Google+

Arama formu

Beyrut

Bir Orta Doğu ülkesi olan Lübnan’ın Akdeniz’e açılan kapısı olan Beyrut...
Devamı oku
Lübnan sınırları içerisinde yer alan Beyrut’ta para birimi olarak Lübnan...
Devamı oku
Lübnan’ın resmi dili Arapçadır. Özellikle Beyrut’un güney bölgesinde...
Devamı oku
Lübnan, (GMT+2) ve Türkiye (GMT+3) saat dilimlerini kullanmaktadır....
Devamı oku
Beyrut, T.C. Beyrut Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir...
Devamı oku
Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü şehre gitmek için en uygun dönem...
Devamı oku
Beyrut’un yeni yüzünü gezerken, iç savaşta büyük hasar görmüş ancak...
Devamı oku
Beyrut’ta elbette mutfağı belirleyen meşhur Lübnan Mutfağı...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Noel Bayramı ve Epifani (6 Ocak) Aziz Marun Günü (9...
Devamı oku
Acil yardım: 140 Yangın: 175 Polis: 112
Devamı oku
Beyrut, Lübnan'ın başkenti ve en büyük şehridir. Lübnan'ın Akdeniz...
Devamı oku
Uluslararası öneme sahip kentte havalimanı bulunmaktadır. İstanbul’...
Devamı oku
Beyrut içerisinde ulaşım yoğun olarak otobüslerle sağlanmaktadır....
Devamı oku
Beyrut, neredeyse ülke nüfusunun yarısının yaşadığı bir şehirdir....
Devamı oku
Bilindiği üzere, Lübnan yemekleriyle ünlüdür. Şuruplar, turşular,...
Devamı oku
Gelişen ve değişen Beyrut, renkli gece hayatı, sosyal hayatı ve...
Devamı oku
Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, Asya kıtası içerisinde yer almaktadır....
Devamı oku
Bir Orta Doğu ülkesi olan Lübnan’ın başkenti Beyrut, Akdeniz kıyısında...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LBP = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 13℃
Şub 14℃
Mar 15℃
Nis 18℃
May 21℃
Haz 24℃
Tem 26℃
Ağu 27℃
Eyl 26℃
Eki 23℃
Kas 19℃
Ara 15℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1,916,100/ Dil: Arapça / Para Birimi: Lübnan Poundu (LBP) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Beyrut Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyrut Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BeyrutLübnan'ın başkenti ve en büyük şehridir. Lübnan'ın Akdeniz kıyılarında bir yarımadada bulunan Beyrut, ülkenin en büyük ve ana limanına sahip olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca şehre hayat veren Beyrut Nehri kentin doğu kenarında güneye doğru uzanır. Beyrut tarihi 5000 yıl öncesine kadar gider. Bu nedenle başkent, dünyadaki en eski şehirlerden biridir. Beyrut'tan resmi yazılı tarihte ilk kez bahsedilmesi M.Ö. 15. yüzyıldan kalma antik Mısır Tell el Amarna mektuplarında görülür. Tarih içerisinde Beyrut, milattan önce ve Osmanlı’ya kadar olan süreci, Osmanlı hakimiyetindeki dönemiFransız mandası altında geçen yılları ve bağımsız olduğu Lübnan zamanları olmak üzere dört ana evreden ve kültürel çeşitlilikten geçmiştir.

Beyrut, Lübnan'ın hükümet koltuğu olması ve merkezi bölgede bulunması nedeniyle birçok banka ve şirketi sınırlarında bulundurur ve Lübnan ekonomisinde merkezi bir rol oynar. Elbette şehrin en temel ve kozmopolit özelliği, bir liman şehri olması ve tarih boyunca dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olup pek çok medeniyetle iç içe global bir merkez özelliği taşımasıdır. Finans, bankacılık, reklamcılık, lojistik özellikleri değerlendirildiğinde Beyrut, Küreselleşme ve Dünya Kentleri Araştırma Ağı tarafından bir Beta Dünya Kenti olarak seçilmiştir. Ancak Lübnan İç Savaşı'nın yıktığı Beyrut'un kültürel peyzajı, büyük çaplı yeniden yapılanma sürecine girmiştir.

 

Beyrut’ta Gezilecek Yerler

Beyrut’un yeni yüzünü gezerken, iç savaşta büyük hasar görmüş ancak restorasyon sürecinde olan pek çok binaya da rast gelerek o günlerin gerçek birer tanığı olma hissini yaşayabilirsiniz. Ancak tarihsel süreçleri içerisinde biriktirdiği sayısız eserle Beyrut, yeni yerler keşfetmek için elverişli bir kenttir.

Beyrut Ulusal Müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi, Lübnan'daki arkeoloji eserlerinin ana müzesidir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra toplanmaya başlanan koleksiyonla müze 1942 yılında resmen açıldı. Müzede, Antikalar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kazılardan elde edilen eserler ve Ortaçağ eserleri olmak üzere toplam 100.000 nesne toplandı. Tarih öncesi çağlardan Ortaçağ Memluk Dönemi’ne kadar uzanan yaklaşık 1300 eser müzede sergilenmektedir.

1975 Lübnan İç Savaşı sırasında müze, savaşan hizipleri birbirinden ayıran cephede duruyordu. Müzenin Mısır Revival Binası ve koleksiyonu savaşta büyük zarar gördü, ancak eserlerin çoğu son dakika alınan önleyici tedbirlerle kurtarıldı. Bugün, önemli bir yenilemenin ardından, Beyrut Ulusal Müzesi, eski Fenike nesnelerinin önde gelen koleksiyoncusu olarak eski konumunu geri kazanmış durumdadır.

Müze, Beyrut'un Mazra'a semtinde, Abdallah el-Yafi Caddesi ile Şam yolunun kesiştiği yerde; Beyrut Hipodromu ve Antikalar Genel Müdürlüğü binası tarafından çevrilidir. Müzenin giriş katında küçük bir tiyatro ve hediyelik eşya dükkânı yer alır.

Müze, mimar Antoine Nahas ve Pierre Leprince Ringuet tarafından Fransız esin kaynağı olan Mısır Revival tarzında tasarlanmış ve ünlü Lübnan kehribar kalkeri ile inşa edilmiştir. Bir bodrum, bir zemin, asma kat ve terastan oluşan binanın orta blok asma katı üstünde camdan örülmüş bir tavan bulunur ve bu sayede müze doğal bir ışıkla aydınlatılır.

Müzede gezilecek yerler sırasıyla Tarih Öncesi Devirler, Bronz Çağı, Demir Çağı, Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Bizans Dönemi, Arap Devri, Memlukler ile başlayıp Osmanlı dönemine kadar uzanan kronolojik bir şekilde sergilenir. Ulusal Müze’nin zemin katında 83 parçadan oluşan lahitler, mozaik heykeller ve rölyefler bulunur. Üst katta, eserlerin estetik yönünü vurgulayan yumuşak aydınlatma ve büyüteçli camlarla modern vitrinlere yerleştirilmiş tarihsel sıraya ve temaya sadık kalınarak düzenlenen düzenlenen 1243 küçük ve orta boy eser sergilenir.

Beyrut şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri West House Apartments Hamra, Clemenceau Furnished Apartments, West House Apartments-Mar Mikhael. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Q Hotel, Markazia Suites, Orient Prince Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Talal Hotel, Hamra Urban Gardens, Alaamira Furnished Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Beyrut aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

El Ömer Camii

El Ömer Camii

El Ömer Cami, ya da yerel adıyla Al-Omari Camii, Saint John’un eski Haçlı kilisesidir. 12. yüzyılda inşa edilen yapı, 1291’de Memluklerin hakimiyeti sırasında şehrin büyük camisine dönüştürülmüştür. Beyrut’taki bu eski ve köklü cami, iç savaş sırasında büyük hasar görmüş ve bunun üzerine başlatılan restore çalışmaları 2004 yılında tamamlanmıştır.

Köklü bir tarihi olan El Ömer Cami, Roma’nın imparatorluk banyolarının bulunduğu yerde 1150 yılında inşa edilmiş Vaftizci Aziz John’un Haçlı Kilisesi’dir. Romanesk tarzla beslenen üç apsisli kilise, Tire ve Tarsus’ta inşa edilen Roma sütunları ve başkentte kullanılan tarzdaki diğer mimari özellikleriyle tamamlanmıştır.

Memlukler 1291 yılında Beyrut’u ele geçirince, kiliseyi de camiye çevirmişlerdir. Halife Ömer İbn El-Hattab'ın anısına yapıya Al-Omari Camii adını vermişlerdir. Memluk tarzı avlu girişi ve minare de 1350 yılında eklenmiştir.

Fransızlar, şehirde sürdürdükleri himaye sırasında cepheye bir sundurma ekleyerek yapıyı yeniden tasarladı ve caminin ana girişini Maarad Caddesi'nin yeni sütununa entegre etti. 1975- 1990 yılları arasında süren Lübnan İç Savaşı'nda kötü bir şekilde hasar gören caminin yenilenmesi, binanın kökenlerini ve tarihini ortaya koyacak şekilde 2004 yılında tamamlandı. Camiye ikinci bir minare eklenirken, altında yer alan Roma sütunları ve taş tonozları bulunan eski sarnıç korunmuştur.

Sakin ve sessiz bir konumda bulunan cami, son haliyle İslam mimarisinin en güzel örneklerinden birdir. Etrafındaki yapılar ve caminin farklı kültürleri barındıran tarihi iç dokusuyla bölgede bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Aziz George Yunan Ortodoks Katedrali

Aziz George Yunan Ortodoks Katedrali

St. George Yunan Ortodoks Katedrali, Beyrut Ortodoks Başpiskoposluğunun Yunan Ortodoks Büyükşehir piskoposunun ve onun korumasında olan bir eserdir. Kentin en eski kilisesi, günümüze gelmeyen Anastasi Romano-Bizans Katedrali üzerine kurulmuştur.

Beyrut'un başpiskoposluğunun kurulması, Rum Ortodoks geleneğine göre, Beyrut'un ilk piskoposu olarak görev yapan yedi öğrenciden biri olan Berytus'un Havari Dörtlüsü'ne atfedilir. Bizans imparatoru II. Theodosius, bir kararname yayınlayarak Beyrut Efstathius'un piskoposunu büyükşehir piskoposluğuna yükseltmiştir.

Anastasis Katedrali, Saint George katedralinin yerine kurulan ilk kilisedir. Yapı, 5. yüzyılda Efstathuis tarafından inşa edilmiştir. Hukuk bilimcileri, Roma yasa ve metinlerini hazırlarken kilise okulun öğretilerini etkilemiştir.

551'de büyük bir deprem neredeyse Beyrut'un tamamını Anastasis Katedrali de dahil olmak üzere tümüyle yok etti. Bunun üzerine 12. yüzyılda aynı yerde bir katedral inşa edilmiştir. Yapı, 1759 depremiyle büyük zarar gördüğünde ise 1764'te inşaat başladı ve bir nef tonozlu bir tavan ile yeni, daha büyük yapı 1767'de tamamlandı. Ancak destek sütunlarının olmaması nedeniyle tavan çöktü ve altında kalan 90 kişi öldü. 1772'de kilise üç namluyla haç şeklinde bir plan üzerine yeniden inşa edildi, kuzey cephesine yeni bir sunak eklendi, ana batı cephesi genişledi ve kuzey-batı köşesinde yeni bir çan kulesi kuruldu.

Katedralin son değişiklikleri 1910 yılında güney cephesine kubbeli bir sunak daha eklenerek, katedralin doğuya doğru büyütülüp çan kulesinin güneydoğu köşesine taşınmasıyla yapılmıştır. Katedralin iç kısmı İbrahim Youssef Saad tarafından süslü fresklerle bezenmiştir.

1975 yılında Lübnan iç savaşının patlak vermesinin ardından katedral yıkıldı ve ayrıntılı freskleri çürümeye bırakıldı. Simgelerin ve ikonların birçoğu çalındı; 18. yüzyıl ikonlarının bazı kısımları da ateşe verildi. 1994-1995 yılları arasında 17 ay boyunca katedral altında yapılan kazılar ise kilisenin ve çevresinin tarihi öğrenebilme imkanı veren arkeolojik veriler sağlamıştır. 10 Ekim 1995 tarihinde Metropoliten Elias Audi, savaşla yırtılmış katedralin yeniden inşasını planladığını açıkladı. Restorasyonun ilk aşaması 1998 yılında Ghassan Tueni başkanlığındaki bir komitenin gözetiminde başladı. En sonunda bu büyüleyici atmosfere sahip olan katedral kapılarını 15 Aralık 2003'te yeniden açtı.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Beyrut Nerededir?

Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, Asya kıtası içerisinde yer almaktadır. Orta Doğu’da bulunan şehir, Akdeniz kıyılarında konumlanır. Beyrut bir yarımadadan oluşmaktadır. Şehir, liman ve limanın arkasına yaslanan dağlar boyunca gelişmiştir.

Beyrut’a Ne Zaman Gidilir?

630.jpg

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü şehre gitmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Beyrut’ta en sıcak günler Ağustos ayında yaşanmaktadır ve ortalama sıcaklık 27 derecenin üzerine çıkmaktadır. Ocak ayı ise dağlık kesimlerde don olaylarının liman kesiminde ise kuru soğukların oluştuğu dönem olduğundan özellikle bu iki ayda şehri ziyaret etmemeniz tavsiye edilir.

 Beyrut Nasıl Gidilir?

image2623.jpg

Uluslararası öneme sahip kentte havalimanı bulunmaktadır. İstanbul’dan düzenli olarak her gün şehre uçuş seferi düzenlenmektedir. İstanbul- Beyrut yolculuğu uçakla yaklaşık 1.5 saat sürmektedir.

Eğer tarihsel bir gezi yapmak ve Türkiye üzerinden karayoluyla Beyrut’a ulaşmak isterseniz de İstanbul üzerinden yaklaşık 17 saatlik bir karayolu yolculuğu ile şehre ulaşabilirsiniz. Ancak Suriye içerisindeki karışıklıklar nedeniyle bu yol güvenlik kaygılarıyla pek tercih edilmemektedir.

 

Beyrut şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Beyrut’ta Nerede Kalınır?

Bir Orta Doğu ülkesi olan Lübnan’ın başkenti Beyrut, Akdeniz kıyısında yer alan bir şehirdir. Lübnan’ın da küçük bir ülke olması sebebiyle, Beyrut’un yüzölçümü de büyük sayılmaz. Ülkenin tek metropolü kabul edilen Beyrut, bir Orta Doğu şehrinden beklendiği kadar tarih dokusunun yanı sıra hareketli bir gece hayatına da sahip olmasıyla ünlüdür. 


Beyrut’ta Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Beyrut otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Beyrut pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Beyrut Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Beyrut Otelleri
En Uygun Fiyatlı Beyrut Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Beyrut Otelleri
Beyrut Ev Kiralama

Beyrut Otelleri

Bir Orta Doğu ülkesi olan Lübnan’ın Akdeniz’e açılan kapısı olan Beyrut, ülkenin tek metropolü olarak biliniyor. Akdeniz iklimi sebebiyle şehirde yılın çoğu döneminde sıcak hava hâkim. Lüks alışveriş bölgeleri ve marinasının yanı sıra tarihî bölgeleri ve farklı etnik kökenlere ev sahipliği yapması ile beklentilerden çok farklı bir Orta Doğu şehri olan Beyrut turistleri ağırlıyor. Beyrut’ta çarşıları ve butikleri ziyaret edebilir, Akdeniz’de yüzebilir, müze ve galerilerde yerel sanatı gözlemleyebilirsiniz.


Beyrut Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Beyrut otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Beyrut Şehir İçi Ulaşım

 Beyrut Şehir İçi Ulaşım

Beyrut içerisinde ulaşım yoğun olarak otobüslerle sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Farklı geleneksel ulaşım seçenekleri bulabileceğiniz şehirde, Harissa Tepesi ve kent merkezi arasındaki teleferik deneyimini de yaşamanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım için otobüsleri tercih ederseniz, şu anda iki toplu taşıma şirketi bulunmaktadır. Mavi ve beyaz şehir otobüsleri filosunu işleten OCFTC ve LCC, kırmızı ve beyaz minibüslerden oluşan bir filo ile çalışır. Otobüs ücretleri ya 500 ile 1000 Lübnan Poundu arasındadır. Otobüs seferleri şehirde neredeyse tüm noktalara ulaşmaktadır. Çok sık sefer aralıkları bulunan otobüslere elinizle sinyal verdiğinizde otobüs her yerde duracaktır.

Beyrut'ta araba kullanmak, özellikle şehir merkezinde, günün büyük kısmı için tavsiye edilmemektedir. Trafik ağır akar ve özellikle yoğun saatlerde trafikte iyice kilitlenir. Ayrıca çok katlı ve sokak dışındaki otoparklar dışında park yeri bulmak zor olabilir. Sokaklarda Türkiye’de olduğu gibi karlı ve saatli ücret tarifeleriyle park yapabilirsiniz ancak oralarda da yer bulabilmek için şanslı olmanız gerekir.

Beyrut Mutfağı

Lebanese-food.jpg

Beyrut’ta elbette mutfağı belirleyen meşhur Lübnan Mutfağı lezzetleridir. Lübnan Mutfağı lezzetleri saymakla bitmez. Akdeniz karakteristiğinden oluşan tam tahıl, meyve, sebze, nişasta, taze balık ve deniz ürünlerinin bolluğunu içeren mutfakta, hayvansal yağlar az miktarda tüketilir. Tavuk eti, kırmızı etten daha sık yenir. Kırmızı et yenildiğinde genellikle tercih edilen, kıyılarda kuzu, dağlık bölgelerde keçi eti olur. Ayrıca genellikle limon suyu ile zenginleştirilmiş bol miktarda sarımsak ve zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı, otlar, sarımsak ve limon, Lübnan yemeklerinde bulunan tipik lezzetlerdir.

Anason aromalı bir likör olan Arak, Lübnan’ın ulusal içeceğidir ve genellikle geleneksel keyifli bir Lübnan yemeği ile servis edilir. Lübnan'da bir diğer tarihi ve geleneksel içecek şaraptır. Lübnan'da bazı tatlılar özel olarak hazırlanır. Örneğin meğli, ailede yeni doğmuş bir bebeği kutlamak için kullanılır.

Yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında ise; manqoushe, zahter, humus, falafel, tabboule, muhammara, mutabbal, kızarmış karnabahar, mercimek çorbası,makadami, ashta gibi lezzetler yer alır. Muhteşem içerikleri ve sunumlarıyla Lübnan lezzetlerine aşık olabilirsiniz.

Beyrut’ta Gece Hayatı

Beyrut’ta Gece Hayatı

Beyrut, neredeyse ülke nüfusunun yarısının yaşadığı bir şehirdir. Etnik çeşitliliği, karma yapısı ve yüksek ekonomisiyle bu turistik şehir geceleri oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Beyrut’ta gece eğlenceye doymak istiyorsanız, gideceğiniz mekana önceden karar verip rezervasyon yaptırmanız çok önemlidir. Aksi halde tıklım tıklım olan bu mekanlarda yer bulmanız neredeyse imkansızlaşır. Birbirine yakın ve yürüme mesafesinde bulabileceğiniz gece kulüpleri ve eğlence mekanları, daha çok Hristiyan vatandaşların yaşadığı bölgede toplanmıştır. Beyrut’ta birinci sınıf bir eğlenceyi gireceğiniz hemen her mekanda yakalayabilirsiniz. Merkezdeki renkli ve ışıklı caddeler gece boyunca sizi beklemeye hazır olacaktır.

Behind The Green Door, ortalama bir bütçeyle ayrılabileceğiniz iyi müzik imkanı yakalayabileceğiniz bir mekandır.

Sky Bar’a giderseniz, burası Beyrut’un eski ve klasik mekanlarından biridir. Yüksek sesli ve eğlenceli bu mekan, oldukça pahalıdır. Sky Bar, Avrupa’da bir çok kez yılın eğlence mekanı seçilmiştir. Rezervasyonsuz içeri asla adım atamayacağınız bu yere mutlaka gidip eğlenceli partilere katılmalısınız.

Beyrut Festivalleri

Beyrut Festivalleri

Gelişen ve değişen Beyrut, renkli gece hayatı, sosyal hayatı ve tarihi dokusunun yanı sıra festivalleriyle de ziyaretçilerini büyülemektedir. Eğer şehre ne zaman gideceğinize karar veremediyseniz, ilginizi çeken bir festival tarihine uçak biletlerinizi alabilirsiniz.

Beyrut Uluslararası Film Festivali: Ekim ayında her yıl düzenlenen Beyrut Film Festivali, Orta Doğu’daki filmleri genellikle Arapça veya Fransızca olarak sergilemektedir. Filmlerin içerikleri değişkenlik gösterdiği gibi çoğu yoğun politik olabilir.

Beyrut Uluslararası Caz Festivali: Temmuz ayı boyunca her yıl dört gün düzenlenen festivaldir. Lübnan'ın en büyük uluslararası caz sanatçılarından ve müzisyenlerinden bazıları Beyrut marina yakınlarında bir araya gelerek kaliteli müziğe imzalarını atmaktadır.

Beyrut’ta Alışveriş

Beyrut’ta Alışveriş

Bilindiği üzere, Lübnan yemekleriyle ünlüdür. Şuruplar, turşular, zahter, zeytinyağı veya sabun gibi gıda dışı ürünler gibi geleneksel satın almak için en iyi yerleri şehir merkezinde bulabilirsiniz. Les Terroirs du Liban, Hourani Merkezi, Dünya Fuar Ticaret Örgütü'nün yerel üyesi olan bir mağazadır. Ürün yelpazesine zahter, zeytinyağı, şarap, şurup, reçel, turşu, humus, sabun gibi ürünler dahildir. Ürünlerin çoğu organiktir. Ancak bu gibi yiyecek maddelerini bu ünlü yer dışında süpermarketlerde de bulabilirsiniz.

Lübnan’da ünlü tasarımcıların butiklerini ziyaret etmek ve koleksiyonlarını görmek isterseniz, Elie Saab, Tony Ward, Basil Soda, Pierre Katra ve Robert AbiNader gibi bölgelere gidebilirsiniz. Ayrıca kentin çevresinde pek çok yenilenmiş, süslü tasarımcı merkezleri bulunur. Bunların başında Downtown Beyrut ve birkaç yıldır tekrar canlanan Hamra Caddesi gelmektedir.

Beyrut Saat Farkı

Lübnan, (GMT+2) ve Türkiye (GMT+3) saat dilimlerini kullanmaktadır. Beyrut ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman farkı vardır. Beyrut saati Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Beyrut Para Birimi

Lübnan sınırları içerisinde yer alan Beyrut’ta para birimi olarak Lübnan Poundu (LBP) kullanılmaktadır. 1 Lübnan Poundu yaklaşık 0,0025 Türk Lirasıdır.

Beyrut’un Resmi Dili

Lübnan’ın resmi dili Arapçadır. Özellikle Beyrut’un güney bölgesinde yoğunlukla Arapça konuşulur. Ancak Lübnan’ın tarih içerisinde bir dönem Fransız mandasında bulunması nedeniyle Fransızca ve bunun yanında İngilizce de konuşulmaktadır.

Bu durumun da etkisiyle birçok Lübnan vatandaşından, kendi dillerinde teşekkür için “şükran” demek yerine, Fransızca “merci” kelimesini kullandıklarını duyabilirsiniz. Bu gibi çok dilliliğin iç içe girmesinden oluşan ifadelere rastlarsanız şaşırmamalısınız. Halkı selamlamak isterseniz “Hi! Kifak, ca va?" diyebilirsiniz.

 Beyrut Türkiye Dış Temsilcilikleri

Beyrut, T.C. Beyrut Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BEYRUT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +961 (0) 4 52 80 61/62/63

Konsolosluk-Acil: +961 76 08 43 88

E-posta: ambassade.beyrouth@mfa.gov.tr

Adres: Rabieh, Zone II, 1st Street Metn, Lebanon

Beyrut Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Noel Bayramı ve Epifani (6 Ocak)

Aziz Marun Günü (9 Şubat)

Refik Hariri Anma Günü (14 Şubat)

Hz. Meryem'e Hz. İsa'ya Hamile Kalacağının Bildirilmesi Yortusu (25 Mart)

Kutsal Cuma (Maruni, Katolik ve Ortodoks) (25 Mart)

Paskalya Bayramı (27 Mart)

Kutsal Cuma (29 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Direniş ve Kurtuluş Günü (25 Mayıs)

Ramazan Bayramı (Sunni ve Şii mezheplerine göre bayramın başlangıç günü değişmektedir.) (7 Temmuz)

Meryem Ana Günü (15 Ağustos)

Kurban Bayramı (Sünni ve Şii mezheplerine göre bayramın başlangıç günü değişmektedir.) (11 Eylül)

Hicri Yılbaşı (2 Ekim)

Aşure Günü (11 Ekim)

Bağımsızlık Günü (22 Ekim)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişebilmektedir.

Beyrut İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 140

Yangın: 175

Polis: 112

Lübnan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları turizm amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları turizm amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Lübnan’a akredite diplomatik, konsüler veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri  görevleri müddetince, vizeden muaftır.