Port Moresby Genel Bilgiler / Rehber

Port Moresby Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Port Moresby, Papua Yeni Gine'nin başkentidir ve Papua Yeni Gine'nin en büyük şehri olarak bilinmektedir. Port Moresby, Papua Yeni Gine ada limanının doğu kısmında, Papua Körfez'inde yer alan bir şehirdir. Bölgenin yerli insanları ise Motu-Koitabu adı verilen ırktandırlar.


 
1873'te burayı İngiliz Albay John Moresby (Captain John Moresby) keşfetmiştir. Bu nedenle buranın ismi Port Moresby konulmuştur. 1883-84 yılları arasında İngiliz yönetimi altına girmiştir. 1945 tarihinden sonra Avustralya'nın yönetimindeki Birleşmiş Milletler Yeni Gine Vesayet Bölgesi'nin yönetim merkezi haline gelmiştir. Böylece kötü bir liman kenti olmak yerine; kent planlanması düzenlenerek daha iyi planlanmış ve modern bir kente dönüşümü başlamıştır. 1975 yılında Papua Yeni Gine bağımsızlığını ilan etmiştir, bunun üzerine de burası başkent seçilmiştir. Başkent olduktan sonra hızla gelişen Port Moresby şehrinde suç oranları ve işsizlik yükselmiştir. 

Port Moresby'e Nasıl Ulaşılır?

Port Moresby'e genel olarak uçakla ulaşım tavsiye edilmektedir. Otobüs, tekne seferleri pek düzenli değildir ve kalabalık bir şehir olduğu için trafikten dolayı pek önerilmez.

Port Moresby'nin bir tane havaalanı bulunmaktadır ve bu havaalanı Jackson International Airport'tur. Ayrıca burası Papua Yeni Gine'nin ana havayoludur. Papua Yeni Gine'nin ana havayolu şirketi olan Air Niugini şirketini kullanarak Avustralya, Filipinler, Japonya, Singapur, ve SolomonAdaları'ndan, Jackson International Airport'a hava yoluyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fly Pasific Blue Airlens Şirketi'nin Port Moresby kentine Londra üzerinden seferleri bulunmaktadır. 

Port Moresby'nin İklimi

Port Moresby'nin iklimi tropikal nemli ve kuru iklim olmak üzere ikiye ayrılır. Nemli sezon aralıkta başlayıp mayısa kadar sürmektedir. Kuru sezon diğer altı aydır. Kuru sezon daha serin geçmektedir. Ortalama en düşük sıcaklık genellikle 24 °C civarında olmaktadır. Bu nedenle genellikle sıcak bir hava durumuna sahiptir. 

Port Moresby Gezilecek Yerler 

Port Moresby Nature Park (Port Moresby Doğa Parkı)

Port Moresby Nature Park'ta, çeşitli yerli kuşlar, cennet kuşları görülebilir. Papua Yeni Gine'nin vahşi hayatı burada deneyimlenebilmektedir. Burada bulunan Ulusal Orkide Bahçesi’ni de ziyaret etmeniz önerilmektedir. Ayrıca Port Moresby Nature Park'da düğüne denk gelinebilir, böylelikle Port Moresby kültürü hakkında da biraz bilgi sahibi olunabilir. Burası kesin görülmesi önerilen yerlerdendir.
 
Moitaka Wildlife Sanctuary (Moitika Yaban Hayatı Koruma Alanı)

Çok sayıda timsah, çok büyük kuşlar ve yabani diğer hayvanların görülmesi için gidilmesi gereken yerlerdendir.
 
Port Moresby Golf Club (Port Moresby Golf Kulübü)

Ziyaretçiler için büyük ve güzel bir golf sahası bulunmaktadır. Fiyatı yeterince uygundur. Buraya gidip golf oynayıp vakit geçirilmesi önerilmektedir. Ayrıca burada golf turundan sonra güzel bir öğle yemeği yiyebileceğiniz bir restoran da bulunmaktadır.
 
Ela Beach and Craft Market (Ela Plajı El Yapımı Ürünler Pazarı)

Bu pazar Ela Murray Uluslararası Okul'u tarafından her ayın son cumartesi günü Ela Plajı'nda gerçekleştirilmektedir. Bu pazarda Papua Yeni Gine'nin dört bir yanında gelen el işi, yerel hediyelik gibi şeyleri satın almak için buraya gidilmesi önerilmektedir.
 
Papua New Guinea National Museum & Art Gallery (Papua Yeni Gine Ulusal Müzesi ve Sanat Galerisi)

Burada bağımsızlık mücadelesi eserleri gibi eserler sergilenmektedir ayrıca geleneksel tekneler ve kültürel nesneler içeren koleksiyon da bulunmaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir. Hafta içi herhangi bir gün gidilebilmektedir.
 
Bomana War Cemetery (Bomana Savaş Mezarlığı)

Savaşı anlatan mezarlıktır. (2. Dünya Savaşı'nda burası üs olarak kullanılmıştır.) Bu mezarlıktaki tek kadın bir hemşiredir. 

Port Moresby Restoranları 

Asia Aromas

Bir Çin restoranıdır. ChampionParade'deSteamshipsPlaza'nın içinde bulunmaktadır. Yerel halk burayı sever ve genellikle burada vakit geçirir.
 
Daikoku

Bu restoran bir otel restoranıdır. Doğrudan masaya pişmiş harika Japon yemekleri  (teppanyaki) sunmaktadır. Adı "Puk Puk" olan timsah yemeğinin denenmesi önerilir.
 
Royal Papua Yacht Club

Papua Yeni Gine mutfağıyla harmanlanmış iyi bir Avustralya mutfağı sunmaktadır. Alakart menüsü vardır ve haftanın her gününe özel değişen bir büfesi vardır. Lüks yemek arayanlara burası önerilmektedir.
 
Jepella's

Lezzetli İtalyan yemekleri sunmakta olan restoranda, güzel bir canlı müzik grubu bulunmaktadır. Eğlenmek ve hoş vakit geçirmek için tercih edilebilir.
 
Lamana Hotel

Çeşitli bir öğle yemeği büfesi bulunmaktadır. Gece bir kumarhaneye dönüşmektedir. Yemekleri iyidir ve burası Hint yemekleri denemek için tek yerdir. Güler yüzlü personeli ile hizmet vermektedir.

Port Moresby ile İlgili

Port Moresby Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 26oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa