Krabi Gezilecek Yerler

Yeşilin, mavinin ve Budist kültürünün en güzel örneklerini taşıyan Krabi’de gezilecek birçok yer vardır. Adalarından ormanlarına keşif yapmak için birçok imkan sunan şehirde birçok sportif aktivite deneyimleyebileceğiniz gibi ruhunuzu dinlendirecek bir tatil geçireceğiniz eğlence alanları da sunacaktır.

Krabi Gezilecek Yerler

Krabi doğal ve kültürel açıdan görülmeye değer yerlere sahiptir. Phi Phi Adaları, Ao Nang, Krabi Town, Mu Ko Lanta Ulusal Parkı, Klong Thom Kaplıcaları, Tiger Cave Tapınağı, Ao Luk Mangrovu, Railay Plajı, Than Bok Khorani Milli Parkı, Krabi Gece Marketi şehirdeki gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Phi Phi Adaları

phi-phi-island-2650950_960_720.jpg

Phi Phi Adaları Phuket ve Malacca kıyıları arasında kalan bir ada grubudur. Krabi eyaletine bağlı olan bu adalardan Ko Phi Phi Don takımın en büyük adasıdır ve onu Ko Phi Phi Leh, Bida Nok, Bida Noi adaları takip eder. Ada, 1940’lı yıllarda yerli halk tarafından ziyaret edilmeye başlandı ve zamanla Hindistan cevizi plantasyon alanı haline geldi. Ko Phi Phi Leh Adası’nda, 2000 yılında dünyaca ünlü İngiliz-Amerikan filmi “The Beach” çekildi ve sonrasında adaya olan ziyaretçi sayısı hızla artmaya başladı. Phi Phi Lee içerisinde birçok kuş yuvasını bulunduran bir Viking Mağarası’nı da barındırmasıyla bilinir. Ada şnorkelle dalış, su kayağı, tüplü dalış gibi sporlar için oldukça uygundur. Güzelliğiyle ve temiz sularıyla büyüleyen Phi Phi Adaları’nı bir tekne kiralayarak ziyaret edebilirsiniz.

Ao Nang

poda-isand-2461181_960_720.jpg

Ao Nang Krabi’deki küçük bir sahil kasabasıdır. Bu kasaba turistlere yönelik şekillendirilmiş oldukça canlı bir bölgedir. Birçok restoran, bar ve dükkânın bulunduğu kasabada oldukça hoş bir hava hâkimdir. Ao Nang’ın tüplü dalışın ana merkezidir diyebiliriz. Burada birçok yer dalış eğitimi vermektedir, tertemiz sularda balıklarla birlikte yüzmek için dalış deneyimi yaşayabilirsiniz. Ao Nang özellikle sırt çantalı gezginler ve tırmanış sevenler için en çok tercih edilen turistik noktalardan biridir. Aynı zamanda Ao Nang bölgedeki eğlence merkezlerinden biridir. İster gündüz ister gece hoş bir ambiyansa sahip olan sahil barlarında gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Yüksek sesli müzik eşliğinde sahilde oyunlar oynamak, kasabada gezinmek, yerel halktan alışveriş yapmak kendinizi özgür ve iyi hissettirecektir.

Krabi Town

thailand-2330756_960_720.jpg

Keşfedilmeden önce Tay Pazar Alanı olarak geçen Krabi Town şehirde ticari bir merkez gibidir. Alışveriş yapılabilecek birçok dükkânın, restoranın, otelin bulunduğu bölge aynı zamanda Krabi’nin tarihini yansıtan bir özelliğe de sahiptir. Bölgede yeni yapılar bulunmaktadır ama asla uzun binalar göremezsiniz. Yapılaşmaya rağmen tarihî ve doğal yapısını bozmayan Krabi Town bölgesinde dolaşabilir, yerli halkla tanışabilir, alışveriş yapabilirsiniz. En önemli turistik merkezlerin ortasında yer alan Krabi Town’dan her yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz, merkezden civardaki tüm sahillere ulaşım aracı bulunmaktadır. Sokak partilerini seviyorsanız eğer Krabi’de bulunan eğlence mekânlarına gidebilirsiniz, özellikle akşam vaktinde canlanan ara sokaklarda plaj partilerinden farklı bir konseptte fakat bir plaj partisindeki kadar eğlenebilirsiniz.

Mu Ko Lanta Ulusal Parkı

waterfall-3182326_960_720.jpg

Mu Ko Lanta Ulusal Parkı Krabi Eyaleti’nin güneyinde bulunan ve birkaç adadan oluşan ulusal bir parktır. Özellikle Ko Lanta Noi Adası’nın dikkat çektiği en önemli turistik noktalardan biri olan ulusal park 1990 yılında kurulmuştur. Ulusal park içinde bulunan Ko Lanta Yai Adası’nda “deniz çingeneleri” olarak adlandırılan bir topluluk yaşamaktadır. Bölgenin turizminde yer almış bu insanlarla tanışmak ve farklı bir hayat tarzına şahit olmak isteyebilirsiniz. Altıncı ve on birinci ayın dolunay günlerinde adaya iyi şans ve refah getirmesi için tören yapılır ve teknelerle denize açılır, bu aylarda Krabi’de bulunacaksanız eğer bu eşsiz seremoniyi kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Park içerisinde geyik, kaplan, sürüngenler, dev dağ kurbağaları, birçok kuş türü yaşamaktadır. Denizi içerisinde başta mercan resif balıkları olmak üzere birçok hayvana ev sahipliği yapan ulusal parkta Yağmur Ormanı, Mangrove Ormanı ve Plaj Ormanı olmak üzere üç farklı orman bulunmaktadır. Buradaki tüm ulusal parklar Tayland Devleti tarafından koruma altına alınmıştır ve giriş ücreti olarak her bir ulusal parkta ortalama 200 baht giriş ücreti alınır.

Klong Thom Kaplıcaları

backyard-2549830_960_720.jpg

Krabi’nin volkanik yapısından ötürü oluşmuş bu kaplıcalar ortalama 50 derece sıcaklıkta bir kaynak suyundan oluşur. Bu doğal jakuzi büyük bir ormanın içerisinde yer almaktadır. Doğanın içerisinde bulunan sıcak su kaynağında yüzmek, dinlenmek Krabi’de es geçilmemesi gereken aktivitelerden biridir. Kaplıca suyunun içerisinde bulunan minerallerin birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Romatizma, cilt problemleri gibi birçok hastalığı iyileştirdiğini söyleyenler olmuştur, tıbbi olarak bir doğruluğu olmasa bile ağaçların arasında, sıcak su içerisinde bulutları izliyor olmak ya da suya dalıp çıkmak size pozitif bir hava katacak, iyi hissetmenize sebep olacaktır. Bölgede bulunan otellerde spalar bulunmaktadır ve buralarda Tai masajı uygulanır, sıcak suyun ardından Asya masajını en güzel yerlerden birinde deneyimleyebilir ve geceyi bu eşsiz orman içerisinde geçirebilirsiniz.

Kaplan Mağarası Tapınağı (Tiger Cave Temple)

krabi-2419196_960_720.jpg

Tiger Cave Krabi’nin kuzeydoğusunda yer alan bir Budist tapınağıdır. Bu tapınak zirvede bulunur ve tapınağa 1.237 tane dik ve dar merdivenden oluşan bir yoldan ulaşılır. Tepeye çıktıktan sonra tüm Krabi ayaklar altında kalır ve şehrin yeşiliyle denizin mavisini buradan izlemek oldukça keyiflidir. Tapınağın bulunduğu yere gelen Vipassana adındaki bir keşişin buraya ismini verdiği bilinir. Keşiş meditasyon için epeyce yüksek konumda olan mağaraya çıkmıştır ve burada gezen kaplanlar görmüştür. Başka bir efsaneye göre de mağara duvarlarında bulunan kaplan pençelerinden ötürü tapına “Kaplan Mağarası” adı verilmiştir. Tapınağın en tepesinde bir Budist heykeli bulunur ve etrafı birçok eski ağaç içeren tropik bir ormanla kaplanmıştır. Tapınak aynı zamanda Budist meditasyon merkezi ve arkeolojik kalıntıların bulunduğu bir müze niteliğindedir. Tapınak kadar çevresi de ilgi çekicidir, küçük bir yürüyüşle civardaki mağara ve yolları da keşfedebilirsiniz.

Ao Luk Mangrovu ve Mağarası

kayak-1523731_960_720.jpg

Ao Luk Mangrovu ve Mağarası bölgedeki en önemli turistik noktalardan biri olmakla birlikte özellikle maceraseverler tarafından ziyaret edilen bir bölgedir. Krabi Town’ın 40 kilometre kuzeyinde bulunan ormanlık alan içerisinde birden fazla mağara bulunmaktadır. Rehber eşliğinde bir kayık kiralayarak civardaki tüm mağaraları tanıyabilirsiniz ya da sadece kayık kiralayarak kendiniz keşfedebilirsiniz. Özellikle Tham Phee Hua Toh mağarası tarih öncesinden sahip olduğu duvar resimleriyle birçok arkeoloğun dikkatini çeken mağaralardan biridir. Bunun gibi tarihî kalıntılar taşıyan mağaraları keşfetmek oldukça keyifli olacaktır. Birçok sarkıt ve dikitin arasından geçerek bölgede bulunan Bor Thor köyünde Tayland yemekleri yiyip dinlenebilirsiniz. Yine bölgede bulunan küçük bir kauçuk üretim bölgesi vardır burayı da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Kristal gibi bir suya sahip olan Ao Luk bölgesinde yüzmek isterseniz eğer su buna oldukça uygundur.

Railay

railay-bay-2281883_960_720.jpg

Masalsı bir havaya sahip olan Railay bölgesinde öncelikli yapılacak şeylerden biri Railay Plajı’nda denize girmektir. Lüks bir tropikal cennet olan Railay, kireçtaşından oluşmuş uçurumları ve inanılmaz plajlarıyla ünlüdür. Anakaradan ayrılmış ama anakaraya bağlı olan Railay Yarımadası, Andaman Denizi ve yemyeşil bir ormanla çevrilidir. Kaya tırmanışı, deniz kayağı, dalış, şnorkelle yüzme, ormanda trekking, fil gezisi, su raftingi gibi etkinliklerin yoğun olduğu bölgeyi keşfederken maymunlarla karşılaşabilirsiniz. Railay küçük bir bölgedir bu yüzden konaklamak için çok fazla seçenek yoktur. Özellikle yoğun sezon için çok önceden rezervasyon yapmanız gerektiğini belirtiriz. Beyaz kumlu plajıyla, tepeden panoramik manzarasıyla, falezler arasına gizlenmiş bu kıyı gölleriyle ziyaretçileri büyüleyen bölgeye ulaşım sadece botlarla sağlanmaktadır.

Than Bok Khorani Millî Parkı

nature-3151908_960_720.jpg

Than Bok Khorani Millî Parkı ziyaretçileri buraya 3.000 yıllık mağara resimlerini ve ünlü şelaleleri görmek için gelirler. 100 kilometrelik alanı aşan park, Krabi’nin 50 kilometre kuzeyinde yer alır. Uzun yaprakları, bambu bahçeleri, kalsit yatakları ile beslenen şelaleler doğal açıdan oldukça değerlilerdir. Özellikle hafta sonları yerli halk buraya terapi niteliğindeki havuzlarda dinlenmek ve yüzmek için buraya gelir. Havuzları çevreleyen çeşitli yürüyüş yollarında yürümek de sevilen etkinliklerden biridir. Bölgede bulunan tapınak ve tapınak maymunlarıyla hoş vakit geçirilebilir. Şelale yanında birçok mağara da barındıran millî parka giriş ücreti 300 baht’tır. Ormanın içerisinden çıkabileceğiniz Bor Thor köyünde akşam yemeğinizi yiyip bir tekne kiralayarak bölgeden ayrılabilirsiniz.

Krabi Gece Marketi

Krabi-Night-Market.jpg

Krabi Town birçok Tayland şehri gibi büyük bir gece pazarına sahiptir. “Walking Street” olarak da bilinen gece pazarı cuma ve pazar günleri arasında açıktır. Birçok hediyelik eşya satın alabileceğiniz bu pazarda 70’ten fazla yiyecek tezgâhı vardır. Tayland yemeklerini deneyimlemek için güzel bir ortam yaratan pazarda Tayland kültürünü tanıyabilirsiniz. El yapımı birçok ürünün, sanatsal ürünlerin satıldığı pazarda yiyecekten içeceğe, antika eşyadan kıyafete birçok şeyi bulabilirsiniz. Pazarın kurulduğu günlerde birçok sokak sanatçısı da bölgeye gelerek eğlenceli bir ortam oluşmasına sebep olur. Gece pazarı saat geçtikçe oldukça kalabalıklaşır bu yüzden 18.00 sularında gitmeniz daha ferah bir ortamda gezinmenizi sağlayacaktır. Şehrin en büyük ve eğlenceli pazarından yanınıza alacak bir şeyler bulabilir, satıcılar arasında gezerken Krabi’nin tadını çıkarabilirsiniz.