Bolu Şehir İçi Ulaşım

Bolu’da şehir içi toplu ulaşım halk otobüsleri ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Bolu Belediyesi’ne bağlı tüm toplu taşıma araçlarında BoluKart kullanımına geçilmiştir. Hızlı, pratik ve ekonomik ulaşım sağlayan BoluKart toplu taşıma araçlarındaki kart okuma cihazlarına yaklaştırılarak kullanılır. BoluKart 1, 3 veya 5 kullanımlık kullan-at biletler ve temassız akıllı kart seçeneklerine sahiptir. Kart İşlem Merkezleri’ne başvurarak alabileceğiniz BoluKart’ınıza dolum bayilerinden bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. BoluKart satış bedeli tam kartlar için 5 TL, indirimli kartlar içinse 10 TL’dir. Akıllı karta en az 5 TL, en fazla 150 TL yükleme yapılabilir. Tam kartlar süresiz kullanılabilirken indirimli ve serbest kartların kullanım süresi 1 yıldır. Süre sonunda bağlı bulunan kurumdan (ilköğretim, lise, üniversite vb.) alınan belge ile indirimli veya serbest kart kullanımına devam edilebilir.

Bolu’da tam bilet ücreti 2,25, öğrenci bilet ücreti ise 1,35 TL’dir. Bolu Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüs güzergâh ve saatlerini internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bolu’da taksiler ve minibüsler de ulaşım için diğer alternatiftir. Avrupa modeli bisiklet yolu projesi kapsamında şehir merkezi bisiklet yolları ile donatılmaya devam eden kentte bisiklet kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bisiklet kiralayarak kenti dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Bolu’da havalimanı bulunmadığı için civar şehirlerdeki havalimanlarından şehre ulaşım sağlanabilir. Kocaeli ilindeki Cengiz Topel Havalimanı Bolu’ya 145 kilometre mesafede yer alırken yaklaşık 1,5 saatte ulaşmak mümkündür. Ankara Esenboğa Havaalanı Bolu’ya 200 kilometre uzaklıktadır ve yolculuk 2 saat sürmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Bolu’ya gelmek isterseniz sizi 2 saatlik bir yolculuk beklemektedir.

*Ulaşım fiyatları 2018 dönemine aittir.