Scarborough

Scarborough Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Scarborough nerededir diye soracak olursanız bu şehrin Kanada’da olduğunu söyleyebiliriz. Kanada'nın eski kentlerinden biri olan kent, Kanada - Toronto'nun idari bölgesi konumundadır. Kuzey Denizi kıyısında bulunan Scarborough, bir spa merkezi olarak da bilinir. Scarborough'un doğusunda Rouge Nehri, güneyinde ise Ontario Gölü bulunmaktadır.

Başlarda köy ve kırsal olmakla birlikte, 1970'lerde Avrupalılar tarafından burada yerleşime başlanmıştır. Zaman içerisinde gelişmiş ve şehir halini almıştır. 1850'lerde ilçe yapılmış fakat bir süre sonra metropol olan Toronto'nun bir parçası haline gelmiştir. Bu süre zarfında Toronto'nun banliyösü olarak devam eden Scarborough, 1983'de şehir halini almıştır. Bu tarihten sonra Toronto'nun idari bölgesi olmakla beraber, eski belediye binası olan Scarborough Civic Center hâlâ belediye binası olarak kullanılmaktadır.

Scarborough göçmenler şehri olarak bilinir. Genellikle Kanada'ya yerleşenler burayı tercih ederler, bu nedenle çok kültürlü yapısı vardır.

Scarborough adını, Kanada'nın ilk vali yardımcısı John Graves Simcoe'nin karısı Elizabeth Simcoe tarafından almıştır. Daha sonraları birçok takma ismi olmuştur, bu takma isimler genellikle Scar ile başlayan ve bölgenin etnik kültürü ve ulusuyla alakalı şeyler olmaktadır. 

Scarborough İklimi 

Scarborough, Kanada'ya nazaran daha ılımlı iklime sahiptir çünkü güneydoğu konumunda yer almaktadır. Kanada’da genelde çok soğuk olan havalar bu kentte etkisini sürdürse de yazları sıcak ve nemlidir. Fakat yine de burada kışlar soğuk ve karlı geçmektedir. 

Scarborough'a Nasıl Ulaşılır? 

Scarborough’a ulaşmak için birkaç seçeneğiniz vardır. Bunları sizin için aşağıda detaylandıracağız.

Uçak

Uçak ile Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Genellikle Londra üzerinden uçuşlar mevcuttur. Bu uçuşlar yaklaşık 13 - 14 saat sürmektedir. Scarborough'da havaalanı bulunmamaktadır, fakat yakınlardaki havaalanlarına ulaşıp otobüs veya tren ile Scarborough'a ulaşım sağlanabilmektedir.

Scarborough'a en yakın havaalanı, Billy Bishop Havaalanı (Billy Bishop Toronto City Airport) Toronto'nun merkezinde bulunmaktadır. Scarborough'a yaklaşık 1,5 saatlik mesafededir.
 
Tren

TransPenine Express tren şirketi Scarborough İstasyonu'na hizmet etmektedir. York'dan, Leeds'den ve Manchester'dan 1 saatlik bu hızlı trenlerle Scarborough İstasyonu'na ulaşabilirsiniz.
 
Otobüs

Otobüs trene göre daha yavaştır, fakat daha ucuz olmaktadır. National Express otobüs şirketi Londra'dan Scarborough'a seferler düzenlemektedir. Ayrıca Coastliner şirketi ile de York, Bridlington ve Hull'dan Scarborough'a ulaşmak mümkün olmaktadır. 

Scarborough İçi Ulaşım 

Scarborough aslında yürüyerek gezilecek bir şehir olmasına rağmen genellikle engebelidir ve yokuşları vardır. Bu nedenle yürümek yerine şehir içi ulaşım ağları tercih edilebilir. Şehir içi ulaşım ağı gelişmiştir, bu nedenle otobüsleri kullanarak istediğiniz yere gidebileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca yokuşlarından dolayı bisiklet kullananların pek hoşnut kalacağı söylenemez.

Scarborough'da Görülecek Yerler 

Oliver's Mounth: Oliver's Mount; Kuzey Yorkshire, Scarborough ve İngiltere’ye bakan bir alanın adı olarak geçmektedir. Burada bazı festivaller, araba veya motor yarışları düzenlenmektedir. Burası etkileyici manzaralar sunan bir yerdir ve burada şehit olan askerler için bir anıt ve Oliver's Mount Restaurant da bulunmaktadır.
 
Scarborough Kalesi: Bu kale, kayalık bir çıkıntı üzerinde yer alan eski bir Orta Çağ kalesidir. 1150'li yıllarda yapılmış olduğu bilinmektedir. Çeşitli iç savaşlar, savaşlar veya çatışmalarda şehrin savunulduğu kaledir. Yazları bazı etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Şuanda müze olarak kullanılmakta olup, pek çok sergi ve etkinliğe ev sahibi olmaktadır.
 
St. Mary's Kilisesi: St. Mary's Kilisesi, Scarborough Kalesi'nin altında bulunmaktadır. 12. yüzyılda inşa edilmiştir, fakat daha sonra savaşlar ve çatışmalardan dolayı tahrip edilmiştir. 19. yüzyılda restore edilmiştir ve bugünkü halini almıştır. Ayrıca kilisenin büyük bir mezarlığı da bulunmaktadır.
 
Ayrıca;

 • Scarborough'da Fütürist Tiyatronun yanındaki Arnavut kaldırımlı caddenin (Bland's Cliff) duvarları galeri işlevini görmekte ve güzel sanat eserleri bu duvarları süslemektedir. Buraya yürüyerek gidilebilmektedir ve bu caddelerde eserlerle birlikte Scarborough'un güzelliklerinin keşfedilmesi önerilmektedir.

 • Scarborough'daki diğer yürüyüş rotanız ise Güney Körfezi üzerindeki İtalyan Bahçeleri olabilir. Çok çeşitli çiçekler, heykeller ve oturup nefes alınacak banklar bulunmaktadır. Bu güzel bahçe peyzajı ve manzarasıyla ünlüdür ve Scarborough listesine kesinlikle eklenmesi gereken yerlerdendir.

 • Açık otobüs (Open Top Buses) denilen otobüsler ile tüm sahil şeridi gezilebilmektedir ve bununla beraber Scarborough Kale'sinin manzarasının görülmesi önerilmektedir.

 • Scarborough'un minyatür bir demiryolu (North Bay Miniature Railway) bulunmaktadır. Bu demiryolu turistik gezi maksadıyla etrafı dolaşmak ve keşfetmek amaçlı yapılmış olup bolca manzara ve şehir hakkında bilgi sağlar. 

Scarborough'da Ne Yenilir? 

Harbour Bar Scarborough Sahili'nde bulunmaktadır. Yazları kasabadaki en iyi dondurma burada yenmektedir. Burası 1930'lardan bu yana hizmet vermektedir ve 10 yılda bir restorasyon geçirip orijinal haline döndürülmektedir.
 
Francis Tea Rooms ise çok eski bir çay kafesidir. İçerisinde küçük odacıklar bulunmaktadır, bu odacıklar gizliliği esas almaktadır. Lezzetli kek ve çörekleriyle birlikte çay yudumlayıp keyif yapılması önerilmektedir. Siz de Scarborough’a gittiğinizde sıcak bir şeyler içmek isterseniz kesinlikle bu kafeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Scarborough ile İlgili

Scarborough Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.9oC
  • Şub 26.1oC
  • Mar 26.6oC
  • Nis 27.4oC
  • May 27.8oC
  • Haz 27.4oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27.1oC
  • Eyl 27.2oC
  • Eki 27.1oC
  • Kas 26.8oC
  • Ara 26.1oC

Kısa Kısa