Google+

Arama formu

Sıkkım

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8.4℃
Şub 9.8℃
Mar 13.5℃
Nis 16.3℃
May 17.7℃
Haz 19.1℃
Tem 19.3℃
Ağu 19.5℃
Eyl 18.7℃
Eki 16.6℃
Kas 13.3℃
Ara 10℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : Gangtok
Yüzölçümü : 7.096 km2
Nüfus : 607.688
Para Birimi : Hindistan Rupisi
Saat Farkı : +4
Lokasyon / Konum

Asya'da bulunan Sıkkım otonom bir bölgedir. Güneyinde Hindistan, güneydoğusunda Bhutan, doğusunda ve kuzeyinde Çin, doğusunda ise Nepal bulunmaktadır.

İklim / Hava Durumu

Güney kısımlarda subtropikal bir iklim görülürken kuzey kısımlara gidildikçe tundra ikliminin etkileri görülmektedir. Sıkkım'da yılın dört ayı kar yağmaktadır. Senenin büyük bir kısmında gece sıcaklıkları 0°C'nin altına düşmektedir. Sıkkım'da muson dönemi haziran-eylül arası yaşanmaktadır.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Otonom Bölge

Anayasa
Eyaletler / Bölgeler / Şehirler
Önemli Şehirler
  • Gangtok,
  • Rangpo
  • Dzongu

Sıkkım'ın önemli şehirleridir.

Ekonomi

Sıkkım ekonomisi yüksek ölçüde tarıma dayanmaktadır. En önemli ürün ise pirinçtir. Bunun dışında darı, buğday, arpa, kakule, turunçgiller ve çay da ihraç edilen ürünler arasındadır. Sıkkım Hindistan'daki en küçük dördüncü gayri safi milli hasılaya sahiptir. Tüm bunların dışında Hindistan'da kumarhane bulunan nadir yerlerden biri olması, burayı popüler bir tatil noktası haline getirmiştir. Sıkkım, Hindistan'daki önemli turistik merkezlerden biridir.

Festival / Fuar

Hindistan genelinde kullanılan tüm dini ve geleneksel festivaller Sıkkım'da da büyük önem taşır.

Konuşulan Diller

Nepalce Sıkkım bölgesinde konuşulan dildir. Bhutia ve Lepcha dilleri de bir çok bölgede konuşulmaktadır. İngilizce ve Hindu dilleri de halkın önemli bir çoğu tarafından anlaşılmaktadır.

Din

Hinduizm, Sıkkım'daki en yaygın dindir. Halkın yüzde 60.93'ü Hinduizm dinine inanmaktadır. En büyük ikinci din ise Budizm'dir. Halkın yüzde 28.1'i de Budizm dinine mensuptur. Sıkkım'da 1700'lü yıllardan kalma 75 manastır bulunmaktadır.

Ne Zaman Gidilir?

Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim ayları Sıkkım'ı ziyaret etmek için iklim koşullarının en uygun olduğu dönemlerdir.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Sıkkım'da genel olarak thukpa, chowmein, thanthuk, fakthu, gyathuk ve wonton gibi şehriye bazlı yemekler yapılır. Momos, buharda pişirilen ve içerisi sebze, buffalo eti ya da domuz eti ile doldurulan bir çeşit hamur köftesidir. Bir çorba ile servis edilen bu yemek popüler bir aperatiftir. Ayrıca Sıkkım, Hindistan'nın pek çok bölgesine göre daha Avrupai bir havaya sahip olduğundan ülkenin özellikle merkezi konumundaki Gangtok'ta fast-food restoranlarından italyan restoranlarına kadar pek çok alternatif de bulunabilmektedir. Bira, viski, rom ve konyak oldukça sık tüketilmektedir. Sıkkım Hindistan'da Punjab ve Haryana'dan sonra kişi başına alkol tüketiminin en yüksek olduğu üçüncü eyalettir.

Pratik Bilgiler

Sıkkım bölgenin en çok gelişmiş yerlerinden biri olması sebebiyle oldukça güvenlidir. Farklı etnik ve dini gruplar arasında çatışma bulunmamaktadır. Bölgede sağlık koşulları da iyi durumdadır. Yine de Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen aşıları yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Sıkkım topraklarının ilk sahibi 13. yy.’da buraya gelen Lepchas’lardır. Daha sonra 15. yy.’da Tibetlilerin buraya gelmesi ile birlikte Lepchas’lar uzak bölgelere çekilmişlerdir. Günümüzde Lepchas’ların Sıkkım’daki oranı yüzde 18 civarındadır. 1835’te İngilizlerin yönetimine girmiş olan bölge, 1947’de İngilizlerin çekilmesi ile Hindistan’a geçmiştir. Ancak 1947-1975 arası bağımsız bir krallık olarak kalmıştır. 1975’te bir anlaşma yapılarak, iç işlerinde özerk, dış işlerinde Hindistan’a bağlanmış ve böylece Hindistan’ın 22. eyaleti olmuştur.