Beyrut Şehir İçi Ulaşım

bus1.jpg

Beyrut içerisinde ulaşım yoğun olarak otobüslerle sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Farklı geleneksel ulaşım seçenekleri bulabileceğiniz şehirde, Harissa Tepesi ve kent merkezi arasındaki teleferik deneyimini de yaşamanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım için otobüsleri tercih ederseniz, şu anda iki toplu taşıma şirketi bulunmaktadır. Mavi ve beyaz şehir otobüsleri filosunu işleten OCFTC ve LCC, kırmızı ve beyaz minibüslerden oluşan bir filo ile çalışır. Otobüs ücretleri ya 500 ile 1000 Lübnan Poundu arasındadır. Otobüs seferleri şehirde neredeyse tüm noktalara ulaşmaktadır. Çok sık sefer aralıkları bulunan otobüslere elinizle sinyal verdiğinizde otobüs her yerde duracaktır.

Beyrut'ta araba kullanmak, özellikle şehir merkezinde, günün büyük kısmı için tavsiye edilmemektedir. Trafik ağır akar ve özellikle yoğun saatlerde trafikte iyice kilitlenir. Ayrıca çok katlı ve sokak dışındaki otoparklar dışında park yeri bulmak zor olabilir. Sokaklarda Türkiye’de olduğu gibi karlı ve saatli ücret tarifeleriyle park yapabilirsiniz ancak oralarda da yer bulabilmek için şanslı olmanız gerekir.

Araba kiralama bu nedenlerle pek önerilmese de, komşu kasaba ve şehirleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız veya toplu taşıma araçlarının çalışmadığı geceleri geç saatte dışarı çıkmayı planlıyorsanız yine de bir alternatif olabilir. Araba kiralama fiyatları, 40.000 Lübnan Poundu civarındadır. Kiralar mevsime göre değişebilir olduğundan şirketlerle önceden bu meseleyi konuşmanız tavsiye edilir.

Taksi ile ulaşımda ise eski taksiler ve ön rezervasyonlu taksiler mevcuttur. Hail-taxi taksileri, Beyrut’un en uygun ulaşım şekillerindendir. Kırmızı plakalı sarı ışıklı bu taksileri şehirde kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Ancak sabit bir taksimetreleri olmadığı için bindiğinizde varış ücretinizi öğrenmelisiniz. Beyrut’un bir ucundan bir ucuna sürecek olan yolculuk yaklaşık 20 Türk Lirası kadar tutabileceğinden pazarlık konusunda dikkatli olmalısınız. Hedefinizin adını yerel dilde bilmeniz yanlış anlaşılmaları kaldıracaktır. Şoförler birkaç kelime dahi olsa İngilizce ve Fransızca bilmektedirler. Diğer taksiler durak taksileridir ve daha lüks oldukları için fiyatları da diğer taksilere göre yüksektir. Klimalı ve konforlu bu taksiler, ABD ve Avrupa taksilerine kıyasla ucuz kabul edilebilir.

Büyük taksi şirketlerinden araç talep ederseniz Geryes Taksi (+961 1-332747), Taksi Premieri (Tel 1260 veya +961 1-389222). Allo Taxi (Tel 1213 veya +961 1-366661) numaralarından rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Beyrut yürüyüş için de ideal bir kenttir. Ancak çoğu kişi yürümeyi tercih etmek yerine otobüs ve taksileri kullanır. Kent içerisinde yönlendirici pek çok tabela bulunsa da yol tarifi istediğinizde size yardımdan kaçınmayacak halk genellikle bir merkezi baz alarak size yön tarif edebilirler. Bisikletle şehri dolaşmak isterseniz, kapalı yollara dikkat etmeniz gerekebilir. Ancak bisikletliler için ayrılan yollarda güvenli bir gezinti gerçekleştirebilirsiniz.