Avşa Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde bulunan ve İstanbul’a yakın olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen keyifli bir adadır. Yaz tatili için en iyi alternatifler arasında bulunan tatil cenneti ayrıca adanın kendi üzümlerinden üretilen şarapları ile de ünlüdür. Hem gençler hem de aileler için iyi bir seçenek olan Avşa’da hareketlilik her an devam eder. Eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar devam ettiği Avşa’da dilerseniz sahilde dolaşabilir, yemek için çeşitli seçenekler bulabilir, pansiyon ve otel alternatiflerinden faydalanabilir, gece hayatında eğlenebilir ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

AVŞA ADASI’NDA GÖRÜLECEK YERLER

Kendi şaraplarını üreten Avşa’da gezebileceğiniz farklı noktalar bulunuyor. Adanın her köşesini gezerek tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yiğitler Köyü: Adanın kısmen arka tarafında bulunan ve merkeze göre daha sakin olan Yiğitler köyünde tarihî Rum yapılarını görmeniz mümkün. Denizin temizliği ve ortamın dinginliği sizi başka bir boyuta taşıyabilir. Çevresi 37 kilometre olan Avşa Adası’nda bu köye gitmek isterseniz belediyenin önünden kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Şarap Fabrikaları: Adanın özel şaraplarını üreten Bortaçina ve Büyülübağ şarap fabrikalarını mutlaka gezmelisiniz. Üzüm bağları ile dolu olan Avşa Adası’nın bu şaraplarını fabrikalarda tadabilirsiniz.

Manastır: Günümüze kalıntıları ulaşan Manastır iskeleden yürüyecek olursanız 30 dakika, taksi ile giderseniz 5 dakika mesafede bulunuyor. Hagios Georgos adlı bu manastırın 2 katlı ve 80 odalı olduğu söylenmektedir. Bölgenin meşhur papaz okuluna ait kalıntıları da tarihî bir gezi yaparak dolaşabilirsiniz.

Tarihi Çınaraltı: İskele Meydanı’na yakın mesafede bulunan ve yıllara meydan okuyarak günümüze tüm heybetini taşıyan çınar ağacının altındaki masalarda oturabilirsiniz. Günümüzde kafe olarak işletilen yerde yorgunluk kahvenizi yudumlarken, hava sıcak olsa bile koca çınarın size sunduğu tatlı serinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Avşa Adası’nda gezilecek diğer yerler:

 

  • Mavikoy

  • Çınaraltı Koyu

  • Kumtur 

AVŞA ADASI GECE HAYATI

Avşa Adası gece hayatının doruklarda yaşandığı tatil beldeleri arasında yerini alıyor. Sahil şeridinde bulunan barlar ve gece kulüplerini eğlence anlayışınıza ve müzik zevkinize göre tercih edebilirsiniz. Ayrıca adanın arka kısmında bulunan ve kendi başına bir dünya olarak kabul edilen gece kulüpleri ve diskoları da görmek isteyebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük üstü açık diskosu olarak kabul edilen Tanz Disco ve Gece Kulübü, Club Liatris ve Avşa Arena da sabaha kadar eğlenebileceğiniz büyük mekânlar arasında yer alıyor. Daha sakin bir eğlence tercih etmek isterseniz adada türkü barların, canlı müzik performansı olan kafelerin ve barların olduğunu da söyleyebiliriz.

AVŞA ADASI’NDA NE YENİR?

Avşa Adası’nda gidebileceğiniz çok sayıda restoran ve kafe bulunuyor. Günün ilk öğünü olan kahvaltı için başınızı iskele meydanına çıkarttığınız anda dizilen kafelerde kahvaltı tabağı ve açık büfe kahvaltı seçeneklerine rastlayabilirsiniz. Sahilde güneşlenip denize girerken acıkacak olursanız mısır, şekerleme, midye ve ev yapımı gözlemelerin satıldığını fark edebilirsiniz. Ayrıca sahile yakın olan mekânlarda kumpir, döner, tost, sandviç ve kebap türleri başta olmak üzere aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Akşam için ise onlarca balıkçıdan birinde taze ve günlük deniz ürünlerini denize karşı tadabilirsiniz. Sahil şeridi boyunca göreceğiniz şirin atmosferli balıkçılarda denize karşı rakınızı yudumlayabilirsiniz.

 

AVŞA ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

Avşa Adası’nda önceden rezervasyon yaptırmış olmasanız bile adaya indiğiniz anda pek çok firma sizi misafiri etmek için birbirleriyle yarışıyor olacaktır. Adada dilerseniz pansiyon dilerseniz hotel ya da kiralık ev bulabilirsiniz. Kişi sayınıza ve tatil sürenize göre alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Sahil şeridine araç girişi olmadığı için, kaldığınız yerden denize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

AVŞA ADASI’NDA ULAŞIM

Avşa Adası İstanbul’a yakınlığı sebebi ile kısa tatil kaçamaklarının ilk adresleri arasında bulunuyor. Buraya İstanbul’dan İDO ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz otobüsü direkt olarak İskele Meydanı’na yanaşıyor. Dilerseniz aracınızı da adaya götürebiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık olarak 4 saat sürüyor. Seferler Yenikapı ve Bostancı’dan başlıyor. Ayrıca Balıkesir’e bağlı olan adaya Tekirdağ Akport Limanı’ndan sefer yapan araçlı vapurları da tercih edebiliyorsunuz. Bu süre de yaklaşık olarak 3 saat sürüyor. Erdek’ten Avşa’ya gitmek isterseniz arabalı vapuru tercih edebilirsiniz. 3 saat sonunda tatil cennetine ulaşabilirsiniz. Ada içinde ulaşım ise genellikle belediyenin önünden kalkan ve iç kısımlara giden minibüslerle yapılıyor. Ayrıca bisiklet kiralayarak dilediğiniz her yere gidebiliyorsunuz. 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı