Google+

Arama formu

Windhoek

Afrika Kıtası’nda yer alan Namibya ülkesinin başkenti Windhoek şehri,...
Devamı oku
Namibya ülkesinin ortasında yer alan başkent Windhoek, ülkenin en...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Namibya’ya gitmek için vize alması...
Devamı oku
Namibya ülkesinin ortasında yer alan başkent Windhoek, ülkenin en büyük...
Devamı oku
Afrika Kıtası’nın güzel ülkesi Namibya’nın başkenti Windhoek şehri,...
Devamı oku
Namibya sınırları içerisinde yer alan Windhoek’in para birimi Namibya...
Devamı oku
Namibya ülke sınırları içinde yer alan Windhoek’in resmi dili İngilizce’...
Devamı oku
Windhoek (+1) ve Türkiye (+2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
WINDHOEK BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 54 Toermalyn Street, Eros – Windhoek /...
Devamı oku
Windhoek şehrine yarı kurak iklim hâkimdir. Yaz aylarında gündüzleri...
Devamı oku
Hosea Kutako Uluslararası Havalimanı şehrin 45 kilometre dışında yer...
Devamı oku
Windhoek şehrinde toplu taşıma anlamında sadece paylaşımlı taksiler...
Devamı oku
Namibya'daki her şeyin Windhoek'e doğru yöneldiğini söyleyebilirsiniz...
Devamı oku
Namibya mutfağı yerel kabilelerin yemek pişirme teknikleri ve İngiliz,...
Devamı oku
Windhoek şehrinde gece hayatı anlayışı barlar üzerine kuruludur. Gece...
Devamı oku
Windhoek şehri Namibya ülkesinde alışveriş yapılabilecek en iyi...
Devamı oku
Oktoberfest (Ekim) Bağımsızlık Günü Kutlamaları (21 Mart) Karnaval (...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Bağımsızlık Günü (21 Mart) Kutsal Cuma Paskalya...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NAD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 23℃
Mar 22℃
Nis 20℃
May 17℃
Haz 13℃
Tem 13℃
Ağu 16℃
Eyl 20℃
Eki 22℃
Kas 25℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 325,858 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Namibya Doları (NAD) / İklim: Yarı Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Windhoek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kirche_denkmal_nam.jpg

Namibya ülkesinin ortasında yer alan başkent Windhoek, ülkenin en büyük şehridir. Khomas Highland platosunda deniz seviyesinden 1.700 metre yüksekliğe kurulmuştur. Tarihi yapıları, geniş caddeleri, keyifli meydanları ve safari turlarıyla ilgi çeken bir şehirdir.

Ülkenin sosyal, ekonomik, politik ve kültürel merkezi olarak görülen Windhoek, her yıl Namibya’ya gelen yabancı turistin yaklaşık yüzde 60’ını ağırlamaktadır. Bu da ülke ekonomisine katkısının en büyük göstergelerinden birisidir.

Windhoek şehrine yarı kurak iklim hâkimdir. Yaz aylarında gündüzleri hava çok sıcak olsa da, akşam saatleri soğuk geçer. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.7 derecedir. Kış ayları olan haziran, temmuz ve ağustosta yağış görülmez. Ancak bu dönemde sıcaklıklar -5 ila 18 derece arasında değişmektedir. Gündüzleri ise temmuz ayında en yüksek sıcaklık 20 dereceyken, ocak ayında 31 derece olarak görülebilmektedir.

Windhoek’te Gezilecek Yerler

Namibya'daki her şeyin Windhoek'e doğru yöneldiğini söyleyebilirsiniz. Ayrıca ülkeye gelen turistlerin başlangıç noktası olarak belirleyebileceği bir şehir olan Windhoek, ülkenin devasa doğal zenginliklerinin keşfedilebileceği ve birkaç gün gezmeye değebilecek cazibeye sahip.

Sahip olduğu yerler arasında; Kuzey Kore Ulusal Müzesi, Parlamento Binası, bahçeler ve en belirgin yerlerden olan parlak renklere boyanmış Christuskirche. Şehrin gerçek cazibe merkezlerinden bahsedeceksek, bu liste bu kadar uzun olmayacak. Bu yüksek rakımlı ve yavaş tempolu şehirde vakit geçirmenin gerçek sebepleri arasında ülkenin kültürel zemini var. Kiliselere göz atmak, alışveriş yapmak, yemek yemek, Christuskirche'e komşu olmak, bu şehir merkezinde ilginç olabilir. Asıl macera ise, Katutura Banliyösü'ne gittiğinizde başlar. Vahşi hayvanların doğal yaşamlarını devam ettirdikleri geniş alan Daan Viljoen ise, şehrin yakınında yer alıyor.

Christuskirche

Christuskirche

İngilizce adı Christ Church olan, Türkçesi ise İsa’nın Kilisesi anlamına gelen bu kilise Lutheran keşişliğine bağlı bir kilisedir. Dini fonksiyonundan çok mimari özelliğiyle şehrin en temel cazibe noktasıdır.

Her yıl pek çok turistin bu şehre gelmesinin de temel nedenlerindendir. Eindhoek şehir merkezini gezerken kendisiyle karşılaşmamanız mümkün olmayan bu parlak renklere boyanmış binanın, Alman sömürgecilerle yerel halk arasında geçen savaşın ardından, 1907 yılında temelleri atılarak yapımına başlanmıştır. 1910 yılında ise kutsanarak hizmete açılmıştır. İlk adı Barış Kilisesi anlamına gelen Church of Peace’dir.

Yapı, kuvars kumtaşından yapılmıştır. İnşasında kullanılan kumtaşı ise Avis Barajı civarından çıkarılmıştır. Mimari özellikleri itibariyle Neo-Romanesk, Art Nouveau ve Gotik Diriliş stillerinin bir karışımı olarak ifade edebileceğimi yapının Gotik kulesinin sivri ucu 24 metre uzunluğa tekabül eder.

Sütunlu girişi İtalya’dan ithal edilen Carrara mermerinden yapılmış olan kilisenin, saati ve çatısını oluşturan malzemenin bir bölümü Almanya’dan getirilmiştir. Kilisenin üç bronz çanı Franz Schilling tarafından yapılmıştır. Üzerlerinde yazan ibare "Ehre sei Gott in der Höhe" “zafer yücelerin yücesi Tanrı’nındır,” "Friede auf Erden" (dünyada barış), ve "Den Menschen ein Wohlgefallen" “insanoğluna iyi niyet” anlamlarını taşımaktadır.

Windho k şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Klein Paumba, LEONE PARIS, Weissdorn Self-Catering güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Grandeur 28 Felzarette, The Windhoek Luxury Suites, Namibia VILLA ZULA Bed & Breakfast. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Olive Grove Guesthouse, Bryan's View, Dynamic Views gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz LEONE PARIS, Klein Paumba, Chameleon Backpackers & Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Windhoek aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Daan Viljoen Nature Reserve (Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı)

Daan Viljoen Nature Reserve (Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı)

Daan Viljoen Nature Reserve ( Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı), Namibya’nın en küçük parkıdır. Khomas Hochland kasabasında yer alan doğal park Windhoek şehir merkezine olan yakınlığından ötürü çok ziyaretçi almaktadır. Şehre uzaklığı 25 kilometre olan parkın günübirlik ziyaretçiler için de uygun olan konumu bu ziyaretçi sayısı artışındaki tek etken değildir. Yerel halk da şehirden kaçmak ve doğa ile baş başa kalmak için sıklıkla burayı ziyaret etmektedir.

İçinde bir baraj gölü de olan park yıl boyunca gün doğumundan gün batımına kadar halka açıktır. Daan Viljoen Nature Reserve’ın (Daan Viljoen Doğa Koruma Alanı) en önemli cazibe unsurlarından biri siyaretçilerin park içinde yürüyerek dolaşmasına izin verilmesidir. Yani Namibya genelindeki diğer doğal parkların aksine ki bu parklarda maalesef sadece araç içinde gezmek mümkündür ve araçlardan inilmesine elbette güvenlik sebebiyle kesinlikle izin verilmemektedir, bu doğal parkta doğaya, aranızda karbon üreten doğa düşmanı bir aracı olmadan erişebilirsiniz. İki adet çok meşhur tırmanma alanı vardır. Ayrıca dağa bisikletle çıkmak için rotalar bulunur. Yalnız hatırlatmamız gereken çok önemli bir nokta var ki yıl boyu yerli ve yabancı turistin gözdesi olan bu parka girmek için giriş biletinizi önceden rezerve ettirmeniz elzemdir.

Alte Feste (Eski Kale)

Alte Feste (Eski Kale)

Alte Feste (İngilizce adıyla Old Fortress), Türkçe’de Eski Kale anlamına gelen bir kale ve müzedir. Kale olarak tasarımı Yüzbaşı Curt von François tarafından yapılmıştır. Orijinal inşa amacı German Schutztruppe (Alman Sömürge Ordusu)’na merkez karargah olarak işlev gösteren bir üs oluşturmaktır. Güneybatı Afrika’nın tüm sömürgeleştirilme sürecinde sadece Namibya’yı değil tüm bölgeyi kontrol etmekle yükümlü olan olan ordunun merkezi bu şehre ve bu kaleye alınmıştır.

Windhoek’in o zamanki konumu bu tercihi çok iyi açıklıyor. Tamamen terkedilmiş ve sömürge savaşlarından dolayı yakılıp yıkılmış olan bu şehirde yaşayan halk da kalmadığı için buranın kendisine karşı savaşılmakta olan yerel kabilelerle Alman sömürge güçleri arasında bir emniyet bölgesi oluşturacağına dair stratejik öngörüydü. Ancak kale herhangi bir savaşın parçası hiç olmamış, hiç saldırı görmemiş ya da taarruz için kullanılmamıştır. Dolayısıyla mimari açıdan tamamen korunmuştur.

Yapının temelleri 1890 yılında Alman sömürge ordusu erlerinden Gustav Tünschel tarafından atılmıştır. İlk yıllarında bina pek çok kez yeniden tasarlanmak durumunda kalmıştır. Nihai planın inşası ise 1915 yılında bitirilmiştir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Windhoek Nerededir?

Namibya ülkesinin ortasında yer alan başkent Windhoek, ülkenin en büyük şehridir. Khomas Highland Platosu’nda deniz seviyesinden 1.700 metre yüksekliğe kurulmuştur.

Windhoek’e Ne Zaman Gidilir?

Windhoek şehrine yarı kurak iklim hâkimdir. Yaz aylarında gündüzleri hava çok sıcak olsa da, akşam saatleri soğuk geçer. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.7 derecedir. Kış ayları olan haziran, temmuz ve ağustosta yağış görülmez. Ancak bu dönemde sıcaklıklar -5 ila 18 derece arasında değişmektedir. Gündüzleri ise temmuz ayında en yüksek sıcaklık 20 dereceyken, ocak ayında 31 derece olarak görülebilmektedir.

Windhoek’e Nasıl Gidilir?

Hosea Kutako Uluslararası Havalimanı şehrin 45 kilometre dışında yer almaktadır. Cape Town, Frankfurt, Johannesburg, Amsterdam ya da Luanda üzerinden uçuşlar mevcuttur. Havalimanından şehir merkezine taksiyle 350 Namibya Doları’na gitmek mümkündür.

Windhoek şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Windhoek’te Nerede Kalınır?

Afrika Kıtası’nın güzel ülkesi Namibya’nın başkenti Windhoek şehri, ülkenin sosyal, ekonomik, politik ve kültürel merkezi olarak anılmaktadır. Güzel iklimi, doğal güzellikleri, tarihî yapıları ve sosyal yaşamı ile her yıl ülkeye gelen turistin %60’ını ağırlar Windhoek şehri ancak küçük bir şehir olmasının da getirdiği sıkıntılarla konaklama açısından sınırlı sayıda otel hizmet vermektedir. Buna rağmen yine de kendi bütçenize ve zevkinize uygun bir otel bulmanız zor değildir. Yapmanız gereken tek şey konaklamanızı önceden planlayıp rezervasyonunuzu erken bir zamanda ayarlamaktır.

Windhoek’te Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Windhoek otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Windhoek pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Windhoek Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Windhoek Otelleri
En Uygun Fiyatlı Windhoek Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Windhoek Otelleri
Windhoek Ev Kiralama

Windhoek Otelleri

Afrika Kıtası’nda yer alan Namibya ülkesinin başkenti Windhoek şehri, ülkeye yolu düşenlerin ilk durağı oluyor. Küçük bir şehir olsa da, ziyaretçilerine pek çok şey vadeden Windhoek, ülkenin de pek çok anlamda merkezi sayılıyor. Botanik Bahçesi gibi doğal güzellikleri, sokaklarında yürürken mutlaka karşılaşacağınız tarihî yapıları, hayvanat bahçesi ve farklı kültürü ile her yıl binlerce turist ağırlıyor Windhoek şehri.

Windhoek Otelleri

Windhoek küçük bir şehir olduğundan otel seçeneği de kısıtlı sayıda diyebiliriz. Bol yıldızlı tesislerin çok görülmediği şehirde daha çok oda & kahvaltı işletmeler, daireler ve konukevleri öne çıkıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Windhoek otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Windhoek İçi Ulaşım

taxi-strike-e1398767226337.jpg

Windhoek şehrinde toplu taşıma anlamında sadece paylaşımlı taksiler kullanılmaktadır. Belirli bir güzergâhları vardır ama durak mantığı olmadığından istediğiniz yerde inmeniz mümkündür. Ancak dilerseniz kendinize özel tutabileceğiniz taksiler de mevcuttur. Otel ve hostellerin büyük çoğunluğu şehir merkezine çok yakın konumda olduğundan yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Windhoek Mutfağı

Namibya mutfağı yerel kabilelerin yemek pişirme teknikleri ve İngiliz, Afrikan ve Alman etkilerle şekillenmiştir. Yerel kabilelerin mutfağında sıklıkla meyve, yemiş ve sebze kullanılır. Avcılık yerel halkın gıda tüketiminde önemli bir faaliyettir. Timsah etinden bufalo etine kadar pek çok vahşi hayvan eti yerel kabilelerce pişirilir.

Alman kökenli mutfakta klasik bira ve schnitzel’e rastlanır. Ülkede tarım olanakları kısıtlı olduğu için mutfak da pek gelişmemiştir. Tütsülenmiş et çok tüketilir. Sebze ve meyvelerden avokado, muz, portakal, mandalina, ananas, fıstık, domates, kivi, fasülye, soğan, patates, kereviz; tahıllardan darı, mısır, pirinç ve buğday yetiştirilir.

Popüler restoranlar

La Dolce Vita, Pick'n Pay, Sardinia, Tim Sum, Luigi and the Fish.

Bahşiş

Namibya’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Windhoek Gece Hayatı

Windhoek şehrinde gece hayatı anlayışı barlar üzerine kuruludur. Gece kulübü ya da disko görmek pek mümkün değildir. Hatta bazı barlar pazartesi ve salı günleri kapalı olur. Çarşamba gününden sonraysa oldukça hareketlidirler. Funky Lab, Joes Beer Garden, Wine Bar, Blitzkrieg Bunker Bar ya da Bump adlı barları tercih edebilirsiniz. Şehrin tek gece kulübü ise Pazar günleri dahi açık olan Cheztemba’dır. Bağımsızlık Meydanı’ndaki mekânda fiyatların yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Bir bardak biraya 15 Dolar vermeniz gerekebilir.

Windhoek Festivaller

Oktoberfest (Ekim)

Bağımsızlık Günü Kutlamaları (21 Mart)

Karnaval (Nisan)

Caz Festivali (Kasım)

Sanat Festivali (Mayıs)

Windhoek’te Alışveriş

Windhoek şehri Namibya ülkesinde alışveriş yapılabilecek en iyi yerlerdendir. Sokak yürüyüşlerinde pek çok butik mağazayla karşılaşabileceğiniz gibi, şehirde çok sayıda modern alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Maerua Mall, Wernhill Park ya da Gustav Voigts Centre bunlardan bazılarıdır.

Eğer el yapımı zanaat işlerine meraklıysanız şehir merkezindeki eski bir yapıda bulunan Namibia Zanaat Merkezi’ne uğramalısınız. Burada kden bulmak mümkündür. Şehir merkezindeki bir diğer popüler mağaza Jennys Place’tir. Burada yağlıboya tablodan yöresel takılara kadar pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Windhoek Saat Farkı

Windhoek (+1) ve Türkiye (+2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Windhoek Para Birimi

Namibya sınırları içerisinde yer alan Windhoek’in para birimi Namibya Doları’dır (NAD). 1 TL, yaklaşık 4,50 Namibya Doları’na denk gelmektedir.

Windhoek Resmi Dili

Namibya ülke sınırları içinde yer alan Windhoek’in resmi dili İngilizce’dir. Ancak günümüzde özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde İngilizce konuşma oranı düşüktür. İngilizcenin hâkim olmadığı bölgelerde yerel dillerin yanı sıra Almanya'nın eski sömürgesi olmasından dolayı yer yer Almanca da kullanılmaktadır. İngilizce'den sonra ülkede konuşulan en yaygın dil Afrikanca dilidir. Yerel dillerden en çok yaygın olanı Damara dili olmakla birlikte, Otjiwambo ve Okaharara kuzey bölgelerde yaygınca kullanılmaktadır.

Türkiye Windhoek Dış Temsilcilikleri

WINDHOEK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 54 Toermalyn Street, Eros – Windhoek / Namibia

Telefon: +264 61 246158

Faks: +264 61 213096

embassy.windhoek@mfa.gov.tr

http://windhoek.be.mfa.gov.tr

Windhoek Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (21 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cassinga Günü (4 Mayıs)

Afrika Günü (25 Mayıs)

Kahramanlar Günü (26 Ağustos)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Arlık)

Noel (25 Aralık)

İyi Niyet Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Windhoek İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Windhoek Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Namibya’ya gitmek için vize alması gerekmektedir.

Namibya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.