Salamanca Gezilecek Yerler

15. ve 16. yüzyıllardan kalma tarihi mimari yapıları, UNESCO tarafından koruma altına alınmış Eski Şehir bölgesi, prestijli kültür ve sanat merkezleriyle İspanya’nın köklü kentlerinden Salamanca; Kastilya Leon bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Salamanca Gezilecek Yerler

Salamanca'da Plaza Mayor, Catedral Vieja y Catedral Nueva​​​​​​​, Universidad de Salamanca, Casa de las Conchas​​​​​​​, Puente Romano​​​​​​​, Convento de San Esteban​​​​​​​ ve Convento de las Dueñas​​​​​​​ gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

 

Plaza Mayor (Büyük Meydan)

Salamanca’nın kalbi olan Plaza Mayor, 1756 yılında mimar Alberto ve Nicolás Churriguera tarafından barok stilde inşa edilmiştir. İspanya’nın en görkemli meydanlarından biri olan Plaza Mayor; Belediye Binası, pek çok restoran, kafe, hediyelik eşya dükkanı ve mağazalarla çevrilidir. Meydanın doğusunda V. Felipe’nin büstünün bulunduğu Royal Pavillon yer alır.

 • Adres: 37002 Salamanca, İspanya

Catedral Vieja y Catedral Nueva (Eski Katedral ve Yeni Katedral)

Salamanca’nın en büyüleyici mimari eserleri olarak bilinen ve yan yana duran Catedral Vieja ile Catedral Nueva, farklı mimari üslupları olmasına rağmen bütünleşmiş bir yapıdadır. Catedral Vieja, 12. yüzyılda Romanesk tarzda inşa edilmiş; Catedral Nueva ise 16. – 18. Yüzyıllar arasında Gotik üslupta inşa edilmiştir. Katedrallerin iç dizaynı son derece etkileyicidir. Özellikle, Catedral Vieja’nın içerisinde yer alan 1445 yılında yapılmış altar pano görülmeye değerdir.

 • Adres: Plaza Juan XXIII, s/n, 37008 Salamanca, İspanya
 • Telefon: +34 923 21 74 76

Universidad de Salamanca (Salamanca Üniversitesi)

Salamanca’nın tarihi şehir merkezinde konumlanan Salamanca Üniversitesi, 1218 yılında İspanya’nın ilk üniversitesi olarak kurulmuştur. Ortaçağ’da, Avrupa’da öğrenimin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Don Kişot romanıyla dünyaca tanınan İspanyol yazar Miguel de Cervantes de burada öğrenim görmüştür. Merkez avlu etrafında tasarlanan üniversite binasının en ilginç özelliği özenle dekore edilmiş cepheleridir. Ön cephede, Katolik Hükümdarların tasvir edildiği madalyon oldukça dikkat çekicidir.

 • Adres: 37008 Salamanca, İspanya

Casa de las Conchas (Denizkabuğu Konağı)

Casa de las Conchas, 15. yüzyılda inşa edilmiş bir Rönesans konağıdır. Günümüzde Salamanca Halk Kütüphanesi olarak hizmet veren Casa de las Conchas’ın en dikkat çekici özelliği dış duvarlarını süsleyen denizkabuklarıdır. Günün saatine bağlı olarak, güneş ışığı dış cephedeki denizkabukları üzerinde ilginç bir desen yaratır. Bu özelliğiyle Salamanca’nın en ilgi çekici yapılarından biri olan Casa de las Conchas’ın mutlaka görülmesi tavsiye edilir.

 • Adres: Calle Compañía, 2, 37002 Salamanca, İspanya
 • Telefon: +34 923 26 93 17
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00 – 21.00 / Cumartesi: 09.00 – 14.00, 16.00 – 19.00 / Pazar: Kapalı

Puente Romano (Roma Köprüsü)

Milattan sonra 1. yüzyılda Tormes Nehri üzerinde inşa edilmiş olan Roma Köprüsünün orijinal 26 kemerinden 15 tanesi yıkılmadan günümüze gelmeyi başarmıştır. 358 metre uzunluğunda, 10 metre yüksekliğindeki köprü bugün, Salamanca’nın en önemli tarihi sembollerinden biri olarak kabul edilmektedir.

 • Adres: Plaza Chica, 10, 37008 Salamanca, İspanya

Convento de San Esteban (San Esteban Manastırı)

Dominikan tarikatı tarafından 1524 – 1610 yılları arasında inşa edilen manastır, Catedral Viejo ve Puente Romano’ya yakın konumda, huzurlu bir çevrede yer almaktadır. Popüler bir turist destinasyonu olmadığından gün içinde herhangi bir saatte manastırı ziyaret ederek dini ritüelleri gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Görkemli manastırın Plateresk ön cephesinde yer alan rölyefler oldukça ilgi çekicidir. Ana kapının üzerinde madalyonlar ve hanedan armalarıyla bezeli bir friz bulunur.

 • Adres: Plaza del Concilio de Trento, s/n, 37001 Salamanca, İspanya
 • Telefon: +34 923 21 50 00

Convento de las Dueñas

Convento de las Dueñas; Dominikan tarikatı tarafından 15. ve 16. yüzyıllar arasında yapılmış bir manastırdır. 1419 yılında Juana Rodriguez Maldonado tarafından kendi sarayında kurulmuştur. Convento de las Dueñas kurulurken yapının Müdejar üslup parçaları orijinal haliyle korunmuştur. Bunun yanında Dominikan manastırlarına özgü Plateresk üslubun etkilerini de görmek mümkündür. İki katlı hoş revakın sütun başlarındaki heykellerde, Bakire oymalarıyla tezat oluşturan şeytanlar, kafatasları ve acı çeken suratlar vardır.

 • Adres: Plaza Concilio de Trento, s/n., 37001  Salamanca, İspanya
 • Telefon: +34 923 21 54 42