Google+

Swakopmund

AFRİKANamibyaSwakopmund
Swakopmund - : - / -
--℃
1 NAD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon17℃
 • Şubweather-icon17℃
 • Marweather-icon17℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon13℃
 • Ağuweather-icon11℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon14℃
 • Araweather-icon16℃
Nüfus: 44,725/ Dil: İngilizce  / Para Birimi: Namibya Doları (NAD) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün


Namibya’ya ilk yerleşimciler 17. yüzyılda yerleşmişlerdir. 19. yüzyıldan itibaren İngiliz ve Alman İmparatorluklarının koloni arayışı sonucunda - Swakopmund’un güneyinde yer alan Walvis Körfezi 1885’e kadar İngiliz Kolonisi olması dışında - bugün ki Namibya topraklarının tamamı Alman himayesi altındaydı. 1892 yılında Alman İmparatorluğu Kolonilerine Swakopmund’u da ekleyerek burayı bölgenin ana ticari ve askeri limanı haline getirdi. Swakopmund Alman Güney-Batı Afrikası’nda önemli bir yere sahipti ki, 1909 yılında belediye statüsüne sahip olan altı şehirden biriydi.

I. Dünya Savaşı’na kadar devam eden Alman Sömürgesi, Güney Afrika Birliği’nin Alman Güney-Batı Afrika’sını ele geçirmesinden sonra, Güney Afrika Sömürgesine dönüştü. 1990 yılında Namibya tam bağımsızlığını kazandıktan sonra Swakopmund turistik bir belde olarak turizmden gelir elde etmeye devam etti. Bugün Swakopmund’da hala Alman Sömürü zamanının izlerini gözlemleyebiliyoruz. Hatta Swakopmund için “Almanya’dan daha Almanya” diyorlar.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Z5yPRzpbLnQ

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Okyanus kıyısı ve çöl arasında bir tatil yerleşimi olan Swakopmunda’da çöl safarileri, ATV gezileri, sıcak hava balonu ile yükselmenin dışında Almanya ve Güney Afrika Cumhuriyeti yönetimi altında kaldığı dönemlere ait kültürel izler, müzeler ve yapıları incelemek mümkün. Bunun yanında koloni döneminde yerleşen kültür dolayısıyla lezzetli yemekler ve büyüleyici atmosferiyle size Afrika’da olduğunuzu unutturup bir Avrupa kenti olduğunuzu zannettirecek restoranlar ve kafeler bulunmakta.

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu

002 Şub 2017Gezilecek Yerler

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu (Nationales Maritimes Aquarium von Namibia) Güney-Batı Afrika’da yer alan Nambiya’nın tek şov akvaryumudur. Atlantik Okyanusunun kıyısında Swakopmund’da yer almaktadır. Akvaryum Namibya’nın bağımsızlığını kazandığı ilk yıllarda Balıkçılık ve Deniz Kaynakları Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Akvaryumdaki suyun tamamı özel filtrelenmiş Atlantik Okyanusu suyundan sağlanmaktadır. Akvaryumun en büyük havuzu 320.000 litre, 12 metre yükseklikte 8 metre genişliğindedir. Ziyaretçiler bu havuzun içinden geçerek akvaryumda yaşayan köpek balıklarını ve diğer balıkları yakından inceleme fırsatına sahip olabilirler.

Akvaryum, Benguela Nehri’nde ve Namibya sularında yaşayan ve dünyanın diğer bölgelerinden getirtilen çeşitli balık ve deniz hayvanlarına ev sahipliği yapıyor. Akvaryum salı günlerinden pazar günlerine kadar saat 10.00 ile 16.00 arasında açık bulunmaktadır. Yalnızca pazartesi günleri ile Noel ve Yeni yıl gününde kapalıdır. Akvaryumda balıklar ve Namibya ile ilgili çok sayıda bilgilendirme afişleri bulunur. Bu haliyle Swakopmund’da yapılacaklar ve görülecekler listesinin başında yer alan bir etkinlik olma özelliğini taşıyor.

-

Swakopmund lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz An Der Mole Apartment, Cornerstone Guesthouse, Atlantik Sicht Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Dunedin Star Guesthouse, Beach Walk House and Cottage - Self Catering gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Organic Square Guesthouse, Swakopmund Sands Hotel, Guest House Indongo otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Swakopmund aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Çöl ve Hava Aktiviteleri

402 Şub 2017Gezilecek Yerler

Çöl ve Hava Aktiviteleri

Swakopmund, bir tatil bölgesi olması dolayısıyla sahip olduğu çöl koşullarını avantaja çevirmede oldukça başarılı olmuş. Kum sörfü, motosiklet gezisi, ATV gezisi, sıcak hava balonu, yamaç paraşütü gibi sayısız aktivitelerle çölden ve okyanustan faydalanmanın yolunu bulmuş.

Bu tür aktiviteler için turist ofislerinden yardım alabiliyorsunuz, orada sizi eğitmenle tanıştırıyorlar ve örneğin kum sörfü için kısa bir eğitim gördükten sonra çöldeki kum tepelerinden kaymanın keyfini çıkarıyorsunuz. Yamaç paraşütü her yerde olduğu gibi biraz daha meşakatli bir uğraş dolayısıyla hoca ile beraber atlayış yapıyorsunuz.

Çöldeki Motosiklet ve ATV safarileri ile Namibya’nın en önemli parçalarından Namib Çölünün kalbinde hissediyorsunuz. Her anı adrenalin dolu bu deneyim sizin Swakopmund’u sevmeniz için tek başına dahi yeterli olacak cinsten.

-
Swakopmund şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Sandviç Harbor Guided Tour (Yarım Gün) (98.86 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Woermannhaus

802 Şub 2017Gezilecek Yerler

Swakopmund’daki Woermannhaus, şehrin en eski ve en sık ziyaret edilen yapılarından biridir. Bu yapı kompleksi 1894 yılında mimar Friedrich Holt’un planlarına göre Hamburg’lu bir nakliyeci ve bir Alman Güney-Batı Afrikası inşaat firması tarafından yapılmıştır. Komplekste 1 ana bina, 1 avlu ve 1 kule bulunmaktadır. Bu kule, zamanında gelen gemileri gözetlemek için, su deposu olarak ve bayrak direği olarak kullanılmıştır. 1903 ve 1904 yıllarında yeni ofislerde eklenmiştir.

1921 yılında, Namibya Bağımsızlığını kazandıktan sonra Güney Afrika yönetiminden alınan Woermannhaus, 1924-1971 yılları arasında gençlik yurdu olarak kullanıldı. 10 Aralık 1971'de Ulusal Anıtlar Konseyi'nin alt meclisi, Woermannhaus’u bir anıt olarak ilan etti. Woermannhaus, kapsamlı yeniden yapılanma ve restorasyon çalışmalarının ardından 22 Ekim 1976'da halka açıldı. İç kısımı büyük ölçüde korundu. Woermannhaus artık bir kütüphane ve turist ofisi olarak kullanılıyor.

Woermannhaus onu çevreleyen yapıların arasından, özellikle sahilden çok net ve güzel görünmektedir. Tam bir Alman mimarisiyle yapılmıştır. 1905 yılında Damara & Namaqua

Ticaret Şirketi olarak 4 yıl işletilse de, 1909 yılında şuan ki adının kaynağı Woermann & Brock Şirketi tarafından devralındı.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

870_swakopmund_aerial.jpg

Swakopmund Şehri, Afrika’nın güneyinde yer alan Namibya’nın batı kesiminde, Atlas Okyanusuna kıyısı bulunan Erongo Bölgesinde yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

swakopmund-namibia_main.jpg

Swakopmund’da yıl boyu sıcaklık çok değişiklik göstermez ve az yağış alır. Ancak yoğun sis görülmektedir bu sis Namibya’nın gemilerin kıyıya vurmasıyla ünlü olmasının da sebebidir. Ancak sis aynı zamanda bitkilere gerekli nemi sağladığı gibi kışları sıcaklığın 10 derecenin altına düşmesinden de sorumludur. Nisan ve mayıs ayları Swakopmund’a gidebilecek en iyi seçeneklerdir.

Türkiye’de herhangi bir havalimanından Swakopmund’a aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Ancak İstanbul’dan Cape Town’a direkt uçuşlar vardır, Cape Town’dan iki saatlik bir uçuşla Swakopmund’a varmak mümkündür. Johannesburg’a aktarmasız uçup oradan yine yaklaşık iki saatlik bir yolculukla Swakopmund Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

En az bir aktarmayla Windhoek Havalimanına ulaştıktan sonra, yaklaşık 2-3 saatte bir kalkan otobüslerle 5-6 saat süren bir yolculukla Swakopmund’a ulaşabilirsiniz. Swakopmund Güney Afrika ve Namibya turlarının 1 ya da 2 gün konaklanan duraklarından biri. Dolayısıyla eğer Güney Afrika turlarından biriyle seyahat ediyorsanız, Swakopmund’a bu tur yoluyla ulaşacaksınız demektir.

Swakopmund’da 100’e yakın farklı otel bulunmakta ve bunlar fiyatlarına göre farklı gruplar halinde. Ortalama fiyatlar ödeyecek şekilde bir tatil ayarlıyorsanız Alternative Space B&B, Orange House, Organic Square Guesthouse gibi otel ve konuk evlerini tercih edebilirsiniz. Bütçenizi daha düşük tutmak niyetindeyseniz; Meike’s Guesthouse, Swakopmund Youth Hostel, Desert Sky Backpackers Lodge aradığınız konaklama imkânlarını sunmaktadır. Eğer konaklamak için daha konforlu, lüks ve rahat bir yer arıyor ancak ödeyeceğiniz tutara değsin istiyorsanız; The Delight Swakopmund, Chala-Kigi Apartments ya da aynı zamanda kumarhane bölümü bulunan Swakopmund Hotel & Entertainment Centre tercih edilebilir.

Swakopmund’da şehir içi ulaşım bulunmamaktadır. Ancak şehirde yapılacak aktivitelerin tamamı şehir merkezinde toplandığından ve şehir yürüyerek her yere ulaşılabilecek kadar ufak olduğundan toplu ulaşıma da ihtiyaç duyulmamaktadır. Zor olsa da taksi bulma şansınız var ve tuttuğunuz taksi sizi Windhoek taksileriyle aynı ücrete istediğiniz yere götürecektir.

safaris-in-namibia-swakopmund-dunes-sightseeing-tours.jpg.1920x506_default.jpg

Tipik Afrika yerel mutfağının olduğu ölçüde, doyurucu Alman mutfağı ve okyanus balıkları ve deniz ürünlerinden oluşan bir mutfağı var Swakopmund’un. Deniz kenarında bir tatil beldesi olması dolayısıyla birçok restoran otellerin içinde bulunmaktadır. En popüler olanlarından bazıları için, özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde birkaç gün öncesinden rezervasyon yapmanız gerekecektir.

Popüler restoranlar

Ocean Cellar: Deniz kenarında kaliteli bir öğlen yemeği yemek için eşsiz bir restoran, suşi ve deniz ürünleri ağırlıklı bir menüye sahip.

The Wreck Restaurant: Bir tekne batığı şeklinde tasarlanmış bu restoran aslında bir otelin restoranı aynı zamanda. Lezzetli ve şık sunumuyla, yerel deniz mahsullü yemeklerinin ve dünya mutfağından örneklerinin tadına bakabilirsiniz. Fiyatları biraz yüksek olmasına rağmen okyanus manzarası ve lezzetli yemekleri değecektir.

Farmhouse Deli: Okyanus manzaralı bir çiftlik evinde nefis Alman yemekleri ve Alman birası için doğru adrestir. Güler yüzlü ve yetenekli çalışanları ve başarılı şarap menüsüyle güzel bir tercih.

Diğer restoranlar: Brewer&Butcher, Kucki’s Pub, Slowtown Coffee Roasters

Bahşiş

Swakopmund’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Swakopmund’da gece hayatının hareketli ve parlak olduğu söylenemez. Genellikle akşam 10’a kadar açık olan restoranlarda yemek yemek ve içki içmek üzerine kurulu Swakopmund gece hayatı ancak Desert Tavern isimli yerli halkın gittiği bir bar ve Tiger Reef Beach-Bar isimli gündüzleri bar işletmesi gece ise bar olarak açık kalan bir mekân bulunuyor.

Oktober Fest (Ekim)

Bağımsızlık Günü Etkinlikleri (Mart)

Alışveriş yapmak isteyen birçok Namibya’lı, alşveriş için Swakopmund’a gelmektedir. Alınacak şeyler başkent kadar geniş bir yelpaze oluşturmasa da, ihtiyacının olan her şeyi bulabilirsiniz. Özellikle geleneksel Afrika gümüş takılarıyla ilgilenenler için şehirde çok güzel hediyelik eşya ve el sanatları dükkânları bulunmakta. Ayrıca Deniz Fenerinin yakınlarında Namibya’nın başka yerlerinde göremeyeceğiniz el sanatları tezgahları kurulmakta.

Swakopmund (UTC +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat fark vardır.

Afrika’nın güneyinde bulunan kıyı ülkesi Namibya’nın bir şehri olan Swakopmund’da para birimi olarak Namibya Doları (NAD) kullanılmaktadır.

Namibya’nın en kalabalık 4. Kenti olan Swakopmund’un resmi dili İngilizce’dir. Şehirde hala Almanca konuşan bir kesim olmakla birlikte çeşitli yerel bölgelerinde yerel dillerde konuşulmaktadır.

WİNDHOEK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 54 Toermalyn Street, Eros-Windhoek / Nambia

Telefon: +264 61 246158

Faks: +264 61 213096

embassy.windhoek@mfa.gov.tr

http://windhoek.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Bağımsızlık Günü (21 Mart)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Cassinga Günü (4 Mayıs)

Afrika Günü (25 Mayıs)

Kahramanlar Günü (26 Ağustos)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Aralık)

Noel (25 Aralık)

İyi Niyet Günü (26 Aralık)

Acil yardım: 922

Yangın: +264 (64) 410-4111

Polis: +264 (64) 1-0111

Namibya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşların, seyahatleri öncesinde Namibya vizesi almaları zorunludur. T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Namibya ülkesine yapacakları ziyaretlerinde Namibya vize işlemlerinden muaftırlar.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.