Atar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Moritanya’nın kuzeybatısında yer alan Atar Adrar bölgesinin başkenti ve Adrar Platosu’ndaki ana yerleşim yeridir. Kuzeybatı Afrika’nın sıra dışı şehirlerinden biri olan Atar bölge için önemli bir pazar merkezidir. Sığır, koyun ve keçi yetiştiriciliği ile birlikte tahıl üretimiyle ekonomiye katkı sağlayan Atar’da geleneksel halı dokumacılığı da önemli bir iş koludur. Yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı şehirde rakım 270 metredir. Şehir 90’lı yıllarda dünyanın en uzun off-road yarışı olarak bilinen Paris Dakar Rallisi’ne ev sahipliği yapmıştır.

Atar Nerede?

Bir Batı Afrika ülkesi olan Moritanya’nın Adrar bölgesinde yer alan Atar başkent Nuakşot’a 500 kilometre uzaklıktadır. Ülkenin kuzeybatısında yer alan tarihi şehre en yakın iller Chinguetti ve Choum’dur.

Atar’ın İklimi

Atar’da Sahra Çölü’ne özgü sıcak çöl iklimi hakimdir. Yıl boyunca hava aşırı sıcak olmakla birlikte ortalama sıcaklık 30 derecenin üzerindedir. Yıllık ortalama yağış miktarı oldukça düşük olup 35 mm’yi geçmez. Mayıs-Ekim ayları arasında sıcaklık değerleri 40 derecenin üstüne çıkarken Aralık-Şubat aylarında bu değer 29 dereceye kadar düşer. Kurak hava nedeniyle bitki örtüsünün seyrek olduğu Atar’da hayvancılık yapılmaktadır.

Atar’a Ne Zaman Gidilir?

Atar seyahatinizi aşırı sıcakların hakim olduğu bahar ve yaz aylarının dışında planlamanızı tavsiye ederiz. Şehri keşfetmek için en ideal dönem Kasım - Mart ayları arasıdır.

Atar’a Nasıl Gidilir?

Atar Uluslararası Havalimanı şehri ziyaret etmek isteyen turistler için önemli bir ulaşım imkanı sağlamaktadır. Paris ve Salisbury şehirlerinden Atar’a direkt ulaşım mümkündür.  Ayrıca başkent Nuakşot ile Atar arasında haftanın üç günü uçuş bulunmaktadır. Dünyanın en uzun yük treni olarak bilinen demir cevheri treni haftanın her günü 14.30-22.00 saatleri arasında Nouadhibou’dan Choum’a hareket etmektedir. Yolcu vagonundaki biletler aylar öncesinden tükendiği için yük vagonlarının üzerinde ücretsiz seyahat edilebilen tren yerli halka birlikte maceraperest turistlere de ulaşım imkanı tanımaktadır. Choum’dan Atar’a taksi ile cüzi bir ücret karşılığında gidilebilmektedir. Başkent Nuakşot’tan Atar’a taksi ile gelmek isteyenler için yol ücretinin yaklaşık 20 dolar tutacağını hatırlatmak isteriz. Yolculuk ise ortalama on saat sürmektedir.

Atar Para Birimi Nedir?

Moritanya’da para birimi olarak Moritanya Ugiyası (MRO) geçerlidir.

Atar Gezilecek Yerler

Oldukça küçük bir şehir olan Atar’ı yürüyerek keşfetmeniz mümkündür. Şehirde taksiler bulunsa da trafik yoğunluğu bir hayli fazladır. Ücretler mesafeye bağlı olarak 100-300 Ugiyas olarak değişmektedir. Atar yerel pazarlarıyla ünlüdür. Geleneksel el sanatlarının en özel örneklerini bulabileceğiniz Atar’da meşhur Moritanya biblolarını da uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Geleneksel Afrika mimarisini yansıtan camileri ziyaret edebilir, II. Dünya Savaşı’ndan kalma Fransız kalesini listenize ekleyebilirsiniz. Musee Universitaire Atar yerel kültür sergilerinin düzenlendiği şehrin önde gelen müzelerinden biridir. Rue Wilaya’da yer alan müzeyi 09.00-13.00, 16.00-18.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Atar’a gelmişken 100 kilometre mesafede bulunan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdırmış tarihi çöl kenti Chinguetti’yi görmenizi tavsiye ederiz. Orta Çağ döneminin önemli ticaret kentlerinden biri olan Chinguetti kendine özgü mimarisiyle yıl boyunca binlerce turisti ağırlamaktadır. Atar’a 15 kilometre mesafede bulunan Azougui 11. ve 12. yüzyılda ülkeye hakim olan Berberi hanedanı Murabıtların başkentliğini yapmıştır. 11. yüzyıldan kalma İmam Hadrami nekropolü kentte görülmeye değer yerlerden biridir.

Atar’da Ne Yenir?

Et ağırlıklı yemeklerin hakim olduğu Moritanya mutfağında deniz ürünleri de önemli bir yere sahiptir. Fas yemeklerinin de sıkça tüketildiği şehirde az sayıda restoran bulunmaktadır. Auberge Bab Sahara’da ev yemekleri yiyebilir, Agadir Restoranı’nda tipik Fas yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Yemek sonrası nane çayının ikram edildiği restoranda fiyat konusunda pazarlık etmenizi tavsiye ederiz. Diğer Afrika şehirlerinde olduğu gibi Atar’da da musluk suyundan uzak durmalı ve kapalı şişelerdeki suları tercih etmelisiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı