Lutsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lutsk, Ukrayna'nın kuzeybatısında, Volin yönetim biriminin merkezi olan şehirdir. Lutsk şehrinin daha önceki adı ise Luchesk olarak bilinmektedir. Ukrayna’da son nüfus sayımlarına göre şehrin nüfusu 217.000 kişi olarak belirlenmiştir. Birçok Batı Ukrayna kasabası gibi, Lutsk da bölünmüş bir kişiliğe sahiptir. Şehir bir yandan modern yapısı, geniş bulvarları ve anıtsal meydanları ile özgürlük hissi yaratan bir düzene sahipken diğer yandan baskıcı bir yönetim ile yönetilmektedir. Şehirde Litvanya, Polonya ve Rus ülkelerine ait eserler ve tarihî binalar görmek mümkündür. Lutsk, modern ve geleneksel olanın iç içe geçmiş olduğu bir şehirdir. Şehrin bugünkü görünümü, binlerce yıllık bir tarihin ve burada yaşamış farklı kültürlerin izlerini taşımaktadır.

Lutsk bölgesindeki yerleşimin 7. yüzyıla dayandığı bilinmektedir. Yapılan arkeolojik kazılar 7. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar çeşitli malzemelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 1019 – 1054 yılları arasında Kiev PrensiI. Yaroslav’ın torunlarının iç mücadelesinde şehir büyük zarar görse de günümüze kadar büyük eserlerin yine de taşınmasını beraberinde getirmiştir. Rusya’nın şehre saldırmasına karşı ise 12. yüzyılda düşmana karşı büyük ahşap hendekler oluşturulmuştur. Ayrıca şehir 1259 yılında ise Moğol saldırılarına maruz kalmıştır. 2. Dünya Savaşı’nda Alman Birlikleri tarafından işgal edilen şehir, 17.000 Yahudi’nin deyine bu dönemde öldürüldüğü bir dönem olmuştur. 1944'te Lutsk, Sovyet Ordusu tarafından kurtarılmıştır. Savaş sonrası dönemde Lutsk şehri yavaş yavaş yeniden inşa edildi. Özellikle hızlı bir şekilde 1970 yılından sonra inşa edilen şehir, bu tarihten sonra gelişmeye devam etmiştir.

Lutsk şehri, kaleleri ile oldukça ünlü bir şehirdir. Lutsk Lubarts Kalesi şehre geldiğinizde ilk görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda Ukrayna’nın para birimi olan Grivna’nın arka yüzeyinde de Lutsk kalesi yer almaktadır. Kale tarihî yapısının yanı sıra trajik olaylar ile de anılmaktadır. 1941 yılında 1.200’e yakın Yahudi, kale içerisinde katledildiği için her yıl 2 Temmuz’da öldürülen Yahudiler için anma töreni gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden şehre her sene birçok Yahudi anma törenlerine katılmak için gelmektedir. Bunun yanında kalede özellikle yaz aylarında festivaller, fuarlar ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 1400’lü yıllarda inşa edilen kale, 12 sene önce aslına uyularak restore edilmiştir. Ukrayna’nın 7 harikası içinde yer alan bu kaleyi Lutsk bölgesine geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Lutsk Avrupa ve Sovyet tarzı mimarisi ile dikkat çekmektedir. Şehre geldiğinizde Avrupa’nın en uzun binasını da burada görebilirsiniz. 2 sokak içerisinde 38 bina yan yana inşa edilerek birden fazla insanın kolektif olarak yaşaması amaçlanmıştır. 9.150 kişinin bu binalarda yaşandığı düşünülmektedir. Binaların yapımı ise 1969 ile 1980 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Polonya ve Belarus sınırında bulunan Lutsk şehri, günümüzde temiz havayı soluyabileceğiniz ender şehirlerden birisidir. Şehre ulaşım kolay olmadığı için çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmemekte hatta keşfedilememektedir. Bu yüzden de şehir diğer bölgelere göre oldukça sessiz ve sakindir.

14. yüzyılın sonunda Lutsk oldukça büyük bir ticaret merkezi oldu. Günümüzde ise ülkede en önemli ihracat ürünleri arasında Ayçiçek yağı, organik bal, ceviz, buğday, metal, kereste ve tahıl bulunmaktadır. Ayrıca canlı hayvan ve et getirmek konusunda ise Romanov koyunları ülkenin en önemli geçim kaynakları arasındadır. Ukrayna ayrıca ticarette dünya sıralamasında 53. sırada yer almaktadır. Ukrayna’nın en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında ise Rusya, Türkiye, Çin, İtalya, Almanya ve Belarus bulunmaktadır.

Yeşil doğası ve temiz havası ile Lutsk, kesinlikle keşfedilmesi gereken birçok harika manzarayı ve doğal güzelliği sizlere sunan şehirlerden birisidir. Lutsk’un sadece modern şehirleşmiş yapısını değil aynı zamanda tarihi mimarisini ve farklı kültürel dokusunu da keşfedebilirsiniz. Ukrayna’nın en önemli, el değmemiş şehirlerinden biri olanLutsk, görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Birçok turistin gözde noktalarından birisi olan Lutsk, özellikle son yıllarda keşfedilmeye başlanmıştır. Yolu Ukrayna’ya düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir şehir olan Lutsk, farklı yerler keşfetmek isteyenler için oldukça ideal bir mekândır. Lutsk'ta herkes kendileri için bir şeyler bulabilir. Dinlenme ve yürüyüş alanları, Eski Kent'in ve merkez caddelerinin atmosferi, tarih severler için mimari yapılar, sanat arayışında olanlar için ise sayısız sanat galerileri ve festivaller bulabilecektir.