Google+

Mikronezya

AVUSTURALYAMikronezya
6.8873508,158.21507169999995
Genel Bilgiler / Rehber

Mikronezya, Pasifik Okyanusu'nun batısında yer alan,  binlerce adacıktan meydana gelmiş, Okyanusya'nın bir alt bölgesidir. Mikronezya terimi, 1831 yılında Jules Dumont d'Urville tarafından Polinezya ve Melanezya'dan farklı etnik ve coğrafik adaları ifade etmek için ortaya atılmıştır.

 
Bölgede bilinen tek imparatorluk Yap adasında kurulmuştur. Onun dışında 17. yüzyılda adaların çoğu İspanyol egemenliğine girmiş, ardından Almanya'ya satılmışlardır. Adaların bir kısmı Amerikan, bir kısmı ise İngiliz sömürgesi olmuştur. Bugün hala Amerikan himayesinde olan Guam ve Wake adaları dışındaki mikronezya adaları bağımsızdır. Bölge, Wake adası dışında diğer Mikronezya ülkelerinin katıldığı ve 4 yıl süren uluslararası Mikronezya Oyunları'na ev sahipliği yapmaktadır. Eylül 2007'de bölgede gazeteciler, Mikronezya Medya Birliğini kurmuşlardır.
Başkent : -
Saat Farkı : 0
Lokasyon / Konum
İklim / Hava Durumu
Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı
Anayasa
Eyaletler / Bölgeler / Şehirler
Önemli Şehirler
Ekonomi
Festival / Fuar
Konuşulan Diller
Din
Ne Zaman Gidilir?
Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?
Pratik Bilgiler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

Bronz Yazar
39 dak 19 sn önce
Gezi Notu

KAPADOKYA SEYAHATİ (2. GÜN)

Yumuşacık yatağımdan uyanmak çok zor gelse de aşağı da beni krallar gibi bir açık büfe kahvaltı bekliyordu. Kaçırmak olmaz :) Bir güzel kahvaltımı yaptım ve sonra yine grupça başladık gezmelere... İlk durağımız; Hayaller Vadisi. Vadide oluşmuş şekilleri inceleyip onları hayali olarak bir şeylere benzetiyoruz. Daha doğrusu onlar bir şekle benziyor ve bizde tahmin ediyoruz. Tabi... daha fazla

Bronz Yazar
1 saat 4 dak önce
Gezi Notu

KAPADOKYA SEYAHATİ (1. GÜN)

Benim sanırsam normal seyrinde, planlı bir seyahatim olmayacak. Hepsi ya ayağıma gelen ya da tak diye karar verdiğim şeyler olacak :) Nerden mi vardım bu kanılara? Tabi ki Kapadokya seyahatimden. Arkadaşım Kapadokya'ya gidecekken vazgeçti ve bana yerine gitmemi teklif etti. (Ben hiç seyahat konusunda ''hayır'' diyebilme potansiyeline sahip miyim? Bence hiç değilim Bende... daha fazla

2 saat 58 dak önce
Gezi Notu

BALKANLARDA BİR İNCİ: OHRİD

Makendonya gezimizi; 2 gün Üsküp, 2 gün Ohrid şeklinde planlamıştık. Üsküp’ten Ohrid’e geçerken arada kalan şehirlere (Gostivar-Tetova) yol üstünde uğraşacaktık. Üsküp yazısını daha sonraya bırakıp Ohrid yazısını yazacağım önce.  Ohrid içerisinde aynı adı taşıyan oldukça büyük bir gölü barındırıyor. Aslında göl demeye insanının dili varmıyor, uçsuz bucaksız bir görüntü deniz... daha fazla

Editör
4 saat 36 dak önce
Duyuru

30 dakikalık uzay turları başlayacak

ABD’nin Long Beach şehrinde yapılan Uzay Teknolojileri Fuarı, Long Beach Convention Center’da gerçekleştirildi.   Fuarda; uzay kapsülleri, roket motorları, uzay takım elbiseleri, teleskoplar, maket uzay mekiği ve uydular sergilenirken, fuar boyunca devam eden konferanslarda, NASA uzmanlarının moderatörlüğünde yeni gelişmelerin tartışıldığı bildirildi.   Fuara katılan Xcore... daha fazla

5 saat 16 dak önce
Galeri

New York’ta ne kadar süre kaldığınız ya da kaç kez ziyaret ettiğiniz önemli değil. Burası hakkında her şeyi bildiğinize çok emin olmayın. Belki unuttuğunuz bir köşe, kalıntı ya da mekan kalmıştır. Özellikle New York City’i biraz detaylıca anlamak ve bilmek isteyenlere bu 9 maddeye bir bakın diyoruz.
Kaynak: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-12-03/10-things-you-didnt-know-about-new-york-city?fb=social

​1.Özgürlük Heykeli kaidesinin bütçesini New Yorklular ceplerinden ödedi.

Evet hepimizin bildiği gibi Amerika’nın simgesi Statue of Liberty kızımız Fransızların hediyesidir. Fakat bu tonlarca ağırlığındaki kız buraya geldiğinde alt kısmı için gereken kaidenin masraflarının karşılanamayacağı paranın bittiği duyuruldu. Bunun üzerine gazete devi Joseph Pulitzer ilan vermeye ve bağış istemeye başladı. Dört bir yanda yayınlanan bu çağrıya 125.000’i aşkın kişi cevap verdi ve kızımızın kaidesi yapıldı.

​2.Metroları adeta sanatla doludur fakat siz sadece bunun küçük bir parçasını görüp bilirsiniz.

NYC metrosu aslında gizli kalmış sanat eserlerinin bilinmeyen müzesi gibidir. Fakat bazı noktaların kullanılmaması ya da bazılarının artık eskimesiyle gözden kaçan hatta varlığı bile bilinmeyen bu sanat eserlerinin arasında özellikle önemli olan birkaç parça var. 1980 yılında sanatçı Bill Brand Masstransiscope adlı eserini Brooklyn taraflarında bugün kullanılmayan ağlardan birine yaptı. Bu parça 2008’de ve 2013 yılında zarar gördükten sonra restore edildi. Bugün kuzeye giden B ve Q trenlerinde eğer dikkatlice bakarsanız eserin çok küçük bir parçasını görebileceğinizi söylüyorlar. Yolu düşenler için merak uyandırıcı bir deneyim olabilir.

​3.Gizli ve küçük müzeleri gözden kaçırmış olabilir misiniz?

Tribeca Elevator Museum’u daha önce duymaduysanız çok şaşırmayın. Çünkü burası NYC’nin en küçük müzesi. Sadece 3-4 kişinin sığabileceği bu müze kapılarını kapattığında kesinlikle depoyu anımsatıyor. Sergilerin her yıl değiştiği müzede oldukça ilginç şeyler bulabilirsiniz mesela Bush’a atılan ayakkabı, tuhaf ıvır zıvırlar ya da el yapımı ilginç şeyler.

​4.New York City’nin coğrafik merkezi neredeydi?

Bu konu zamanında çok konuşulmuş olsa da merkezin Wyckoff ve St. Nicholas bulvarlarının arasında kalan Stocholm Street olduğu kabul edildi.

New York City Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Şey

New York’ta ne kadar süre kaldığınız ya da kaç kez ziyaret ettiğiniz önemli değil. Burası hakkında her şeyi bildiğinize çok emin olmayın. Belki unuttuğunuz bir köşe, kalıntı ya da mekan kalmıştır. Özellikle New York City’i biraz detaylıca anlamak ve bilmek isteyenlere bu 9 maddeye bir bakın diyoruz.
Kaynak: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-12-03/10-things-you-didnt-know-about-new-york-city?fb=social

Editör
6 saat 56 dak önce
Duyuru

THY'nin Skylife dergisi artık Japonca da basılıyor

Türk Hava Yolları'nın Skylife isimli dergisinin, Japonca olarak da basılmaya başlandığı bildirildi. Tokyo, Osaka, Okinawa, Fukuoka, Nagoya ve Sapparo'ya düzenlediği seferlerle Japonya'da 6 noktaya ulaşan THY’nin; bu nedenle böyle bir dergi basmaya karar verdiği belirtiliyor. Skylife'ın Japonca versiyonunun, standart derginin içeriğine paralel şekilde ve Japon yolcuların... daha fazla

15 saat 53 dak önce
Galeri

Dünyada her zaman kötü şeyler olmuyor zaman zaman umut verici, gülümseten projeler de üretiliyor. Bu haber İngiltere’den, ördekler için yapılan yoldan.
Kaynak: http://www.boredpanda.com/lane-duck-path-london-share-the-space/

Londra, Birmingham ve Manchester şehirlerinde nehir boyunca uzanan ördek yolları yapıldı. 

Bu proje The Canal&River Trust kuruluşu tarafından hayata geçirildi ve kuşlar için ayrılan yolun üzerine ördek silueti çizildi.

Hayvanların yaşam alanına dikkat çekmek isteyen çalışmanın tabii ki birkaç mottosu var ‘’Alanını paylaş’’ ve ‘’Adımına dikkat et’’.

3.220 km’lik bir alanı kaplayan projenin görsellerini #sharethespace etiketiyle takip edebilir ya da paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Londra'da Ördekler İçin Yol Yapıldı

Dünyada her zaman kötü şeyler olmuyor zaman zaman umut verici, gülümseten projeler de üretiliyor. Bu haber İngiltere’den, ördekler için yapılan yoldan.
Kaynak: http://www.boredpanda.com/lane-duck-path-london-share-the-space/

16 saat 1 dak önce
Galeri

Artur Bordalo’nun (bilinen adıyla Bordalo II) bu çalışması çevre sorunlarına, artan kirliliğin dünyaya etkisine dikkat çekiyor.
Daha fazlası için: https://www.facebook.com/BORDALOII

Fotoğraflarda gördüğünüz hayvan figürlerinde ömrünü tamamlamış maddeler, geri dönüşüme giden parçalar, eski fabrikalarda ya da çöplüklerde bulunan materyaller kullanılmış.

Burada sosyal ve çevresel farkındalık yaratmak amaçlanmış. Son zamanlarda çevre kirliliği daha sık gündeme gelse de hala büyükçe bir kesim tarafından yok sayılıyor ya da küçük bir şeymiş gibi paspas altına süpürülmeye çalışılıyor. 

Fakat şurası bir gerçek ki eğer önlem alınmazsa, yakın gelecekte gerçekten de çöplerden yapılmış hayvan figürleri onlardan geriye kalan son şey olabilir.

Çöplerden Yapılan Hayvanlarla Geleceğe Mesaj

Artur Bordalo’nun (bilinen adıyla Bordalo II) bu çalışması çevre sorunlarına, artan kirliliğin dünyaya etkisine dikkat çekiyor.
Daha fazlası için: https://www.facebook.com/BORDALOII

Gold Yazar
22 saat 48 dak önce
Gezi Notu

TADINDA GEZELİM: SALİHLİ KÖYLERİ

“Tadında Gezelim” yazı dizimizin Salihli bölümünde ilk olarak merkezi dolaşmış ve o güzelim lezzetlerin tadına bakarak sizlere tanıtmıştım. Bugün çevre köylere gidiyoruz ve bakalım nereleri gezip, nelerin tadına bakacağız. Yine belediyemizin tahsis ettiği araca bindik ve Harun Hocamın yönlendirmesi doğrultusunda ilk olarak Bintepeleri görmeye gidiyoruz. Bintepeler olarak... daha fazla

Editör
21 May 2015
Duyuru

Hitit Kralı Şuppiluliuma 3200 yıl sonra İstanbul’da

Dünyanın en büyük müze mağazası zincirlerinden olan BKG, Türkiye’nin kültür ve turizm elçiliğini yapıyor. Bu bağlamda; Müzeler Haftası’nda başlatılan proje sayesinde Türkiye’de ilk defa bir müze mağazasında, kültürel bir öğenin üç boyutlu yazıcı ile baskısı yapıldı. Çalışma içinse Hitit Kralı Şuppiluliuma’nın heykel replikası seçildi. Sahip olunan teknoloji sayesinde, tarihi... daha fazla