Romanya’da Alınacak Hediyelik Eşyalar

Romanya’dan dönerken ilk olarak aklınıza gelecek hediye alternatifinin lokal lezzetler olması gerekir. Ülkenin kendine özgü peynirleri ile şarapları ve yerel içkisi palinca en özgün lezzetleridir. Bunun yanı sıra zanaatkârlığın hayli gelişmiş olduğu ülkede çömlek işler, porselenler, gümüş sofra takımları, halılar, seramikler ve kristaller de çokça karşınıza çıkacaktır.

Yün kazaklar, ahşap oymacılığı ve deri işlemeciliğinin de çokça yaygın olduğu ülkenin en popüler alışveriş şehri elbette Bükreş’tir. Pek çok alışveriş merkezi, çiçek pazarı, sanat eseri ve antika ürünlerin bulunduğu kentte Str Hanul cu Tei bölgesi antikacılar ve galerilerle doludur. Eğer biraz daha lüks bir arayış içindeyseniz Calea Victoriei sizin için doğru adres olacaktır.

Romanya’da fiyatlar son yıllarda biraz daha yükselmiştir, fakat yine de çok fazla seçeneğiniz olduğundan bütçenize göre kolayca bir şeyler bulabilirsiniz. Timișoara pek çok yerel sanat ürününe, seramiklere ve el yapımı mücevhere ev sahipliği yapmaktadır. Iași’s Hala Centrala da ise pek çok hediyelik eşya dükkânı sizi bekliyor. Pazartesiden cumartesiye açık olan alışveriş dükkânları sabah 09.00’dan 18.00’a kadar hizmet vermektedir. Şarküteri ürünleri ve içki alabileceğiniz marketler ise genelde gece yarısına kadar açıktır.