Windhoek’te Gezilecek Yerler

Namibya'daki her şeyin Windhoek'e doğru yöneldiğini söyleyebilirsiniz. Ayrıca ülkeye gelen turistlerin başlangıç noktası olarak belirleyebileceği bir şehir olan Windhoek, ülkenin devasa doğal zenginliklerinin keşfedilebileceği ve birkaç gün gezmeye değebilecek cazibeye sahip.

Sahip olduğu yerler arasında; Kuzey Kore Ulusal Müzesi, Parlamento Binası, bahçeler ve en belirgin yerlerden olan parlak renklere boyanmış Christuskirche. Şehrin gerçek cazibe merkezlerinden bahsedeceksek, bu liste bu kadar uzun olmayacak. Bu yüksek rakımlı ve yavaş tempolu şehirde vakit geçirmenin gerçek sebepleri arasında ülkenin kültürel zemini var. Kiliselere göz atmak, alışveriş yapmak, yemek yemek, Christuskirche'e komşu olmak, bu şehir merkezinde ilginç olabilir. Asıl macera ise, Katutura Banliyösü'ne gittiğinizde başlar. Vahşi hayvanların doğal yaşamlarını devam ettirdikleri geniş alan Daan Viljoen ise, şehrin yakınında yer alıyor.

Christuskirche

christusChurch.jpg

İngilizce adı Christ Church olan, Türkçesi ise İsa’nın Kilisesi anlamına gelen bu kilise Lutheran keşişliğine bağlı bir kilisedir. Dini fonksiyonundan çok mimari özelliğiyle şehrin en temel cazibe noktasıdır.

Her yıl pek çok turistin bu şehre gelmesinin de temel nedenlerindendir. Eindhoek şehir merkezini gezerken kendisiyle karşılaşmamanız mümkün olmayan bu parlak renklere boyanmış binanın, Alman sömürgecilerle yerel halk arasında geçen savaşın ardından, 1907 yılında temelleri atılarak yapımına başlanmıştır. 1910 yılında ise kutsanarak hizmete açılmıştır. İlk adı Barış Kilisesi anlamına gelen Church of Peace’dir.

Yapı, kuvars kumtaşından yapılmıştır. İnşasında kullanılan kumtaşı ise Avis Barajı civarından çıkarılmıştır. Mimari özellikleri itibariyle Neo-Romanesk, Art Nouveau ve Gotik Diriliş stillerinin bir karışımı olarak ifade edebileceğimi yapının Gotik kulesinin sivri ucu 24 metre uzunluğa tekabül eder.

Sütunlu girişi İtalya’dan ithal edilen Carrara mermerinden yapılmış olan kilisenin, saati ve çatısını oluşturan malzemenin bir bölümü Almanya’dan getirilmiştir. Kilisenin üç bronz çanı Franz Schilling tarafından yapılmıştır. Üzerlerinde yazan ibare "Ehre sei Gott in der Höhe" “zafer yücelerin yücesi Tanrı’nındır,” "Friede auf Erden" (dünyada barış), ve "Den Menschen ein Wohlgefallen" “insanoğluna iyi niyet” anlamlarını taşımaktadır.

Daan Viljoen Nature Reserve (Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı)

8876248203294.jpg

Daan Viljoen Nature Reserve ( Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı), Namibya’nın en küçük parkıdır. Khomas Hochland kasabasında yer alan doğal park Windhoek şehir merkezine olan yakınlığından ötürü çok ziyaretçi almaktadır. Şehre uzaklığı 25 kilometre olan parkın günübirlik ziyaretçiler için de uygun olan konumu bu ziyaretçi sayısı artışındaki tek etken değildir. Yerel halk da şehirden kaçmak ve doğa ile baş başa kalmak için sıklıkla burayı ziyaret etmektedir.

İçinde bir baraj gölü de olan park yıl boyunca gün doğumundan gün batımına kadar halka açıktır. Daan Viljoen Nature Reserve’ın (Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı) en önemli cazibe unsurlarından biri siyaretçilerin park içinde yürüyerek dolaşmasına izin verilmesidir. Yani Namibya genelindeki diğer doğal parkların aksine ki bu parklarda maalesef sadece araç içinde gezmek mümkündür ve araçlardan inilmesine elbette güvenlik sebebiyle kesinlikle izin verilmemektedir, bu doğal parkta doğaya, aranızda karbon üreten doğa düşmanı bir aracı olmadan erişebilirsiniz. İki adet çok meşhur tırmanma alanı vardır. Ayrıca dağa bisikletle çıkmak için rotalar bulunur. Yalnız hatırlatmamız gereken çok önemli bir nokta var ki yıl boyu yerli ve yabancı turistin gözdesi olan bu parka girmek için giriş biletinizi önceden rezerve ettirmeniz elzemdir.

Alte Feste (Eski Kale)

Il-forte-tedesco-di-Alte-Feste-Windhoek-Namibia.-Author-and-Copyright-Marco-Ramerini-601x330.jpg

Alte Feste (İngilizce adıyla Old Fortress), Türkçe’de Eski Kale anlamına gelen bir kale ve müzedir. Kale olarak tasarımı Yüzbaşı Curt von François tarafından yapılmıştır. Orijinal inşa amacı German Schutztruppe (Alman Sömürge Ordusu)’na merkez karargah olarak işlev gösteren bir üs oluşturmaktır. Güneybatı Afrika’nın tüm sömürgeleştirilme sürecinde sadece Namibya’yı değil tüm bölgeyi kontrol etmekle yükümlü olan olan ordunun merkezi bu şehre ve bu kaleye alınmıştır.

Windhoek’in o zamanki konumu bu tercihi çok iyi açıklıyor. Tamamen terkedilmiş ve sömürge savaşlarından dolayı yakılıp yıkılmış olan bu şehirde yaşayan halk da kalmadığı için buranın kendisine karşı savaşılmakta olan yerel kabilelerle Alman sömürge güçleri arasında bir emniyet bölgesi oluşturacağına dair stratejik öngörüydü. Ancak kale herhangi bir savaşın parçası hiç olmamış, hiç saldırı görmemiş ya da taarruz için kullanılmamıştır. Dolayısıyla mimari açıdan tamamen korunmuştur.

Yapının temelleri 1890 yılında Alman sömürge ordusu erlerinden Gustav Tünschel tarafından atılmıştır. İlk yıllarında bina pek çok kez yeniden tasarlanmak durumunda kalmıştır. Nihai planın inşası ise 1915 yılında bitirilmiştir.

Schwerinsburg (Schwerin Kalesi)

DJI_0007.jpg

Schwerinsburg (İngilizve adıyla Schwerin’s Castle), Türkçe’de Schwerin Kalesi anlamına gelmektedir. Windhoek şehrinde bulunan üç kalenin en büyüğü olan Schwerinsburg (Schwerin Kalesi) günümüzde Namibya’nin İtalya Büyükelçisi’nin şahsi yerleşimine tahsis edilmiştir. 1890 yılında Alte Feste isimli Eski Kale’nin inşası başladıktan sonra, Schwerinsburg’un da kulesi, Alte Feste’nin mimari olan Yüzbaşı Curt von François tarafından yapılmıştır.

Tüm Güneybatı Afrika’daki Alman emperyal gücünün en üst kademedeki uygulayıcılarından biri olan yüzbaşı sadece kuleyi tasarlanmıştır. 1904 yılında Schutztruppe (Alman sömürge ordusu) yapıy Alman mimar Wilhelm Sander’e satmıştır ve yeni sahibi de yapıyi “beer garden” denilen, bira satışlı çay bahçesi olarak düşünebileceğiniz, açık hava birahanesinde dönüştürmüştür. Yeni fonksiyonunda yapı Sperlingslust adını almıştır.

1913 yılında Hans Bogislav Graf von Schwerin, Almanya kontrolündeki güney batı Afrika’nın Gobabis eyaletinin valisi, Sperlingslust binasını Sander’den satın almış ve ondan burayı bir kaleye dönüştürmesini istemiştir. Dönüşüm tamamlandıktan sonra yapı yeni sahibi tarafından Schwerinsburg olarak adlandırılmıştır.

Windhoek’te görülmesi gereken diğer yerler

125830293.JRFbMVzV.NamibiaJun10587.jpg

Heroes Acre, Tintenpalast, Reiterdenkmak, Namibya Ulusal Kütüphanesi