Swakopmund Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Namibya’ya ilk yerleşimciler 17. yüzyılda yerleşmişlerdir. 19. yüzyıldan itibaren İngiliz ve Alman İmparatorluklarının koloni arayışı sonucunda - Swakopmund’un güneyinde yer alan Walvis Körfezi 1885’e kadar İngiliz Kolonisi olması dışında - bugün ki Namibya topraklarının tamamı Alman himayesi altındaydı. 1892 yılında Alman İmparatorluğu Kolonilerine Swakopmund’u da ekleyerek burayı bölgenin ana ticari ve askeri limanı haline getirdi. Swakopmund Alman Güney-Batı Afrikası’nda önemli bir yere sahipti ki, 1909 yılında belediye statüsüne sahip olan altı şehirden biriydi.

I. Dünya Savaşı’na kadar devam eden Alman Sömürgesi, Güney Afrika Birliği’nin Alman Güney-Batı Afrika’sını ele geçirmesinden sonra, Güney Afrika Sömürgesine dönüştü. 1990 yılında Namibya tam bağımsızlığını kazandıktan sonra Swakopmund turistik bir belde olarak turizmden gelir elde etmeye devam etti. Bugün Swakopmund’da hala Alman Sömürü zamanının izlerini gözlemleyebiliyoruz. Hatta Swakopmund için “Almanya’dan daha Almanya” diyorlar.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Z5yPRzpbLnQ

Swakopmund’da Gezilecek Yerler

Okyanus kıyısı ve çöl arasında bir tatil yerleşimi olan Swakopmunda’da çöl safarileri, ATV gezileri, sıcak hava balonu ile yükselmenin dışında Almanya ve Güney Afrika Cumhuriyeti yönetimi altında kaldığı dönemlere ait kültürel izler, müzeler ve yapıları incelemek mümkün. Bunun yanında koloni döneminde yerleşen kültür dolayısıyla lezzetli yemekler ve büyüleyici atmosferiyle size Afrika’da olduğunuzu unutturup bir Avrupa kenti olduğunuzu zannettirecek restoranlar ve kafeler bulunmakta.

Devamını Oku

Swakopmund nerededir?

870_swakopmund_aerial.jpg

Swakopmund Şehri, Afrika’nın güneyinde yer alan Namibya’nın batı kesiminde, Atlas Okyanusuna kıyısı bulunan Erongo Bölgesinde yer almaktadır.

Swakopmund’a Ne Zaman Gidilir?

swakopmund-namibia_main.jpg

Swakopmund’da yıl boyu sıcaklık çok değişiklik göstermez ve az yağış alır. Ancak yoğun sis görülmektedir bu sis Namibya’nın gemilerin kıyıya vurmasıyla ünlü olmasının da sebebidir. Ancak sis aynı zamanda bitkilere gerekli nemi sağladığı gibi kışları sıcaklığın 10 derecenin altına düşmesinden de sorumludur. Nisan ve mayıs ayları Swakopmund’a gidebilecek en iyi seçeneklerdir.

Swakopmund’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’de herhangi bir havalimanından Swakopmund’a aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Ancak İstanbul’dan Cape Town’a direkt uçuşlar vardır, Cape Town’dan iki saatlik bir uçuşla Swakopmund’a varmak mümkündür. Johannesburg’a aktarmasız uçup oradan yine yaklaşık iki saatlik bir yolculukla Swakopmund Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Swakopmund’da Nerede Kalmalı?

Namibya’da Atlas Okyanusu ve Namib Çölü’nün bir araya geldiği Swakopmund, sahip olduğu Alman tarzı mimari detayları nedeni ile çölde aniden karşınıza çıkan küçük bir Düsseldorf gibi tanımlanıyor. Bölgede bir Alman sömürgesi olarak kurulan bu liman kenti, yer altı madenleri konusunda da oldukça zengin bir coğrafyada yer alıyor.

1915 sonrası kentin hem sosyal yapısı hem de niteliği hızla değişerek bugün sahip olduğu sahil ve tatil kenti görünümünü yavaş yavaş kazanıyor. Tatil için hem iklimi hem de muhteşem çöl ve okyanus sentezini deneyimlemek isteyen turistler için ilgi çekici bir merkez haline geliyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Swakopmund otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Swakopmund Otelleri

Namibya’da bulunan Swakopmund şehri, başkent Windhoek’in 350 kilometre kadar batısında yer alıyor. 1892’de bir Alman sömürgesi olarak kurulan bu liman şehri günümüzde hâlâ Alman mimarisinden izler taşısa da artık bu yapıların her biri farklı nitelikleri ile Swakopmund halkına hizmet veriyor.

Swakopmund'da tatil yapmayı seçen turistlerin hemen hepsi, tatil dönüşlerinde Swakopmund Müzesi, Ulusal Deniz Akvaryumu, Kristal Galeri ve kum tepeleri noktalarını şehrin gezilmesi gereken yerleri olarak tavsiye ediyorlar. Ayrıca çölde kurulmuş Rossmund Desert golf sahası da dünyada eşi olmayan bir tesis olarak kabul görüyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Swakopmond otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Swakopmund İçi Ulaşım

Swakopmund’da şehir içi ulaşım bulunmamaktadır. Ancak şehirde yapılacak aktivitelerin tamamı şehir merkezinde toplandığından ve şehir yürüyerek her yere ulaşılabilecek kadar ufak olduğundan toplu ulaşıma da ihtiyaç duyulmamaktadır. Zor olsa da taksi bulma şansınız var ve tuttuğunuz taksi sizi Windhoek taksileriyle aynı ücrete istediğiniz yere götürecektir.

Swakopmund Mutfağı

safaris-in-namibia-swakopmund-dunes-sightseeing-tours.jpg.1920x506_default.jpg

Tipik Afrika yerel mutfağının olduğu ölçüde, doyurucu Alman mutfağı ve okyanus balıkları ve deniz ürünlerinden oluşan bir mutfağı var Swakopmund’un. Deniz kenarında bir tatil beldesi olması dolayısıyla birçok restoran otellerin içinde bulunmaktadır. En popüler olanlarından bazıları için, özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde birkaç gün öncesinden rezervasyon yapmanız gerekecektir.

Popüler restoranlar

Ocean Cellar: Deniz kenarında kaliteli bir öğlen yemeği yemek için eşsiz bir restoran, suşi ve deniz ürünleri ağırlıklı bir menüye sahip.

The Wreck Restaurant: Bir tekne batığı şeklinde tasarlanmış bu restoran aslında bir otelin restoranı aynı zamanda. Lezzetli ve şık sunumuyla, yerel deniz mahsullü yemeklerinin ve dünya mutfağından örneklerinin tadına bakabilirsiniz. Fiyatları biraz yüksek olmasına rağmen okyanus manzarası ve lezzetli yemekleri değecektir.

Farmhouse Deli: Okyanus manzaralı bir çiftlik evinde nefis Alman yemekleri ve Alman birası için doğru adrestir. Güler yüzlü ve yetenekli çalışanları ve başarılı şarap menüsüyle güzel bir tercih.

Diğer restoranlar: Brewer&Butcher, Kucki’s Pub, Slowtown Coffee Roasters

Bahşiş

Swakopmund’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Swakopmund Gece Hayatı

Swakopmund’da gece hayatının hareketli ve parlak olduğu söylenemez. Genellikle akşam 10’a kadar açık olan restoranlarda yemek yemek ve içki içmek üzerine kurulu Swakopmund gece hayatı ancak Desert Tavern isimli yerli halkın gittiği bir bar ve Tiger Reef Beach-Bar isimli gündüzleri bar işletmesi gece ise bar olarak açık kalan bir mekân bulunuyor.

Swakopmund’da Alışveriş

Alışveriş yapmak isteyen birçok Namibya’lı, alşveriş için Swakopmund’a gelmektedir. Alınacak şeyler başkent kadar geniş bir yelpaze oluşturmasa da, ihtiyacının olan her şeyi bulabilirsiniz. Özellikle geleneksel Afrika gümüş takılarıyla ilgilenenler için şehirde çok güzel hediyelik eşya ve el sanatları dükkânları bulunmakta. Ayrıca Deniz Fenerinin yakınlarında Namibya’nın başka yerlerinde göremeyeceğiniz el sanatları tezgahları kurulmakta.

Swakopmund Para Birimi

Afrika’nın güneyinde bulunan kıyı ülkesi Namibya’nın bir şehri olan Swakopmund’da para birimi olarak Namibya Doları (NAD) kullanılmaktadır.

Swakopmund Resmi Dili

Namibya’nın en kalabalık 4. Kenti olan Swakopmund’un resmi dili İngilizce’dir. Şehirde hala Almanca konuşan bir kesim olmakla birlikte çeşitli yerel bölgelerinde yerel dillerde konuşulmaktadır.

Swakopmund Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Bağımsızlık Günü (21 Mart)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Cassinga Günü (4 Mayıs)

Afrika Günü (25 Mayıs)

Kahramanlar Günü (26 Ağustos)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Aralık)

Noel (25 Aralık)

İyi Niyet Günü (26 Aralık)

Swakopmund Vize İşlemleri

Namibya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşların, seyahatleri öncesinde Namibya vizesi almaları zorunludur. T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Namibya ülkesine yapacakları ziyaretlerinde Namibya vize işlemlerinden muaftırlar.

Swakopmund Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 17oC
  • Mar 17oC
  • Nis 15oC
  • May 15oC
  • Haz 15oC
  • Tem 13oC
  • Agu 11oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 13oC
  • Kas 14oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa

Nüfus: 44,725/ Dil: İngilizce  / Para Birimi: Namibya Doları (NAD) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün