Google+

Windhoek

Windhoek - : - / -
--℃
1 NAD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon23℃
 • Marweather-icon22℃
 • Nisweather-icon20℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon13℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon22℃
 • Kasweather-icon25℃
 • Araweather-icon25℃
Nüfus: 325,858 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Namibya Doları (NAD) / İklim: Yarı Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Kirche_denkmal_nam.jpg

Namibya ülkesinin ortasında yer alan başkent Windhoek, ülkenin en büyük şehridir. Khomas Highland platosunda deniz seviyesinden 1.700 metre yüksekliğe kurulmuştur. Tarihi yapıları, geniş caddeleri, keyifli meydanları ve safari turlarıyla ilgi çeken bir şehirdir.

Ülkenin sosyal, ekonomik, politik ve kültürel merkezi olarak görülen Windhoek, her yıl Namibya’ya gelen yabancı turistin yaklaşık yüzde 60’ını ağırlamaktadır. Bu da ülke ekonomisine katkısının en büyük göstergelerinden birisidir.

Windhoek şehrine yarı kurak iklim hâkimdir. Yaz aylarında gündüzleri hava çok sıcak olsa da, akşam saatleri soğuk geçer. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.7 derecedir. Kış ayları olan haziran, temmuz ve ağustosta yağış görülmez. Ancak bu dönemde sıcaklıklar -5 ila 18 derece arasında değişmektedir. Gündüzleri ise temmuz ayında en yüksek sıcaklık 20 dereceyken, ocak ayında 31 derece olarak görülebilmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Namibya'daki her şeyin Windhoek'e doğru yöneldiğini söyleyebilirsiniz. Ayrıca ülkeye gelen turistlerin başlangıç noktası olarak belirleyebileceği bir şehir olan Windhoek, ülkenin devasa doğal zenginliklerinin keşfedilebileceği ve birkaç gün gezmeye değebilecek cazibeye sahip.

Sahip olduğu yerler arasında; Kuzey Kore Ulusal Müzesi, Parlamento Binası, bahçeler ve en belirgin yerlerden olan parlak renklere boyanmış Christuskirche. Şehrin gerçek cazibe merkezlerinden bahsedeceksek, bu liste bu kadar uzun olmayacak. Bu yüksek rakımlı ve yavaş tempolu şehirde vakit geçirmenin gerçek sebepleri arasında ülkenin kültürel zemini var. Kiliselere göz atmak, alışveriş yapmak, yemek yemek, Christuskirche'e komşu olmak, bu şehir merkezinde ilginç olabilir. Asıl macera ise, Katutura Banliyösü'ne gittiğinizde başlar. Vahşi hayvanların doğal yaşamlarını devam ettirdikleri geniş alan Daan Viljoen ise, şehrin yakınında yer alıyor.

Christuskirche

003 Oca 2017Gezilecek Yerler

Christuskirche

İngilizce adı Christ Church olan, Türkçesi ise İsa’nın Kilisesi anlamına gelen bu kilise Lutheran keşişliğine bağlı bir kilisedir. Dini fonksiyonundan çok mimari özelliğiyle şehrin en temel cazibe noktasıdır.

Her yıl pek çok turistin bu şehre gelmesinin de temel nedenlerindendir. Eindhoek şehir merkezini gezerken kendisiyle karşılaşmamanız mümkün olmayan bu parlak renklere boyanmış binanın, Alman sömürgecilerle yerel halk arasında geçen savaşın ardından, 1907 yılında temelleri atılarak yapımına başlanmıştır. 1910 yılında ise kutsanarak hizmete açılmıştır. İlk adı Barış Kilisesi anlamına gelen Church of Peace’dir.

Yapı, kuvars kumtaşından yapılmıştır. İnşasında kullanılan kumtaşı ise Avis Barajı civarından çıkarılmıştır. Mimari özellikleri itibariyle Neo-Romanesk, Art Nouveau ve Gotik Diriliş stillerinin bir karışımı olarak ifade edebileceğimi yapının Gotik kulesinin sivri ucu 24 metre uzunluğa tekabül eder.

Sütunlu girişi İtalya’dan ithal edilen Carrara mermerinden yapılmış olan kilisenin, saati ve çatısını oluşturan malzemenin bir bölümü Almanya’dan getirilmiştir. Kilisenin üç bronz çanı Franz Schilling tarafından yapılmıştır. Üzerlerinde yazan ibare "Ehre sei Gott in der Höhe" “zafer yücelerin yücesi Tanrı’nındır,” "Friede auf Erden" (dünyada barış), ve "Den Menschen ein Wohlgefallen" “insanoğluna iyi niyet” anlamlarını taşımaktadır.

-

Windhoek lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Olive Exclusive All-Suite Hotel, Galton House, Eagle Rock Guest-Farm and Business Lodge. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Roof of Africa Hotel, Hotel Pension Casa Africana gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Winnie Guesthouse, Hotel Heinitzburg, AnJo Villa Guesthouse otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Windhoek aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Daan Viljoen Nature Reserve (Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı)

003 Oca 2017Gezilecek Yerler

Daan Viljoen Nature Reserve (Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı)

Daan Viljoen Nature Reserve ( Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı), Namibya’nın en küçük parkıdır. Khomas Hochland kasabasında yer alan doğal park Windhoek şehir merkezine olan yakınlığından ötürü çok ziyaretçi almaktadır. Şehre uzaklığı 25 kilometre olan parkın günübirlik ziyaretçiler için de uygun olan konumu bu ziyaretçi sayısı artışındaki tek etken değildir. Yerel halk da şehirden kaçmak ve doğa ile baş başa kalmak için sıklıkla burayı ziyaret etmektedir.

İçinde bir baraj gölü de olan park yıl boyunca gün doğumundan gün batımına kadar halka açıktır. Daan Viljoen Nature Reserve’ın (Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı) en önemli cazibe unsurlarından biri siyaretçilerin park içinde yürüyerek dolaşmasına izin verilmesidir. Yani Namibya genelindeki diğer doğal parkların aksine ki bu parklarda maalesef sadece araç içinde gezmek mümkündür ve araçlardan inilmesine elbette güvenlik sebebiyle kesinlikle izin verilmemektedir, bu doğal parkta doğaya, aranızda karbon üreten doğa düşmanı bir aracı olmadan erişebilirsiniz. İki adet çok meşhur tırmanma alanı vardır. Ayrıca dağa bisikletle çıkmak için rotalar bulunur. Yalnız hatırlatmamız gereken çok önemli bir nokta var ki yıl boyu yerli ve yabancı turistin gözdesi olan bu parka girmek için giriş biletinizi önceden rezerve ettirmeniz elzemdir.

-

Alte Feste (Eski Kale)

003 Oca 2017Gezilecek Yerler

Alte Feste (Eski Kale)

Alte Feste (İngilizce adıyla Old Fortress), Türkçe’de Eski Kale anlamına gelen bir kale ve müzedir. Kale olarak tasarımı Yüzbaşı Curt von François tarafından yapılmıştır. Orijinal inşa amacı German Schutztruppe (Alman Sömürge Ordusu)’na merkez karargah olarak işlev gösteren bir üs oluşturmaktır. Güneybatı Afrika’nın tüm sömürgeleştirilme sürecinde sadece Namibya’yı değil tüm bölgeyi kontrol etmekle yükümlü olan olan ordunun merkezi bu şehre ve bu kaleye alınmıştır.

Windhoek’in o zamanki konumu bu tercihi çok iyi açıklıyor. Tamamen terkedilmiş ve sömürge savaşlarından dolayı yakılıp yıkılmış olan bu şehirde yaşayan halk da kalmadığı için buranın kendisine karşı savaşılmakta olan yerel kabilelerle Alman sömürge güçleri arasında bir emniyet bölgesi oluşturacağına dair stratejik öngörüydü. Ancak kale herhangi bir savaşın parçası hiç olmamış, hiç saldırı görmemiş ya da taarruz için kullanılmamıştır. Dolayısıyla mimari açıdan tamamen korunmuştur.

Yapının temelleri 1890 yılında Alman sömürge ordusu erlerinden Gustav Tünschel tarafından atılmıştır. İlk yıllarında bina pek çok kez yeniden tasarlanmak durumunda kalmıştır. Nihai planın inşası ise 1915 yılında bitirilmiştir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Namibya ülkesinin ortasında yer alan başkent Windhoek, ülkenin en büyük şehridir. Khomas Highland Platosu’nda deniz seviyesinden 1.700 metre yüksekliğe kurulmuştur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Windhoek şehrine yarı kurak iklim hâkimdir. Yaz aylarında gündüzleri hava çok sıcak olsa da, akşam saatleri soğuk geçer. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.7 derecedir. Kış ayları olan haziran, temmuz ve ağustosta yağış görülmez. Ancak bu dönemde sıcaklıklar -5 ila 18 derece arasında değişmektedir. Gündüzleri ise temmuz ayında en yüksek sıcaklık 20 dereceyken, ocak ayında 31 derece olarak görülebilmektedir.

Hosea Kutako Uluslararası Havalimanı şehrin 45 kilometre dışında yer almaktadır. Cape Town, Frankfurt, Johannesburg, Amsterdam ya da Luanda üzerinden uçuşlar mevcuttur. Havalimanından şehir merkezine taksiyle 350 Namibya Doları’na gitmek mümkündür.

Windhoek’te pek çok otel seçeneği mevcuttur. Farklı bütçelere uygun olacak şekilde otel ve hosteller yer alır. Büyük çoğunluğu şehir merkezine yürüme mesafesinde hizmet vermektedir.

taxi-strike-e1398767226337.jpg

Windhoek şehrinde toplu taşıma anlamında sadece paylaşımlı taksiler kullanılmaktadır. Belirli bir güzergâhları vardır ama durak mantığı olmadığından istediğiniz yerde inmeniz mümkündür. Ancak dilerseniz kendinize özel tutabileceğiniz taksiler de mevcuttur. Otel ve hostellerin büyük çoğunluğu şehir merkezine çok yakın konumda olduğundan yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Namibya mutfağı yerel kabilelerin yemek pişirme teknikleri ve İngiliz, Afrikan ve Alman etkilerle şekillenmiştir. Yerel kabilelerin mutfağında sıklıkla meyve, yemiş ve sebze kullanılır. Avcılık yerel halkın gıda tüketiminde önemli bir faaliyettir. Timsah etinden bufalo etine kadar pek çok vahşi hayvan eti yerel kabilelerce pişirilir.

Alman kökenli mutfakta klasik bira ve schnitzel’e rastlanır. Ülkede tarım olanakları kısıtlı olduğu için mutfak da pek gelişmemiştir. Tütsülenmiş et çok tüketilir. Sebze ve meyvelerden avokado, muz, portakal, mandalina, ananas, fıstık, domates, kivi, fasülye, soğan, patates, kereviz; tahıllardan darı, mısır, pirinç ve buğday yetiştirilir.

Popüler restoranlar

La Dolce Vita, Pick'n Pay, Sardinia, Tim Sum, Luigi and the Fish.

Bahşiş

Namibya’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Windhoek şehrinde gece hayatı anlayışı barlar üzerine kuruludur. Gece kulübü ya da disko görmek pek mümkün değildir. Hatta bazı barlar pazartesi ve salı günleri kapalı olur. Çarşamba gününden sonraysa oldukça hareketlidirler. Funky Lab, Joes Beer Garden, Wine Bar, Blitzkrieg Bunker Bar ya da Bump adlı barları tercih edebilirsiniz. Şehrin tek gece kulübü ise Pazar günleri dahi açık olan Cheztemba’dır. Bağımsızlık Meydanı’ndaki mekânda fiyatların yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Bir bardak biraya 15 Dolar vermeniz gerekebilir.

Oktoberfest (Ekim)

Bağımsızlık Günü Kutlamaları (21 Mart)

Karnaval (Nisan)

Caz Festivali (Kasım)

Sanat Festivali (Mayıs)

Windhoek şehri Namibya ülkesinde alışveriş yapılabilecek en iyi yerlerdendir. Sokak yürüyüşlerinde pek çok butik mağazayla karşılaşabileceğiniz gibi, şehirde çok sayıda modern alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Maerua Mall, Wernhill Park ya da Gustav Voigts Centre bunlardan bazılarıdır.

Eğer el yapımı zanaat işlerine meraklıysanız şehir merkezindeki eski bir yapıda bulunan Namibia Zanaat Merkezi’ne uğramalısınız. Burada kden bulmak mümkündür. Şehir merkezindeki bir diğer popüler mağaza Jennys Place’tir. Burada yağlıboya tablodan yöresel takılara kadar pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Windhoek (+1) ve Türkiye (+2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Namibya sınırları içerisinde yer alan Windhoek’in para birimi Namibya Doları’dır (NAD). 1 TL, yaklaşık 4,50 Namibya Doları’na denk gelmektedir.

Namibya ülke sınırları içinde yer alan Windhoek’in resmi dili İngilizce’dir. Ancak günümüzde özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde İngilizce konuşma oranı düşüktür. İngilizcenin hâkim olmadığı bölgelerde yerel dillerin yanı sıra Almanya'nın eski sömürgesi olmasından dolayı yer yer Almanca da kullanılmaktadır. İngilizce'den sonra ülkede konuşulan en yaygın dil Afrikanca dilidir. Yerel dillerden en çok yaygın olanı Damara dili olmakla birlikte, Otjiwambo ve Okaharara kuzey bölgelerde yaygınca kullanılmaktadır.

WINDHOEK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 54 Toermalyn Street, Eros – Windhoek / Namibia

Telefon: +264 61 246158

Faks: +264 61 213096

embassy.windhoek@mfa.gov.tr

http://windhoek.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (21 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cassinga Günü (4 Mayıs)

Afrika Günü (25 Mayıs)

Kahramanlar Günü (26 Ağustos)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Arlık)

Noel (25 Aralık)

İyi Niyet Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Namibya’ya gitmek için vize alması gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.