Tainan Gezilecek Yerler

Buram buram tarih kokan Tayvan’ın en eski şehri Tainan tapınakları ve müzelerinin yanı sıra gece pazarları ile de misafirlerine benzersiz bir seyahat deneyimi vadetmektedir. Köklü tarihi ile Tayvan’da görülmesi gereken şehirler arasında ilk sıralarda yer alan Tainan’a en az 1-2 gününüz ayırarak keyifli bir kültür gezisi yapabilirsiniz.

Tainan Gezilecek Yerler

Tayvan’ın güneybatısındaki en özel şehirlerden biri olan Tainan’da gezip görülecek sayısız yer bulunmaktadır. Gezinize eski şehir bölgesinden başlayarak Tainan’ın tarihi zenginliklerini keşfedebilir, yüzyıllar öncesine doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Şehirde sömürge dönemine ait pek çok yapı bulunmaktadır. Bunlardan arasında Fort Zeelandia ve Chihkan Kuleleri görülmeye değerdir. Asyalılar tarafından kutsal kabul edilen balyan ağacının sarıp sarmaladığı Anping Ağaç Ev gezi listenize eklemenizi önerdiğimiz noktalardan bir diğeridir. İbadet yerleri konusunda da bir hayli zengin olan Tainan ülkede en çok tapınağın bulunduğu şehirdir. Konfüçyus Tapınağı ve Matsu Tapınağı şehrin en fazla ziyaret edilen tapınakları arasındadır. Müze gezmeyi seviyorsanız Tayvan Ulusal Edebiyat Müzesi ve Chimei Müzesi’ni görebilirsiniz. Işıl ışıl gece pazarları ile akşamlarınıza keyif katabileceğiniz Tainan’da Guanzihling Kaplıcaları ve Yuguang Adası görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu yerlerle ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Fort Zeelandia

tainan-1885450_960_720.jpg

Tainan gezinize ilk olarak şehrin kalbi olarak nitelendirilen Anping bölgesinden başlamanızı öneririz. Şehri ziyaret eden turistler için oldukça ilgi çekici olan bölgede 1653 yılında Hollandalılar tarafından yaptırılan ve ülkenin en eski kalesi olan Fort Zeelandia kalesinin kalıntılarını görebilirsiniz. 17. yüzyılın başlarında Avrupalı denizciler sömürgecilik ve ticaret yapma amacıyla Asya’ya gelmiş ve Anping bölgesi Hollandalılar tarafından işgal edilmiştir. Yapımı on yıl süren Fort Zeelandia kalesi Kral Koxinga ve oğluna ev sahipliği yaptığı için Kral Kalesi olarak da adlandırılmıştır. Yıllar içerisinde çeşitli restorasyonlar geçiren tarihi kaleden günümüze sadece birkaç sur duvarı kalmıştır. Fort Zeelandia’yı haftanın her günü 8.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Anping Ağaç Ev

tainan-2249644_960_720.jpg

Tarihi Anping bölgesinde uğrayabileceğiniz ilginç noktalardan biri de Hint inciri ağacı olarak da bilinen banyan ağacının çevrelediği evdir. Geçmişte İskoçyalılar tarafından ticari amaçla kullanılan ev 1940’lı yıllarda Japon tuz şirketinin ofisi ve deposu olmuştur. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Anping’de tuz endüstrisinin azalmaya başlamasıyla birlikte terk edilen ev zamanla banyan ağacının kökleri ve dalları ile çevrilmiştir. 70 yıl boyunca duvarları, çatıyı, zemini kaplayarak gittikçe büyüyen ağaç alışılmadık bir manzara yaratarak turistler için de bir cazibe merkezi konumuna gelmiştir. Kökleri yukarıdan aşağı doğru büyüyen ve kendine özgü kök yapısıyla Asyalılar tarafından ölümsüzlük ağacı olarak nitelendirilen balyan ağacının seyrine doyulmaz manzarasını görmenizi tavsiye ederiz. Anping Ağaç Ev’in giriş ücreti kişi başı 50 Tayland Doları’dır.

Chihkan Kuleleri

taiwan-1909708_960_720.jpg

Dört bir yanı tarihi yapı ile çevrili olan Tainan’da listenize ekleyebileceğiniz yerlerden bir diğeri Chihkan Kuleleri’dir. 1653 tarihinde Hollandalılar tarafından Fort Provedentia adı ile inşa edilen kuleler Çinliler tarafından Kızıl Saçlı Barbarlar Kulesi adı ile anılmıştır. Bugün resmi adı Chihkan Kuleleri olarak bilinen yapı zarif mimarisi ile göz doldurmaktadır. Heykellerle bezenmiş kulelere sadece dışarıdan bakmakla yetinmeyin, üst katına da mutlaka çıkın. Yeşillikler içerisinde huzur veren manzaralar sunan Chihkan Kuleleri gece ışıklandırmasıyla da bir hayli ilgi çekicidir. Haftanın her günü 08.30-21.00 saatleri arasında ziyarete açık olan Chihkan Kuleleri’ne giriş ücreti kişi başı 50 Tayvan Doları’dır.

Konfüçyus Tapınağı

Tainan gezilecek yerler sadece sömürge yıllarında inşa edilen yapılarla sınırlı değil. Eski şehir bölgesinde bulunan tapınakların her biri görülmeye değerdir. 1613 tapınağı ile Tainan ülkede en fazla tapınağın bulunduğu şehir unvanına sahiptir. Konfüçyus Tapınağı Tainan’da ziyaret edebileceğiniz görkemli ibadet yerlerinden biridir. Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Konfüçyus Tapınağı antik Tainan şehrinin tüm cazibesini yansıtan Nanmen yolu üzerindedir. Eski bloklarla Büyük Güney Kapısı, Fuzhong Caddesi ve Koxinga Tapınağı’nı birbirine bağlayan tapınakta her yıl 28 Eylül tarihinde Konfüçyus’un doğum gününü anmak için büyük bir etkinlik düzenlenir. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik zamanı tapınak rengarenk süslenerek büyüleyici görüntülere sahne olur. Küçük bir parkla çevrili olan Konfüçyus Tapınağı haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Matsu Tapınağı

pic_R16_6.jpg

Datianhou Tapınağı olarak da bilinen Matsu Tapınağı Çin deniz tanrıçası Matsu’ya adanmış olan şehirdeki en ünlü tapınaklardan bir diğerdir. Aslen Ming Kralı Ning Jing’in konağı olan tapınak Tayvan’da devlet tarafından kurulan ilk tapınak olması ile bilinmektedir. Tapınağın girişinde devasa altın Matsu heykeli yer alırken evlilik tanrısı olarak bilinen Yue Lao sunağı tapınağın en fazla ziyaret edilen bölümlerinden biridir. Evlenmek isteyen bekar çiftlerin çeşitli adaklar adadığı tapınak sadece Tayvan’dan değil Japonya ve Çin’den de ziyaretçi akınına uğramaktadır. 1946 yılında meydana gelen depremde büyük ölçüde hasar gören tapınak yenilenerek bugünkü görünümüne kavuşurken 1985 yılında anıt olarak koruma altına alınmıştır. Haftanın her günü ziyarete açık olan tapınağa giriş ücretsizdir.

Tayvan Ulusal Edebiyat Müzesi

caption.jpg

Tayvan’ın tarihi ve kültürüne dair daha detaylı bilgiler edinmek isteyenler Tayvan Ulusal Edebiyat Müzesi’ni listelerine ekleyebilirler. Sadece Tayvan değil Japon, Çin, Mandarin dillerinde zengin bir kitap koleksiyonunun yer aldığı müze ülke tarihine ışık tutmaktadır. Tainan Hükümet Binası’nda yer alan müze 2003 yılında kapılarını ziyarete açmıştır. Taijang Lagünü’nün kıyısına kurulan müzenin iç ve dış kısımlarının tamamı görülmeye değerdir. Geçici ve kalıcı sergilerin de yer aldığı Tayvan Ulusal Edebiyat Müzesi’ni Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretinin bulunmadığı müze Tainan tren istasyonuna 15 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Konfüçyus Tapınağı’na da oldukça yakın olan müzeye gelmek için şehir otobüsünü tercih ederseniz 2 numaralı otobüse binip Konfüçyus Tapınağı durağında inebilirsiniz.

Chimei Müzesi

taiwan-2643567_960_720.jpg

Tainan’da sanatseverlerin görmeden dönememesini gereken müzelerden bir diğeri de Chimei Müzesi’dir. Beş ayrı kategoride birbirinden özel koleksiyonlar sunan müze 1992 yılından bu yana misafirlerini ağırlamaktadır. Resim, heykel, süsleme sanatları ve dönem mobilyalarının sergilendiği Batı Sanatı Odası, Müzik Enstrümanları Odası, Silah ve Zırh Odası, Antika Eserler Odası, Tarih Odası müzede ziyaret edebileceğiniz bölümlerdir. Dünyanın en büyük keman koleksiyonlarından birine sahip olan Cheimi Müzesi’nde 18. ve 19. yüzyıla ait Batı resim ve heykel sanatının nadide koleksiyonlarını görme şansı bulabilirsiniz. Çarşamba günleri kapalı olan Cheimi Müzesi’ni diğer günler 09.30-17.30 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Müze Rende bölgesinde, Bao’an tren istasyonuna yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.

Gece Pazarları

crab-257863_960_720.jpg

Tainan’ın geleneksel havasını sonuna kadar yaşayabileceğiniz, şehrin otantik noktalarından biri de gece pazarlarıdır. Tainan’ın merkezinde ve çevresinde 20’ye yakın gece pazarı vardır. Başta kıyafet, ayakkabı, çanta ve aksesuar olmak üzere yöresel yiyecek ve içeceklerin satıldığı gece pazarları haftanın belirli günlerinde kurulmaktadır. Tainan’ın en büyük ve en ünlü gece pazarı Flower gece pazarıdır. Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri kurulan Flower gece pazarı Tayvanlıların buluşma ve sosyalleşme mekanıdır. Çarşamba-Cumartesi günleri kurulan Wusheng gece pazarı görülmeye değer gece pazarlarından bir diğeridir. Ta-Tung, Yongda, Ben Yuan Liao gece pazarlarını da gezilecek yerler listenize ekleyebilir, Tainan akşamlarınıza renk ve eğlence katabilirsiniz.

Guanzihling

400px-Guanzihling_Valley_RoadLoop2.JPG

Tainan merkezde gezilecek yerleri bitirdikten sonra çevresini de mutlaka keşfetmelisiniz. Kaplıcaları ile ünlü Guanzihling bölgesi her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Tainan’ın en popüler yerlerinden biridir. Dünyada az rastlanan çamur kaplıcaları ile adından söz ettiren Guanzihling’teki sıcak suların cilt sorunlarını tedavi ettiğine inanılmaktadır. Kaplıca şehir merkezine yaklaşık bir saat uzaklıktadır. Tainan’dan Guanzihling’e gelmenin en kolay yolu TRA tren istasyonundan 30 dakikalık tren yolculuğu ile Sinying tren istasyonuna ulaşmaktır. Sinying istasyonundan taksi ile yaklaşık 25 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Guanzihling’e otobüs seferleri de mevcuttur. Kaplıcaya günübirlik gidebileceğiniz gibi huzur ve sağlık dolu birkaç gün geçirmek isterseniz bölgedeki konaklama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Yuguang Adası

tainan-2728053_960_720.jpg

Tainan ziyaretiniz sırasında görebileceğiniz yerlerden bir diğeri de Yuguang Adası’dır. Anping bölgesinin kalabalığından sıkıldıysanız Yuguang Adası’nın sakin atmosferi fazlasıyla hoşunuza gidecek. Şehre yakın olmasına rağmen hala gelişmemiş bir balıkçı kasabasını andıran Yuguang Adası yerel sanatçıların özenle yaptığı heykellerle süslenmiştir. El yapımı sanat ürünlerini oldukça uygun fiyatlara bulabileceğiniz tezgahlara göz atabilir, sahil kenarında yemek yiyebilir, çay molası verebilirsiniz. Adada çok sayıda tarihi tapınak da bulunmaktadır. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak isterseniz adadaki pansiyonları tercih edebilir, huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Gün batımına yakın saatlerde nefis bir manzaranın sizleri beklediği Yuguang Adası fotoğraf tutkunları için de en ideal adreslerden biridir.