Swakopmund’da Gezilecek Yerler

Okyanus kıyısı ve çöl arasında bir tatil yerleşimi olan Swakopmunda’da çöl safarileri, ATV gezileri, sıcak hava balonu ile yükselmenin dışında Almanya ve Güney Afrika Cumhuriyeti yönetimi altında kaldığı dönemlere ait kültürel izler, müzeler ve yapıları incelemek mümkün. Bunun yanında koloni döneminde yerleşen kültür dolayısıyla lezzetli yemekler ve büyüleyici atmosferiyle size Afrika’da olduğunuzu unutturup bir Avrupa kenti olduğunuzu zannettirecek restoranlar ve kafeler bulunmakta.

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu

Male_whale_shark_at_Georgia_Aquarium.jpg

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu (Nationales Maritimes Aquarium von Namibia) Güney-Batı Afrika’da yer alan Nambiya’nın tek şov akvaryumudur. Atlantik Okyanusunun kıyısında Swakopmund’da yer almaktadır. Akvaryum Namibya’nın bağımsızlığını kazandığı ilk yıllarda Balıkçılık ve Deniz Kaynakları Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Akvaryumdaki suyun tamamı özel filtrelenmiş Atlantik Okyanusu suyundan sağlanmaktadır. Akvaryumun en büyük havuzu 320.000 litre, 12 metre yükseklikte 8 metre genişliğindedir. Ziyaretçiler bu havuzun içinden geçerek akvaryumda yaşayan köpek balıklarını ve diğer balıkları yakından inceleme fırsatına sahip olabilirler.

Akvaryum, Benguela Nehri’nde ve Namibya sularında yaşayan ve dünyanın diğer bölgelerinden getirtilen çeşitli balık ve deniz hayvanlarına ev sahipliği yapıyor. Akvaryum salı günlerinden pazar günlerine kadar saat 10.00 ile 16.00 arasında açık bulunmaktadır. Yalnızca pazartesi günleri ile Noel ve Yeni yıl gününde kapalıdır. Akvaryumda balıklar ve Namibya ile ilgili çok sayıda bilgilendirme afişleri bulunur. Bu haliyle Swakopmund’da yapılacaklar ve görülecekler listesinin başında yer alan bir etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Çöl ve Hava Aktiviteleri

Swakopmund, bir tatil bölgesi olması dolayısıyla sahip olduğu çöl koşullarını avantaja çevirmede oldukça başarılı olmuş. Kum sörfü, motosiklet gezisi, ATV gezisi, sıcak hava balonu, yamaç paraşütü gibi sayısız aktivitelerle çölden ve okyanustan faydalanmanın yolunu bulmuş.

Bu tür aktiviteler için turist ofislerinden yardım alabiliyorsunuz, orada sizi eğitmenle tanıştırıyorlar ve örneğin kum sörfü için kısa bir eğitim gördükten sonra çöldeki kum tepelerinden kaymanın keyfini çıkarıyorsunuz. Yamaç paraşütü her yerde olduğu gibi biraz daha meşakatli bir uğraş dolayısıyla hoca ile beraber atlayış yapıyorsunuz.

Çöldeki Motosiklet ve ATV safarileri ile Namibya’nın en önemli parçalarından Namib Çölünün kalbinde hissediyorsunuz. Her anı adrenalin dolu bu deneyim sizin Swakopmund’u sevmeniz için tek başına dahi yeterli olacak cinsten.

Woermannhaus

Swakopmund’daki Woermannhaus, şehrin en eski ve en sık ziyaret edilen yapılarından biridir. Bu yapı kompleksi 1894 yılında mimar Friedrich Holt’un planlarına göre Hamburg’lu bir nakliyeci ve bir Alman Güney-Batı Afrikası inşaat firması tarafından yapılmıştır. Komplekste 1 ana bina, 1 avlu ve 1 kule bulunmaktadır. Bu kule, zamanında gelen gemileri gözetlemek için, su deposu olarak ve bayrak direği olarak kullanılmıştır. 1903 ve 1904 yıllarında yeni ofislerde eklenmiştir.

1921 yılında, Namibya Bağımsızlığını kazandıktan sonra Güney Afrika yönetiminden alınan Woermannhaus, 1924-1971 yılları arasında gençlik yurdu olarak kullanıldı. 10 Aralık 1971'de Ulusal Anıtlar Konseyi'nin alt meclisi, Woermannhaus’u bir anıt olarak ilan etti. Woermannhaus, kapsamlı yeniden yapılanma ve restorasyon çalışmalarının ardından 22 Ekim 1976'da halka açıldı. İç kısımı büyük ölçüde korundu. Woermannhaus artık bir kütüphane ve turist ofisi olarak kullanılıyor.

Woermannhaus onu çevreleyen yapıların arasından, özellikle sahilden çok net ve güzel görünmektedir. Tam bir Alman mimarisiyle yapılmıştır. 1905 yılında Damara & Namaqua

Ticaret Şirketi olarak 4 yıl işletilse de, 1909 yılında şuan ki adının kaynağı Woermann & Brock Şirketi tarafından devralındı.

Swakopmund Müzesi

http://swakopmundhotel.com/images/swakopmund%20hotel%20main%20large.jpg

Swakopmund Müzesi 1951'de diş hekimi Dr. Alfons Weber tarafından kurulmuştur. Namibya'da özel olarak işletilen en büyük müzedir. Müzede, çeşitli yerli bitkiler, hayvanlar, mineraller, arkeolojik bir sergi, eski ulaşım sistemi ve çeşitli kültürel tarihi nesneler bulunmaktadır.

Swakopmund Müzesi, Namibya'daki farklı etnik gruplardan zengin eserler içeren “Namibya Halkları” na ithafen büyük bir galeri sunmaktadır. Müze, kültürü statik olarak sunmaz, ancak farklı toplulukların yaşam biçimlerinin zaman içinde nasıl değiştiğini göstermektedir. Müze, ayrıca Alman sömürge döneminden kalma eserlerin geniş bir koleksiyonuna, tarihi olayları gösteren ilginç dioramalara (Diorama, gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesidir. Sergi amacıyla yapılmış üç boyutlu büyük tablo olarak da tanımlanabilir) sahildeki yaban hayatı ve balıkçılık hayatını gösteren eserlere sahiptir. Çocuklar arasında en sevilen eser; yerli yaban hayatı gösteren büyük koleksiyondur. Müzedeki diğer büyük eser “Şeytanın Pençesi”dir. Bir tarafta jeolojik ve arkeolojik sergiler, diğer taraftan tarihsel makineler bu benzersiz, bilgilendirici müzede ele alınan çok çeşitli konuları tamamlıyor.

Müze’nin hediyelik eşya dükkânında, çok çeşitli kitaplar, kartpostallar ve hediyelik eşyalar bulunmaktadır. Müze, deniz feneri ile plaj arasında yer almaktadır. Her gün 10: 00-17: 00 saatleri arasında açıktır.