Hammamet Gezilecek Yerler


Hammamet, bembeyaz kumsalları ve masmavi okyanusu birleştirdiği sahilleriyle yaz tatili ve su sporları için tam bir cennet. Aynı zamanda tarihi ve kültürü, şehrin her yerine dağılmış bronz heykelleri, muhteşem bahçeleri, arkeolojik alanları, müzeleri ve tüm şehri saran yasemin kokularıyla sizi her zaman içine çekecek bir bölge.

Hammamet Kumsalı

3065920_med-753x320.jpg

Hammamet Kumsalı, altın sarısı kumu, sıcak ve çok dalgalı olmayan denizi ile yüzmek, yürüyüş yapmak ve biraz rahatlamak adına iyi bir tercih olabilir. Kumsal boyunca çok sayıda şezlong ve gölgelik alanlar, oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekânlar mevcut. Ayrıca gezip turlamak isterseniz çarşıdan da çok uzak değil. Denizi oldukça temiz ve kalabalık değil.

Medina de Hammamet

gorse#!!#

15. yüzyıldan kalma orijinal duvarlarla kaplı, labirente benzer bir tarihi kent olan Medina; Tunus’a özgü mimariyi iyi bir şekilde korumayı başarmış. Bölge içerisinde ziyaret edebileceğiniz tarihi yerlerden Büyük Camii (La Grande mMosquée) ve Hammamet Kalesi (Kasbah) var. Burası, Tunus’taki diğer yerlere nazaran daha temiz ve sakin bir bölge. Deniz ve sahil ortalama seviyede denilebilir, palmiye ağaçları altında romantik gün batımı yürüyüşleri için idealdir. Bölgede tarihi bir çarşı vardır. Şimdiden uyaralım, esnafların birçoğu oldukça ısrarcı olabiliyor. Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız sabırlı olun ve mutlaka pazarlık yapın. Ayrıca çarşının dışında hediyelik eşya ve birçok ihtiyacınızı temin edebileceğiniz büyük bir süpermarket de var.

Yasmine Hammamet

AFRICATUNISIATUNISIADES_000431MAHDIA.jpg

Mavi yeşil denizi, özellikle turistler için organize edilmiş bakımlı sahil şeridi ve marinasıyla Yasmin, adeta küçük bir Miami sahili gibi. Çok büyük bir bölge değil, mağazalar, restoranlar, marina, neredeyse her şey yürüyüş mesafesinde denebilir. Ayrıca bol miktarda etkinlik, su sporları, küçük bir eğlence parkı, lüks butikler, kafeler ve restoranlar, tiyatro ve müzeleri, hayvanat bahçesi ve buz pisti gibi seçeneklerle keyifli zaman geçirmeniz mümkün. Eğer biraz rahatlamak ve vücudunuza bakım yaptırmak isterseniz, buradaki birçok talassoterapi merkezinden birini deneyebilirsiniz. Burası genellikle turistler için düzenlenmiş bir alan olduğundan, eski Hammamet’in tarihi havasını taşımıyor olsa da temiz, organize, güvenli ve rafine bir ortamda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Citrus Golf Sahası/Yasmine Golf Sahası

foret-course-golf-citrus-hammamet.jpg

Hammamet merkezin kuzey batısında kalan bölgede yan yana bulunan ve bir otoyolla ayrılmış bu iki golf sahası ülkenin en iyilerinden. Citrus, Yasmine’e göre daha büyük bir saha ve iki ana rotaya sahip. Les Oliviers acemi oyuncular ve kendini pek zorlamak istemeyenler için daha kolay bir rota iken La Foret su kanalları, ağaçlık ve çalılık alanlarıyla zorluğa meydan okumayı sevenler için ideal. Yasmine tek bir rotası olan daha küçük bir golf sahası olsa da alabildiğine genişlikte yemyeşil bir alanda golf oynamanın keyfini doya doya yaşayabileceğiniz kadar da büyük. Küçük bir hatırlatma, Tunus’un turistik olan hemen hemen her yerinde karşılaşabileceğiniz gibi; buralarda da size golf topundan caddie’lik (çanta taşıyan kişi) hizmetine kadar birçok şey satmaya çalışabilirler. Almaya niyetiniz varsa, pazarlığa hazır olun.

Friguia Park

friguia-park-entrance.jpg

Friguia Park, içinde su parkının da bulunduğu bir hayvanat bahçesi. Kaplanlar, filler, zebralar, zürafalar ve diğer onlarca çeşit hayvanın arasında keyifli zaman geçirebileceğiniz, özellikle aile gezileri için çok uygun bir yer. Friguia Park’ın alanı oldukça büyük ve içeride birçok aktivite mevcut. Denizaslanı gösterisini izleyebilir, mini bir safariye çıkabilir, müzik dinleyip zulu dansçılarının gösterilerini izleyebilirsiniz. Ayrıca ekstra bir ücret karşılığında yunus gösterisi de izleyebilirsiniz. Alan içerisinde uygun fiyatlara yemek yiyebileceğiniz ya da içki içebileceğiniz yerler de var. Küçük bir uyarı, parkın bulunduğu alanın tepesi açık olduğu için özellikle yaz aylarında yanınıza şapka, bol su ve güneş kremi almayı ihmal etmemelisiniz.