Bolu’da Alışveriş

bolu-643019_960_720.jpg

Batı Karadeniz’in huzur dolu şehri Bolu’da alışveriş için AVM’lerin yanı sıra yöresel ürünleri satın alabileceğiniz dükkânlar ve hediyelik eşya mağazaları bulunmaktadır. İstanbul Ankara otoyolu üzerinde bulunan Highway Outlet’te yeme-içme, dinlenme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi oldukça uygun fiyatlara alışveriş imkânı da bulabilirsiniz. Birbirinden ünlü markaların ürünlerini neredeyse yarı fiyatına satın alabileceğiniz Highway Outlet’e yolunuz Bolu’ya düşerse uğramanızı tavsiye ederiz. İzzet Baysal Caddesi’nde bulunan Cadde AVM mağazaları, sinema salonları, yeme içme mekânları ile özellikle hafta sonları Boluluların en uğrak noktalarından biridir. Bolu Düzce yolunda yer alan 14 Burda AVM ise kentte alışverişin keyfini çıkartabileceğiniz alışveriş merkezlerindendir. İzzet Baysal Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi alışveriş mağazalarının yer aldığı şehrin iki önemli caddesidir.

Bolu semt pazarları ile de ünlüdür. Köylülerin kendi ürettiği organik ürünleri satın alabilir, yöresel lezzetleri deneyebilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bolu’nun çam balı, tereyağı ve fındık şekeri ve patatesi oldukça meşhurdur. Bolu fındığı ile hazırlanan Bolu çikolatasını almadan dönmeyin. Mudurnu ilçesine özgü saray helvası ise hem kendinize hem arkadaşlarınıza Bolu’dan alabileceğiniz yöresel lezzetler arasındadır. Yoğurttan yapılan keş özellikle makarnaların üzerine rendelenerek tüketilen Bolu’ya özgü bir süt ürünüdür. Yağlı ve yağsız olarak iki çeşidi bulunan keş semt pazarlarından satın alabileceğiniz nefis bir lezzettir. Patatesli ekmek Bolu’nun bir diğer meşhur yiyeceğidir. Kıbrıscık ilçesine uğrarsanız bir tek burada yetiştirilebilen Kıbrıscıkpirincinden satın alabilirsiniz.

Geleneksel el sanatlarının yaygın olduğu Bolu’nun çarşılarında ve ilçe dükkânlarında kente özgü işlemelerle yapılmış ürünleri bulabilirsiniz. Mudurnu ilçesi iğne oyası ile ünlüdür. Genellikle havlu kenarı ve yazmalarda kullanılan iğne oyası modelleri zarif görüntüsüyle göz doldurmaktadır. Yörede yaşayan birçok kadın geçimini iğne oyası yaparak sürdürmektedir. Siz de Mudurnu’ya uğradığınızda iğne oyası ile işlenmiş ürünleri inceleyebilir, hediye olarak alabilirsiniz. Gerede ilçesinde bakırcılık, dericilik ve kalaycılık ata mesleği haline gelmiştir. Son yıllarda sayısı giderek azalan ustaların el emeği ürünlerini görmek ve nasıl yapıldığını izlemek isterseniz Gerede’ye uğrayabilirsiniz.