Windhoek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kirche_denkmal_nam.jpg

Namibya ülkesinin ortasında yer alan başkent Windhoek, ülkenin en büyük şehridir. Khomas Highland platosunda deniz seviyesinden 1.700 metre yüksekliğe kurulmuştur. Tarihi yapıları, geniş caddeleri, keyifli meydanları ve safari turlarıyla ilgi çeken bir şehirdir.

Devamını Oku

Windhoek’te Gezilecek Yerler

Namibya'daki her şeyin Windhoek'e doğru yöneldiğini söyleyebilirsiniz. Ayrıca ülkeye gelen turistlerin başlangıç noktası olarak belirleyebileceği bir şehir olan Windhoek, ülkenin devasa doğal zenginliklerinin keşfedilebileceği ve birkaç gün gezmeye değebilecek cazibeye sahip.

Sahip olduğu yerler arasında; Kuzey Kore Ulusal Müzesi, Parlamento Binası, bahçeler ve en belirgin yerlerden olan parlak renklere boyanmış Christuskirche. Şehrin gerçek cazibe merkezlerinden bahsedeceksek, bu liste bu kadar uzun olmayacak. Bu yüksek rakımlı ve yavaş tempolu şehirde vakit geçirmenin gerçek sebepleri arasında ülkenin kültürel zemini var. Kiliselere göz atmak, alışveriş yapmak, yemek yemek, Christuskirche'e komşu olmak, bu şehir merkezinde ilginç olabilir. Asıl macera ise, Katutura Banliyösü'ne gittiğinizde başlar. Vahşi hayvanların doğal yaşamlarını devam ettirdikleri geniş alan Daan Viljoen ise, şehrin yakınında yer alıyor.

Devamını Oku

Windhoek Nerededir?

Namibya ülkesinin ortasında yer alan başkent Windhoek, ülkenin en büyük şehridir. Khomas Highland Platosu’nda deniz seviyesinden 1.700 metre yüksekliğe kurulmuştur.

Windhoek’e Ne Zaman Gidilir?

Windhoek şehrine yarı kurak iklim hâkimdir. Yaz aylarında gündüzleri hava çok sıcak olsa da, akşam saatleri soğuk geçer. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.7 derecedir. Kış ayları olan haziran, temmuz ve ağustosta yağış görülmez. Ancak bu dönemde sıcaklıklar -5 ila 18 derece arasında değişmektedir. Gündüzleri ise temmuz ayında en yüksek sıcaklık 20 dereceyken, ocak ayında 31 derece olarak görülebilmektedir.

Windhoek’e Nasıl Gidilir?

Hosea Kutako Uluslararası Havalimanı şehrin 45 kilometre dışında yer almaktadır. Cape Town, Frankfurt, Johannesburg, Amsterdam ya da Luanda üzerinden uçuşlar mevcuttur. Havalimanından şehir merkezine taksiyle 350 Namibya Doları’na gitmek mümkündür.

Windhoek’te Nerede Kalınır?

Afrika Kıtası’nın güzel ülkesi Namibya’nın başkenti Windhoek şehri, ülkenin sosyal, ekonomik, politik ve kültürel merkezi olarak anılmaktadır. Güzel iklimi, doğal güzellikleri, tarihî yapıları ve sosyal yaşamı ile her yıl ülkeye gelen turistin %60’ını ağırlar Windhoek şehri ancak küçük bir şehir olmasının da getirdiği sıkıntılarla konaklama açısından sınırlı sayıda otel hizmet vermektedir. Buna rağmen yine de kendi bütçenize ve zevkinize uygun bir otel bulmanız zor değildir. Yapmanız gereken tek şey konaklamanızı önceden planlayıp rezervasyonunuzu erken bir zamanda ayarlamaktır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Windhoek otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Windhoek Otelleri

Afrika Kıtası’nda yer alan Namibya ülkesinin başkenti Windhoek şehri, ülkeye yolu düşenlerin ilk durağı oluyor. Küçük bir şehir olsa da, ziyaretçilerine pek çok şey vadeden Windhoek, ülkenin de pek çok anlamda merkezi sayılıyor. Botanik Bahçesi gibi doğal güzellikleri, sokaklarında yürürken mutlaka karşılaşacağınız tarihî yapıları, hayvanat bahçesi ve farklı kültürü ile her yıl binlerce turist ağırlıyor Windhoek şehri.

Windhoek küçük bir şehir olduğundan otel seçeneği de kısıtlı sayıda diyebiliriz. Bol yıldızlı tesislerin çok görülmediği şehirde daha çok oda & kahvaltı işletmeler, daireler ve konukevleri öne çıkıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Windhoek otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Windhoek İçi Ulaşım

taxi-strike-e1398767226337.jpg

Windhoek şehrinde toplu taşıma anlamında sadece paylaşımlı taksiler kullanılmaktadır. Belirli bir güzergâhları vardır ama durak mantığı olmadığından istediğiniz yerde inmeniz mümkündür. Ancak dilerseniz kendinize özel tutabileceğiniz taksiler de mevcuttur. Otel ve hostellerin büyük çoğunluğu şehir merkezine çok yakın konumda olduğundan yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Windhoek Mutfağı

Namibya mutfağı yerel kabilelerin yemek pişirme teknikleri ve İngiliz, Afrikan ve Alman etkilerle şekillenmiştir. Yerel kabilelerin mutfağında sıklıkla meyve, yemiş ve sebze kullanılır. Avcılık yerel halkın gıda tüketiminde önemli bir faaliyettir. Timsah etinden bufalo etine kadar pek çok vahşi hayvan eti yerel kabilelerce pişirilir.

Devamını Oku

Windhoek Gece Hayatı

Windhoek şehrinde gece hayatı anlayışı barlar üzerine kuruludur. Gece kulübü ya da disko görmek pek mümkün değildir. Hatta bazı barlar pazartesi ve salı günleri kapalı olur. Çarşamba gününden sonraysa oldukça hareketlidirler. Funky Lab, Joes Beer Garden, Wine Bar, Blitzkrieg Bunker Bar ya da Bump adlı barları tercih edebilirsiniz. Şehrin tek gece kulübü ise Pazar günleri dahi açık olan Cheztemba’dır. Bağımsızlık Meydanı’ndaki mekânda fiyatların yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Bir bardak biraya 15 Dolar vermeniz gerekebilir.

Windhoek Festivaller

Oktoberfest (Ekim)

Bağımsızlık Günü Kutlamaları (21 Mart)

Karnaval (Nisan)

Caz Festivali (Kasım)

Sanat Festivali (Mayıs)

Windhoek’te Alışveriş

Windhoek şehri Namibya ülkesinde alışveriş yapılabilecek en iyi yerlerdendir. Sokak yürüyüşlerinde pek çok butik mağazayla karşılaşabileceğiniz gibi, şehirde çok sayıda modern alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Maerua Mall, Wernhill Park ya da Gustav Voigts Centre bunlardan bazılarıdır.

Devamını Oku

Windhoek Para Birimi

Namibya sınırları içerisinde yer alan Windhoek’in para birimi Namibya Doları’dır (NAD). 1 TL, yaklaşık 4,50 Namibya Doları’na denk gelmektedir.

Windhoek Resmi Dili

Namibya ülke sınırları içinde yer alan Windhoek’in resmi dili İngilizce’dir. Ancak günümüzde özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde İngilizce konuşma oranı düşüktür. İngilizcenin hâkim olmadığı bölgelerde yerel dillerin yanı sıra Almanya'nın eski sömürgesi olmasından dolayı yer yer Almanca da kullanılmaktadır. İngilizce'den sonra ülkede konuşulan en yaygın dil Afrikanca dilidir. Yerel dillerden en çok yaygın olanı Damara dili olmakla birlikte, Otjiwambo ve Okaharara kuzey bölgelerde yaygınca kullanılmaktadır.

Windhoek Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (21 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cassinga Günü (4 Mayıs)

Afrika Günü (25 Mayıs)

Kahramanlar Günü (26 Ağustos)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Arlık)

Noel (25 Aralık)

İyi Niyet Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Windhoek Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 23oC
  • Mar 22oC
  • Nis 20oC
  • May 17oC
  • Haz 13oC
  • Tem 13oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 22oC
  • Kas 25oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Nüfus: 325,858 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Namibya Doları (NAD) / İklim: Yarı Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün