Alanya’da Alışveriş

Tatil için bir yere gidildiğinde, orada geçirilen zamanı hatırlatması ve evlerde bile tatil sıcaklığı hissini yaşatmasını arzulaması açısından olsa gerek, hatıralık eşyaları satın alma eğilimini hemen herkes yaşar. Her şeyin fabrikasyon ve doğallığını kaybetmiş şekilde bulunması, doğal ve el emeğine olan rağbeti de artırmıyor değil. Hal böyle olunca Alanya’dan da alışveriş konusunda önerilerimiz el emeği ve doğal ürünler olacaktır. Söz konusu el emeği ve doğal ürünler olduğu için belirlenebilen net bir maliyetten bahsedilemez haliyle. Bu durumda benzer ürünler için farklı mağazalarda farklı fiyatları da doğurabilir bu durumda, ürünün fiyatı ve bütçeniz oranında satıcılarla pazarlığa oturmanız gerekebilir. Pazarlığı da denenebilir olarak notlarınızın arasına alabilirsiniz.

Yörenin doğal zenginliği içerisinde yetişmiş meyvelerden yapılan reçeller önerilerimizden yalnızca biridir. Yol kenarlarında, ilçe pazarında ve çarşısındaki dükkânlarda reçelciler bulabilirsiniz. Bulduğunuz bu çeşit çeşit reçellerden satın alabilir, evinize götürüp, doğru saklama koşullarını oluşturursanız uzun süre yiyebilirsiniz. Saray Börekçisi’nde de reçel satın alırken, meşhur Alanya su böreğinin de tadına bakabilirsiniz. Bölgeye has patlıcan, bergamot, karpuz ve zeytin reçeli sevip satın almak isteyeceğiniz reçellerden olabilir.

Ayrıca ipek dokuma da yörenin önemli değerlerinden biridir. İpek dokuma tekniği ile üretilmiş şallar ve eşarplar tercih edilebilir. İpekEller, yörede ipek dokumacılığı başta olmak üzere el emeği ürünler üreten bir kooperatif de bulunmaktadır. İpek dokuma ürünleri ve hediyelik eşyaları Alanya çarşısındaki butiklerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

SuKabağı özellikle müzik aleti üretiminde kullanılmak için yetiştirilir. Ya da genel olarak bilinen bu şekildedir. Fakat Alanya’da su kabakları sanat ile buluşturan bir yer var ki yerli ve yabancı turistler buradan da alışveriş yapmadan ayrılamıyor. Tophane mahallesinde bulunan Su Kabağı Evi çeşit çeşit, rengârenk ve desen desen işlenmiş su kabakları birçok kişinin beğenisini kazanıyor.

Tüm bunların yanı sıra deniz kabuklarından yapılmış süs eşyaları, el emeği bakır ve ahşap kap kacak ve hediyelik eşyaları, biblo, maket, magnet, heykelcikler ve bölge manzaralarını içeren fotoğraflardan oluşan tablolar da tercih edilebilir. Belki de hatıralık olarak almak zor olsa da kökboyası ile boyanmış el emeği yöresel döşeme altı halılarını da görmek istersiniz. Tüm bunlara hemen her tatil beldesinde olduğu gibi Alanya çarşısında da gezerken rastlama olasılığınız çok çok yüksek.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı