Satun Gezilecek Yerler

Güney Tayland’da, Andaman Denizi kıyısında yer alan Satun ülkenin gözde tatil merkezlerinden biridir. 100’ü aşkın adasıyla dünyanın birçok noktasından seyahatseverin akın ettiği Satun bembeyaz kumsalları, cam gibi denizi, mercanları ile Tayland’ın Maldivler’i olarak bilinmektedir. Siz de Tayland’a gelmişken birkaç gününüzü bu cennet tatil beldesine ayırarak unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Satun Gezilecek Yerler

Tayland seyahati planlarken mutlaka rotanıza dahil etmeniz gereken gezi noktalarından biri olan Satun el değmemiş plajları, huzur veren doğası ve birbirinden güzel adalarıyla ünlüdür. Gezinize merkezden başlamak isterseniz ilk olarak şehrin tarihine tanıklık edebileceğiniz Satun Ulusal Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Milyonlarca yıl öncesine ait oluşumları yakından görmek isterseniz yolunuzu mutlaka Satun Jeopark’a düşürmelisiniz. Dört kilometre uzunluğundaki Tham Le Stegodon Mağarası jeoparkta görülmeye değer yerler arasındadır. Thale Ban Ulusal Parkı dünyanın dört bir yanından doğa tutkunlarını ağırlarken huzur dolu havasında yürüyüş yapmak oldukça keyiflidir. Sadece Satun’un değil Tayland’ın en ünlü adalarından biri olarak gösterilen Koh Lipe Adası en popüler duraklardan biridir. Koh Tarutao, Koh Phetra ve Koh Kai adalarını da listenize mutlaka eklemenizi öneririz. Satun’a 1.5 saatlik uzaklıkta bulunan Langkawi Adası ve 2 saatlik mesafede yer alan Trang şehrini ziyaret ederek farklı güzelliklerle buluşma fırsatı bulabilirsiniz. Satun gezilecek yerlerle ilgili detaylı bilgileri sizler için derledik.

Satun Ulusal Müzesi

satun-national-museum-satun-2.jpg

Gezinize şehir merkezinden başlamak isterseniz öncelikli olarak şehrin tarihini yakından tanıyabileceğiniz Satun Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1902 yılında King Rama V’in kraliyet sarayı olarak inşa edilen bina İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon ordusu tarafından komutanlık ofisi olarak kullanılmıştır. 1947-1963 yılları arasında belediye binası olarak hizmet veren tarihi bina 2000 yılında Satun Ulusal Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. İki katlı binada altı farklı sergi odası bulunmaktadır. Satun ilinin tarihi hakkında pek çok dokuman ve fotoğrafın yer aldığı müzede İngilizce sesli rehberlik hizmeti de mevcuttur. Pazartesi ve Salı günleri kapalı olan Satun Müzesi’ni Çarşamba-Pazar günleri 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 50 Baht’tır.

Satun Jeopark

Satun gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri de Satun Jeopark’tır. UNESO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan jeopark fosiller, kireçtaşından oluşmuş dağlar, mağaralar ve farklı bitki türleri ile ülkenin en önemli jeolojik ve kültürel miraslarından biridir. Thung Wa, Manang, La Ngu ve Amphoe bölgelerini içerisine alan Satun Jeopark’taki oluşumların 500 milyon yıldan daha öncelere dayandığı tahmin edilmektedir. Jeopark ayrıca Tayland’daki en büyük mağara olan Phu Pha Phet mağarasına da ev sahipliği yapmaktadır. 113 binden fazla farklı din ve ırktan insanın bir arada yaşadığı Satun Jeopark’ta yerlilerin yaşamlarına yakından tanık olabilir, kültürlerini daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Rehberli turlar eşliğinde gezebileceğiniz Satun Jeopark şehirdeki en keyifli seyahat noktaları arasında yer alıyor.

Tham Le Stegodon Mağarası

Satun’da görülmeye değer doğal güzelliklerin başında gelen Tham Le Stegodon kalker dağ sıraları arasında yer alan bir mağaradır. Dört kilometre uzunluğa sahip mağarayı kano kiralayarak yaklaşık 1.5 saatte gezebilirsiniz. Wang Kluai Nehri’nin içerisinden geçtiği Tham Le Stegodon Mağarası’nda yer alan sarkıt ve dikitler hayranlık vericidir. Mağaranın en önemli özelliği ise 1.8 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Stegodon filine ait fosillere rastlanmış olması. Ayrıca binlerce yıl önce yaşayan gergedanların çene ve boynuzlarının keşfedildiği mağara sadece yer şekilleri değil fosiller bakımından da olağanüstü bir doğal yapıdır. Geçmiş yıllarda ele geçirilen fosiller Satun Jeopark’ta yer alan müzede sergilenmektedir. Tham Le Stegodon Mağarası’nı haftanın her günü 8.30-16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Mağara Satun merkeze yaklaşık 30 dakikalık uzaklıkta yer alıyor.

Thale Ban Ulusal Parkı

beach-3752726_960_720.jpg

Hayranlık uyandıran doğal güzelliklerle çevrili Satun’da ziyaret edebileceğiniz ulusal parklardan bir diğeri Thale Ban’dir. Malezya sınırında yer alan ulusal park Satun merkeze 40 kilometre mesafededir. 49 bin dönümlük bir alana sahip olan Thale Ban Ulusal Parkı yemyeşil doğası ile fotoğraf tutkunları için de ideal yerlerden biridir. Geniş bir gölün yer aldığı park birbirinden farklı kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Gölün kenarında yürüyüş yapabilir, eşsiz doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Dilerseniz çadır kampı da yapabileceğiniz Thale Ban Ulusal Parkı haftanın her günü 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Yetişkinler için giriş ücreti 200 Baht, çocuklar içinse 100 Baht’tır. Toplu taşıma ile gelmeyi düşünenler Satun-Wang Prachan minibüslerine binerek bir saatlik yolculuk sonrası ulusal parka ulaşım sağlayabilir.

Koh Lipe

palm-trees-273776_960_720.jpg

Satun’da en fazla ziyaret edilen adalardan biri olan ve çoğunlukla balayı çiftlerinin uğrak durakları arasında yer alan Koh Lipe her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlar. Zümrüt rengi denizi ve resifleriyle dalış tutkunları için de vazgeçilmez adreslerden biri olan Koh Lipe 1990’lı yıllardan itibaren yükselişe geçmiştir. Sunrise ve Pattaya adanın en uzun plajları arasında yer alırken, dilerseniz tekne turlarına katılarak diğer adaları keşif turuna çıkabilir veya şnorkelle sualtı zenginliklerini görme şansı bulabilirsiniz. Birbirinden lüks otellere ev sahipliği yapan Koh Lipe adası huzurlu ve sakin atmosferi ile ülkenin gözde tatil noktaları arasındadır. Günübirlik turlarla gelebileceğiniz gibi Pak Bara iskelesinden 1.5 saatlik tekne yolculuğu ile cennet adaya ulaşabilirsiniz. Sürat teknelerinin ücreti kişi başı 650 Baht olup 12 ay boyunca hizmet vermektedir.

Koh Tarutao

boats-854490_960_720.jpg

Koh Tarutao Güney Andaman Sahili’ndeki Tarutao Ulusal Deniz Parkı takımadalarında yer alan en büyük adadır. Satun’un yaklaşık 30 kilometre batısında yer alan ada 26 kilometre uzunluğa, 11 kilometre genişliğe sahiptir. Adanın yüzde yetmişinden fazlası yağmur ormanları ile çevrilidir. 1940’lı yıllarda kaçması oldukça zor olduğu için hapishane olarak kullanılan Koh Tarutao Adası şnorkelle dalış için ideal noktalardan biridir. Dünyadaki tropikal balık türlerinin yaklaşık %25’inin bulunduğu Koh Tarutao’da mercan resiflerinin büyülü dünyasını keşfetme şansı bulabilirsiniz. Yeşillikler içerisindeki bungalovlarda konaklayabileceğiniz gibi çadır tatili de yapabileceğiniz Koh Tarutao Adası’na ulaşım sürat tekneleri ile sağlanmaktadır. Pak Bara iskelesinden 30 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz adaya Koh Lipe’den de bir saatlik tekne yolculuğu ile geçebilirsiniz.

Koh Phetra

thailand-2415848_960_720.jpg

Satun’da görülmeye değer yerlerden bir diğeri Koh Phetra Adası’dır. 1984 yılında milli park ilan edilen Koh Phetra Adası Satun’dan Trang iline kadar uzanan geniş bir kıyı şeridine sahiptir. Toplamda 494.38 bin kilometrekare alanı kaplayan milli parkta Koh Khao Yai, Koh La Lo Ban Te, Koh Li Di, Koh Bu Loan yer alan diğer adalar arasındadır. Renkli mercanlarla dolu Koh Phetra Adası yeşil ve mavinin eşsiz uyumunu gözler önüne sererken pek çok canlı türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Koh Phetra Milli Parkı’nı haftanın her günü 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Milli parka giriş ücreti yetişkinler için 200 Baht, çocuklar için 100 Baht’tır. Satun’a 56 kilometre mesafede bulunan Koh Phetra Milli Parkı’na Pak Bara iskelesinden sürat teknesi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Koh Kai

animal-1868046_960_720.jpg

Koh Tarutao Milli Parkı’ndaki adalardan bir diğeri Egg Island olarak bilinen Koh Kai’dir. Bembeyaz kumsalları ile ünlü olan ada deniz kaplumbağalarının yumurtlama noktalarından biri olduğu için Egg Island (Yumurta Adası) adını almıştır. Adada yer alan doğal taş kemer görülmeye değer yerlerin başında gelmekle birlikte adanın sembolü olmuştur. Küçük bir ada olmasına rağmen Satun’da yer alan adalar arasında bir hayli popüler olan Koh Kai Pak Bara iskelesinde 15 kilometre uzaklıktadır. Sadece bu adayı ziyaret edebileceğiniz gibi dilerseniz Koh Adang, Koh Ravee, Koh Hin-ngam gibi komşu adaları içeren tur paketlerini tercih ederek aynı gün içerisinde birden çok adayı görme fırsatı bulabilirsiniz.

Langkawi

beach-694869_960_720.jpg

Satun gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Langkawi bakir doğası, masmavi denizi ve beyaz kumsalları ile adeta cennetten bir köşeyi andırmaktadır. Malezya’nın ünlü tatil beldesi Langkawi Satun’a olan yakınlığı sayesinde Tayland’dan da binlerce ziyaretçiyi ağırlar. Yağmur ormanları ve mercan kayalıklarla çevrili Langkawi Kedah’ın incisi olarak adlandırılır. 99 adadan oluşan Langkawi Adaları’nın en büyüğü olan Langkawi’ye günübirlik gidebileceğiniz gibi birkaç gününüzü ayırarak adayı detaylı olarak keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Eşsiz plajları, zengin sualtı dünyası, pirinç tarlaları, şirin köyleri ile görülmeye değer yerlerden biri olan Langkawi’ye gitmek için sürat tekneleri Satun merkeze 8 kilometre uzaklıkta bulunan Tammalang iskelesinden hareket etmektedir. Satun-Langkawi arası yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürmektedir.

Trang

boat-2499984_960_720.jpg

Krabi eyaletinin güneyinde yer alan Trang Güney Tayland’da yer alan şehirlerden biridir. Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle öne çıkan şehir kendine özgü yemek kültürü ile de ziyaret edilmeye değerdir. Son yıllarda turizm konusunda atağa geçen Trang birbirinden güzel adaları, geniş kumsalları ve sakinliği ile öne çıkar. Çin kültürünün de yansımalarını görebileceğiniz Trang şehri yıl boyunca farklı etkinliklere ev sahipliği yapar. Trang Yemek Festivali ve Trang Kek Festivali en dikkat çekici etkinlikler arasındadır. Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine sahip olan Trang’ı ziyaret etmek için en ideal dönem Aralık-Nisan ayları arasıdır. Satun’a yaklaşık iki buçuk saatlik mesafede bulunan Trang’a Pak Bara iskelesinden sürat teknesi ile de ulaşım mümkündür.