Krakow Şehir İçi Ulaşım

Krakow zorlanmadan gezebileceğiniz Avrupa şehirlerinden biridir. Küçük bir şehir olmasından dolayı metro sistemi bulunmamaktadır. Ulaşımın tamamı otobüs ve tramvaylar ile sağlanmaktadır. Toplu ulaşım araçları 05.00 - 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Krakow şehir içi tramvay ve otobüs hatlarının haritasına buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.krakow-info.com/maps-transport.htm

Şehir merkezinde görülmesi gereken yerlerin birçoğu yürüyüş mesafesinde olduğu için toplu ulaşıma ihtiyaç duymadan gezebilirsiniz. Özellikle Eski Şehir bölgesindeki tarihî yapılar özel yaya bölgesi içerisinde bulunduğu için araç girişine izin verilmemektedir.

Krakow’da otobüs veya tramvaya binmek isterseniz bileti gazete büfelerinden, bilet makinelerinden ve şoförlerden temin edebilirsiniz. Alacağınız bilet hem otobüste hem de tramvayda geçerlidir.

Bilet Ücretleri

Krakow’da şehir içi ulaşım ücretleri saate göre belirlenmiştir.

20 dakikalık bilet: 2,8 PLN

40 dakikalık bilet: 3,8 PLN

60 dakikalık bilet: 5 PLN

90 dakikalık bilet: 6 PLN

Eğer 24 saatlik bilet almak isterseniz 15 PLN, 48 saatlik bilet için 24 PLN, 72 saatlik bilet için 36 PLN ödemeniz gerekmektedir. Ulaşım aracına bindikten sonra biletinizi seyahatiniz boyunca saklamayı unutmayın. Olası bir denetleme durumunda biletsiz binişlerde cezaî işlem uygulanmaktadır.

Krakow’da şehir içini gezmek için bir diğer alternatif Hop On-Hop Off otobüsleridir. Her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında binebileceğiniz tur otobüsleri ile 90 dakika boyunca şehrin popüler noktalarını keşfedebilirsiniz. Tur otobüsleri mart - aralık ayları arasında düzenlenmektedir.

Krakow Şehirlerarası Ulaşım

Krakow gezinizin sonrasında çevre illeri de ziyaret etmek isterseniz Krakow Tren İstasyonu’ndan hareket eden trenleri tercih edebilirsiniz. 1844 yılında inşa edilen tren istasyonu 24 saat açıktır ve 07.00 - 22.00 saatleri arasında içeride turizm ofisi de hizmet vermektedir.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

John Paul II. Uluslararası Havaalanı Krakow şehir merkezine ortalama 15 kilometre mesafededir. Havaalanından çıktıktan sonra 300 metre ileride yer alan tren istasyonundan express trenler ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bilet ücreti tek kişi için 10 PLN’dir. Krakow’da taksi ücretleri oldukça düşük olduğu için dilerseniz şehir merkezine taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı