Google+

Arama formu

Surinam

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SRD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 26℃
Mar 26℃
Nis 26℃
May 26℃
Haz 26℃
Tem 26℃
Ağu 27℃
Eyl 28℃
Eki 28℃
Kas 27℃
Ara 26℃
Genel Bilgiler / Rehber

Surinam, resmi adıyla Surinam Cumhuriyeti, Güney Amerika'nın kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Güneyinde Brezilya, batısında Guyana, doğusunda Fransız Guyanası yer alır. Ülkenin kuzeyi ise Atlantik Okyanusu ile çevrilidir. Surinam'ın resmi dili Flemenkçe'dir. Fransız Guyanası ve Brezilya ile birlikte, Güney Amerika'da İspanyolca konuşulmayan üç ülkeden biridir. Surinam, bir ada ülkesi olmamasına rağmen Karayip Topluluğu'na da üyedir. Ülkenin başkenti Paramaribo'dur.165.000 kilometrekarelik alana sahip Surinam, Güney Amerika'daki en küçük bağımsız ülkedir. 

Surinam 17. yüzyılda İngiliz ve Hollanda sömürgesiydi. 1667 yılında tamamen Hollandalıların eline geçti. 1954 yılına kadar Hollanda Guyanası ismini aldı. Daha sonra bağımsızlığını kazandığı 1975 yılına kadar Hollanda Antilleri olarak anıldı. 1975 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla ülkenin ismi bölgenin ilk yerlileri olan Surinen isimli yerlilere ithafen Surinam olarak değiştirilmiştir. 

Surinam halkının büyük bir bölümü tarımla uğraşmaktadır. Portakal, greyfurt, şekerkamışı muz gibi tropikal ürünler başlıca tarım ürünleridir. Ülkenin başlıca ihracat ürünleri; alüminyum, ham petrol, karides, balık, pirinç ve muzdur. Ancak ülkenin asıl ekonmik zenginliği boksittir.

Surinam Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Surinam seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Surinam seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Surinam seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Surinam seyahatlerinde vizeye tabidir.