Google+

Arama formu

Swakopmund

Namibya’da bulunan Swakopmund şehri, başkent Windhoek’in 350 kilometre...
Devamı oku
Namibya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport...
Devamı oku
Swakopmund Şehri, Afrika’nın güneyinde yer alan Namibya’nın batı...
Devamı oku
Namibya’da Atlas Okyanusu ve Namib Çölü’nün bir araya geldiği Swakopmund...
Devamı oku
Afrika’nın güneyinde bulunan kıyı ülkesi Namibya’nın bir şehri olan...
Devamı oku
Namibya’ya ilk yerleşimciler 17. yüzyılda yerleşmişlerdir. 19....
Devamı oku
Namibya’nın en kalabalık 4. Kenti olan Swakopmund’un resmi dili...
Devamı oku
Swakopmund (UTC +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat fark vardır.
Devamı oku
WİNDHOEK BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 54 Toermalyn Street, Eros-Windhoek /...
Devamı oku
Swakopmund’da yıl boyu sıcaklık çok değişiklik göstermez ve az yağış...
Devamı oku
Türkiye’de herhangi bir havalimanından Swakopmund’a aktarmasız uçuş...
Devamı oku
Swakopmund’da şehir içi ulaşım bulunmamaktadır. Ancak şehirde...
Devamı oku
Okyanus kıyısı ve çöl arasında bir tatil yerleşimi olan Swakopmunda’da...
Devamı oku
Tipik Afrika yerel mutfağının olduğu ölçüde, doyurucu Alman mutfağı...
Devamı oku
Swakopmund’da gece hayatının hareketli ve parlak olduğu söylenemez....
Devamı oku
Alışveriş yapmak isteyen birçok Namibya’lı, alşveriş için Swakopmund’a...
Devamı oku
Oktober Fest (Ekim) Bağımsızlık Günü Etkinlikleri (Mart)
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya Bağımsızlık Günü (21 Mart...
Devamı oku
Acil yardım: 922 Yangın: +264 (64) 410-4111 Polis: +264 (64) 1-0111
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NAD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 17℃
Şub 17℃
Mar 17℃
Nis 15℃
May 15℃
Haz 15℃
Tem 13℃
Ağu 11℃
Eyl 13℃
Eki 13℃
Kas 14℃
Ara 16℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 44,725/ Dil: İngilizce  / Para Birimi: Namibya Doları (NAD) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Swakopmund Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Namibya’ya ilk yerleşimciler 17. yüzyılda yerleşmişlerdir. 19. yüzyıldan itibaren İngiliz ve Alman İmparatorluklarının koloni arayışı sonucunda - Swakopmund’un güneyinde yer alan Walvis Körfezi 1885’e kadar İngiliz Kolonisi olması dışında - bugün ki Namibya topraklarının tamamı Alman himayesi altındaydı. 1892 yılında Alman İmparatorluğu Kolonilerine Swakopmund’u da ekleyerek burayı bölgenin ana ticari ve askeri limanı haline getirdi. Swakopmund Alman Güney-Batı Afrikası’nda önemli bir yere sahipti ki, 1909 yılında belediye statüsüne sahip olan altı şehirden biriydi.

I. Dünya Savaşı’na kadar devam eden Alman Sömürgesi, Güney Afrika Birliği’nin Alman Güney-Batı Afrika’sını ele geçirmesinden sonra, Güney Afrika Sömürgesine dönüştü. 1990 yılında Namibya tam bağımsızlığını kazandıktan sonra Swakopmund turistik bir belde olarak turizmden gelir elde etmeye devam etti. Bugün Swakopmund’da hala Alman Sömürü zamanının izlerini gözlemleyebiliyoruz. Hatta Swakopmund için “Almanya’dan daha Almanya” diyorlar.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Z5yPRzpbLnQ

Swakopmund’da Gezilecek Yerler

Okyanus kıyısı ve çöl arasında bir tatil yerleşimi olan Swakopmunda’da çöl safarileri, ATV gezileri, sıcak hava balonu ile yükselmenin dışında Almanya ve Güney Afrika Cumhuriyeti yönetimi altında kaldığı dönemlere ait kültürel izler, müzeler ve yapıları incelemek mümkün. Bunun yanında koloni döneminde yerleşen kültür dolayısıyla lezzetli yemekler ve büyüleyici atmosferiyle size Afrika’da olduğunuzu unutturup bir Avrupa kenti olduğunuzu zannettirecek restoranlar ve kafeler bulunmakta.

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu (Nationales Maritimes Aquarium von Namibia) Güney-Batı Afrika’da yer alan Nambiya’nın tek şov akvaryumudur. Atlantik Okyanusunun kıyısında Swakopmund’da yer almaktadır. Akvaryum Namibya’nın bağımsızlığını kazandığı ilk yıllarda Balıkçılık ve Deniz Kaynakları Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Akvaryumdaki suyun tamamı özel filtrelenmiş Atlantik Okyanusu suyundan sağlanmaktadır. Akvaryumun en büyük havuzu 320.000 litre, 12 metre yükseklikte 8 metre genişliğindedir. Ziyaretçiler bu havuzun içinden geçerek akvaryumda yaşayan köpek balıklarını ve diğer balıkları yakından inceleme fırsatına sahip olabilirler.

Akvaryum, Benguela Nehri’nde ve Namibya sularında yaşayan ve dünyanın diğer bölgelerinden getirtilen çeşitli balık ve deniz hayvanlarına ev sahipliği yapıyor. Akvaryum salı günlerinden pazar günlerine kadar saat 10.00 ile 16.00 arasında açık bulunmaktadır. Yalnızca pazartesi günleri ile Noel ve Yeni yıl gününde kapalıdır. Akvaryumda balıklar ve Namibya ile ilgili çok sayıda bilgilendirme afişleri bulunur. Bu haliyle Swakopmund’da yapılacaklar ve görülecekler listesinin başında yer alan bir etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Swakop und şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Jasana's home, Alternative Space güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Mole Fifteen Self Catering, An Der Mole Apartment, B4 Waterfront. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Morleen Park, Vista Mare, Swakopmund Hotel & Entertainment Centre gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Garden Studio, Swakopmund Backpackers, Skeleton Beach Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Swakopmund aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Çöl ve Hava Aktiviteleri

Çöl ve Hava Aktiviteleri

Swakopmund, bir tatil bölgesi olması dolayısıyla sahip olduğu çöl koşullarını avantaja çevirmede oldukça başarılı olmuş. Kum sörfü, motosiklet gezisi, ATV gezisi, sıcak hava balonu, yamaç paraşütü gibi sayısız aktivitelerle çölden ve okyanustan faydalanmanın yolunu bulmuş.

Bu tür aktiviteler için turist ofislerinden yardım alabiliyorsunuz, orada sizi eğitmenle tanıştırıyorlar ve örneğin kum sörfü için kısa bir eğitim gördükten sonra çöldeki kum tepelerinden kaymanın keyfini çıkarıyorsunuz. Yamaç paraşütü her yerde olduğu gibi biraz daha meşakatli bir uğraş dolayısıyla hoca ile beraber atlayış yapıyorsunuz.

Çöldeki Motosiklet ve ATV safarileri ile Namibya’nın en önemli parçalarından Namib Çölünün kalbinde hissediyorsunuz. Her anı adrenalin dolu bu deneyim sizin Swakopmund’u sevmeniz için tek başına dahi yeterli olacak cinsten.

Woermannhaus

Swakopmund’daki Woermannhaus, şehrin en eski ve en sık ziyaret edilen yapılarından biridir. Bu yapı kompleksi 1894 yılında mimar Friedrich Holt’un planlarına göre Hamburg’lu bir nakliyeci ve bir Alman Güney-Batı Afrikası inşaat firması tarafından yapılmıştır. Komplekste 1 ana bina, 1 avlu ve 1 kule bulunmaktadır. Bu kule, zamanında gelen gemileri gözetlemek için, su deposu olarak ve bayrak direği olarak kullanılmıştır. 1903 ve 1904 yıllarında yeni ofislerde eklenmiştir.

1921 yılında, Namibya Bağımsızlığını kazandıktan sonra Güney Afrika yönetiminden alınan Woermannhaus, 1924-1971 yılları arasında gençlik yurdu olarak kullanıldı. 10 Aralık 1971'de Ulusal Anıtlar Konseyi'nin alt meclisi, Woermannhaus’u bir anıt olarak ilan etti. Woermannhaus, kapsamlı yeniden yapılanma ve restorasyon çalışmalarının ardından 22 Ekim 1976'da halka açıldı. İç kısımı büyük ölçüde korundu. Woermannhaus artık bir kütüphane ve turist ofisi olarak kullanılıyor.

Woermannhaus onu çevreleyen yapıların arasından, özellikle sahilden çok net ve güzel görünmektedir. Tam bir Alman mimarisiyle yapılmıştır. 1905 yılında Damara & Namaqua

Ticaret Şirketi olarak 4 yıl işletilse de, 1909 yılında şuan ki adının kaynağı Woermann & Brock Şirketi tarafından devralındı.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Swakopmund nerededir?

870_swakopmund_aerial.jpg

Swakopmund Şehri, Afrika’nın güneyinde yer alan Namibya’nın batı kesiminde, Atlas Okyanusuna kıyısı bulunan Erongo Bölgesinde yer almaktadır.

Swakopmund’a Ne Zaman Gidilir?

swakopmund-namibia_main.jpg

Swakopmund’da yıl boyu sıcaklık çok değişiklik göstermez ve az yağış alır. Ancak yoğun sis görülmektedir bu sis Namibya’nın gemilerin kıyıya vurmasıyla ünlü olmasının da sebebidir. Ancak sis aynı zamanda bitkilere gerekli nemi sağladığı gibi kışları sıcaklığın 10 derecenin altına düşmesinden de sorumludur. Nisan ve mayıs ayları Swakopmund’a gidebilecek en iyi seçeneklerdir.

Swakopmund’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’de herhangi bir havalimanından Swakopmund’a aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Ancak İstanbul’dan Cape Town’a direkt uçuşlar vardır, Cape Town’dan iki saatlik bir uçuşla Swakopmund’a varmak mümkündür. Johannesburg’a aktarmasız uçup oradan yine yaklaşık iki saatlik bir yolculukla Swakopmund Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

En az bir aktarmayla Windhoek Havalimanına ulaştıktan sonra, yaklaşık 2-3 saatte bir kalkan otobüslerle 5-6 saat süren bir yolculukla Swakopmund’a ulaşabilirsiniz. Swakopmund Güney Afrika ve Namibya turlarının 1 ya da 2 gün konaklanan duraklarından biri. Dolayısıyla eğer Güney Afrika turlarından biriyle seyahat ediyorsanız, Swakopmund’a bu tur yoluyla ulaşacaksınız demektir.

Swakopmund şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Swakopmund’da Nerede Kalmalı?

Namibya’da Atlas Okyanusu ve Namib Çölü’nün bir araya geldiği Swakopmund, sahip olduğu Alman tarzı mimari detayları nedeni ile çölde aniden karşınıza çıkan küçük bir Düsseldorf gibi tanımlanıyor. Bölgede bir Alman sömürgesi olarak kurulan bu liman kenti, yer altı madenleri konusunda da oldukça zengin bir coğrafyada yer alıyor.

Swakopmund’da Nerede Kalmalı?

1915 sonrası kentin hem sosyal yapısı hem de niteliği hızla değişerek bugün sahip olduğu sahil ve tatil kenti görünümünü yavaş yavaş kazanıyor. Tatil için hem iklimi hem de muhteşem çöl ve okyanus sentezini deneyimlemek isteyen turistler için ilgi çekici bir merkez haline geliyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Swakopmund otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Swakopmund pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Swakopmund Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Swakopmund Otelleri
En Uygun Fiyatlı Swakopmund Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Swakopmund Otelleri
Swakopmund Ev Kiralama

Swakopmund Otelleri

Namibya’da bulunan Swakopmund şehri, başkent Windhoek’in 350 kilometre kadar batısında yer alıyor. 1892’de bir Alman sömürgesi olarak kurulan bu liman şehri günümüzde hâlâ Alman mimarisinden izler taşısa da artık bu yapıların her biri farklı nitelikleri ile Swakopmund halkına hizmet veriyor.

Swakopmund Otelleri

Swakopmund'da tatil yapmayı seçen turistlerin hemen hepsi, tatil dönüşlerinde Swakopmund Müzesi, Ulusal Deniz Akvaryumu, Kristal Galeri ve kum tepeleri noktalarını şehrin gezilmesi gereken yerleri olarak tavsiye ediyorlar. Ayrıca çölde kurulmuş Rossmund Desert golf sahası da dünyada eşi olmayan bir tesis olarak kabul görüyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Swakopmond otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Swakopmund İçi Ulaşım

Swakopmund’da şehir içi ulaşım bulunmamaktadır. Ancak şehirde yapılacak aktivitelerin tamamı şehir merkezinde toplandığından ve şehir yürüyerek her yere ulaşılabilecek kadar ufak olduğundan toplu ulaşıma da ihtiyaç duyulmamaktadır. Zor olsa da taksi bulma şansınız var ve tuttuğunuz taksi sizi Windhoek taksileriyle aynı ücrete istediğiniz yere götürecektir.

Swakopmund Mutfağı

safaris-in-namibia-swakopmund-dunes-sightseeing-tours.jpg.1920x506_default.jpg

Tipik Afrika yerel mutfağının olduğu ölçüde, doyurucu Alman mutfağı ve okyanus balıkları ve deniz ürünlerinden oluşan bir mutfağı var Swakopmund’un. Deniz kenarında bir tatil beldesi olması dolayısıyla birçok restoran otellerin içinde bulunmaktadır. En popüler olanlarından bazıları için, özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde birkaç gün öncesinden rezervasyon yapmanız gerekecektir.

Popüler restoranlar

Ocean Cellar: Deniz kenarında kaliteli bir öğlen yemeği yemek için eşsiz bir restoran, suşi ve deniz ürünleri ağırlıklı bir menüye sahip.

The Wreck Restaurant: Bir tekne batığı şeklinde tasarlanmış bu restoran aslında bir otelin restoranı aynı zamanda. Lezzetli ve şık sunumuyla, yerel deniz mahsullü yemeklerinin ve dünya mutfağından örneklerinin tadına bakabilirsiniz. Fiyatları biraz yüksek olmasına rağmen okyanus manzarası ve lezzetli yemekleri değecektir.

Farmhouse Deli: Okyanus manzaralı bir çiftlik evinde nefis Alman yemekleri ve Alman birası için doğru adrestir. Güler yüzlü ve yetenekli çalışanları ve başarılı şarap menüsüyle güzel bir tercih.

Diğer restoranlar: Brewer&Butcher, Kucki’s Pub, Slowtown Coffee Roasters

Bahşiş

Swakopmund’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Swakopmund Gece Hayatı

Swakopmund’da gece hayatının hareketli ve parlak olduğu söylenemez. Genellikle akşam 10’a kadar açık olan restoranlarda yemek yemek ve içki içmek üzerine kurulu Swakopmund gece hayatı ancak Desert Tavern isimli yerli halkın gittiği bir bar ve Tiger Reef Beach-Bar isimli gündüzleri bar işletmesi gece ise bar olarak açık kalan bir mekân bulunuyor.

Swakopmund Festivaller

Oktober Fest (Ekim)

Bağımsızlık Günü Etkinlikleri (Mart)

Swakopmund’da Alışveriş

Alışveriş yapmak isteyen birçok Namibya’lı, alşveriş için Swakopmund’a gelmektedir. Alınacak şeyler başkent kadar geniş bir yelpaze oluşturmasa da, ihtiyacının olan her şeyi bulabilirsiniz. Özellikle geleneksel Afrika gümüş takılarıyla ilgilenenler için şehirde çok güzel hediyelik eşya ve el sanatları dükkânları bulunmakta. Ayrıca Deniz Fenerinin yakınlarında Namibya’nın başka yerlerinde göremeyeceğiniz el sanatları tezgahları kurulmakta.

Swakopmund Saat Farkı

Swakopmund (UTC +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat fark vardır.

Swakopmund Para Birimi

Afrika’nın güneyinde bulunan kıyı ülkesi Namibya’nın bir şehri olan Swakopmund’da para birimi olarak Namibya Doları (NAD) kullanılmaktadır.

Swakopmund Resmi Dili

Namibya’nın en kalabalık 4. Kenti olan Swakopmund’un resmi dili İngilizce’dir. Şehirde hala Almanca konuşan bir kesim olmakla birlikte çeşitli yerel bölgelerinde yerel dillerde konuşulmaktadır.

Swakopmund Türkiye Dış Temsilciliği

WİNDHOEK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 54 Toermalyn Street, Eros-Windhoek / Nambia

Telefon: +264 61 246158

Faks: +264 61 213096

embassy.windhoek@mfa.gov.tr

http://windhoek.be.mfa.gov.tr

Swakopmund Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Bağımsızlık Günü (21 Mart)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Cassinga Günü (4 Mayıs)

Afrika Günü (25 Mayıs)

Kahramanlar Günü (26 Ağustos)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Aralık)

Noel (25 Aralık)

İyi Niyet Günü (26 Aralık)

Swakopmund İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 922

Yangın: +264 (64) 410-4111

Polis: +264 (64) 1-0111

Swakopmund Vize İşlemleri

Namibya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşların, seyahatleri öncesinde Namibya vizesi almaları zorunludur. T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Namibya ülkesine yapacakları ziyaretlerinde Namibya vize işlemlerinden muaftırlar.

Namibya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.