havuzu olarak da kullanılmaktadır. Fakat oldukça tehlikeli olan mağaranın bilen birisi ile gezilmesi tavsiye edilmektedir. 130 metre uzunluğunda olan mağara ihtişamlı yapısı ile oldukça dikkat çekmektedir.