Davraz’da Gezilecek Yerler

Uludağ, Kartalkaya gibi popüler kayak merkezlerine alternatif olan DavrazKayakMerkezi nefis doğası, her türlü kar ve doğa sporuna elverişli olması ile yıl boyunca binlerce misafir ağırlamaktadır. Üstelik sadece kış aylarında değil bahar ve yaz aylarında da rağbet gören Davraz dağcılıktan yamaç paraşütüne kadar her türlü spora imkan tanımaktadır. Aralık ayında başlayan kayak sezonu Mart ayına kadar devam etmekle birlikte en popüler dönemi Ocak ve Şubat aylarıdır. EğirdirGölü’nün göz kamaştıran manzarasına karşı kayak keyfi yapabileceğiniz Davraz Kayak Merkezi’ne günübirlik gelebileceğiniz gibi bölgedeki tesislerde konaklayarak unutulmaz bir kış tatili geçirebilirsiniz.

Davraz Gezilecek Yerler

Kış aylarında özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayanların kayak ve snowboard için sıklıkla tercih ettikleri Davraz eşsiz doğası, kaliteli konaklama tesisleri ve altyapısıyla adından söz ettirmektedir. Davraz Kayak Merkezi’nde hünerlerinizi sergiledikten sonra Isparta çevresindeki birbirinden güzel milli parkları ve doğal güzellikleri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü seyrine doyulmaz manzaralar sunarken Kovada Gölü Milli Parkı, Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı, Kızıldağ Milli Parkı, Gölcük Krater Gölü Milli Parkı görülmeye değer yerler arasındadır. Arkeolojiye meraklıysanız Adada Antik Kenti ve Isparta Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Zindan Mağarası ve Kutlubey Ulu Cami Davraz gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz yerler arasındadır. Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Davraz Kayak Merkezi

https://gezimanya.com/sites/default/files/gezi-notu/resimler/photo-2019-...

Ülkemizin en iyi butik kayak merkezleri arasında yer alan Davraz Kayak Merkezi Isparta’ya yaklaşık 26 kilometre uzaklıktadır. Özel aracınızla sadece 45 dakikada ulaşabileceğiniz Davraz Kayak Merkezi başta Isparta olmak üzere Burdur, Antalya, Denizli gibi çevre illerde yaşayanlar için de ulaşımı oldukça kolay bir kayak merkezidir. Isparta Ovası boyunca yükselen Davraz Dağı’nın üzerinde yer alan kayak merkezi hem kış hem dağ sporu tutkunları için vazgeçilmez adreslerden biridir. Kış aylarında kar kalınlığının 2.5 metreye ulaştığı Davraz Kayak Merkezi’nde toplam 12 tane pist bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 23.500 metreyi bulan pistlerden mavi renkli olanlar kayak sporuna yeni başlayanlar için uygunken siyah renkli pistler profesyonel sporcular için idealdir. Kartpostal niteliğinde görüntülere sahip olan kayak merkezinde konaklamak için üç tane tesis yer almaktadır. Farklı konaklama seçenekleri için Isparta merkezdeki otelleri tercih edebilir, kayak merkezine günübirlik olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğirdir Gölü

Davraz’a 15 kilometre mesafede yer alan Eğirdir Gölü doğanın keyfini sürebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Sultan ve Karakuş Dağları arasında yer alır. 12 metre derinliğe sahip olan Eğirdir Gölü deniz seviyesinden 916 metre yüksekliktedir. Biyolojik çeşitlilik bakımından da oldukça önemli bir yere sahip olan Eğirdir Gölü yaklaşık 225’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kerevit, sudak, levrek, çapak gibi balık türlerinin yetiştiği Eğirdir Gölü tarımcılığa da hayat vermektedir. Bölgede üretilen elmalar ülkemizin neredeyse yüzde 20’lik üretimini karşılamaktadır. Eğirdir’e yaklaştıkça elma bahçelerinin seyrine doyulmaz güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Eğirdir’e 1.5 kilometre uzaklıkta bulunan Yeşilada bölgenin en fazla ziyaretçi çeken yerlerinden biridir. Gölün üzerine uzanan Yeşilada’daki tarihi zenginlikleri keşfedebilir, balık restoranlarında göl balığı ziyafeti çekebilirsiniz.

Kovada Gölü Milli Parkı

Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Kovada Gölü Eğirdir Gölü’nün devamı niteliğindedir. 1970 yılında milli park ilan edilen göl gerek flora zenginliği gerek yaban hayatı çeşitliliği ile görülmeye değer yerler arasındadır. Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte olan göl oldukça sığdır. Ardıç, meşe, kızılçam, karaçam gibi ağaç türleri ile çevrili olan milli park dört mevsim boyunca ziyaretçilerine kartpostallık görüntüler sunar. Göl kenarında yürüyüş yapabileceğiniz gibi eşsiz fotoğraf kareleri çekebilir, sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Akdeniz Bölgesi’nin doğal zenginliklerinden biri olan Kovada Milli Parkı kampseverlerin de sıkça uğradığı yerler arasındadır. Eğirdir ilçesine 24 kilometre uzaklıkta bulunan Kovada Milli Parkı’nı listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı

spring-993069_960_720.jpg

Davraz Kayak Merkezi’ne gelmişken ziyaret etmenizi önerdiğimiz diğer bir doğa harikası ise Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı’dır. Eğirdir’in Yukarı Gökdere köyü sınırlarında bulunan orman tertemiz havası ile yıl boyunca doğa severleri ağırlamaktadır. Isparta’ya 69, Eğirdir’e 32 kilometre uzaklıkta bulunan Kasnak MeşesiTabiatı Koruma Alanı 15 farklı yürüyüş parkuruna sahiptir. 218 bitki türüne sahip olan alan flora yönünden oldukça zengin olup dağ ve step bitkilerinin tamamına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizdeki en yaşlı kasnak meşesinin de yer alığı alan karaçam, sedir, göknar, dişbudak, akçaağaç gibi farklı ağaç türleri de bulunmaktadır. 1987 yılında koruma altına alınmış olan Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı’nda bol oksijen eşliğinde yürüyüş yapabilir, birbirinden güzel meşe ağaçlarını fotoğraflama imkanı bulabilirsiniz.

Adada Antik Kenti

getfoto_19.jpg

Tarihe ve arkeolojiye meraklıysanız Davraz’a geldiğinizde Isparta çevresindeki antik kentleri ziyaret edebilirsiniz. Bu antik kentlerden ilki olan Adada antik kenti Kovada Gölü’nün güneydoğusunda Sütçüler ilçesinde yer almaktadır. Antik kentin kuruluş tarihi net olarak bilinmemekle birlikte MÖ II. yüzyılda Adada ve Termesos ile yapılan bir anlaşma metninde yer almaktadır. En parlak günlerini Roma İmparatorluğu döneminde yaşayan Adada antik kenti fazla zarar görmeden günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiştir. Anıt mezarlar, bazilika, antik tiyatro ve antik yol görülmeye değer yerler arasındadır. Traianus Tapınağı ve İmparatorlar Tapınağı başta olmak üzere dört tapınağın bulunduğu antik kentte Roma ve Bizans dönemine ait tarihi zenginlikleri fotoğraflayabilir, antik yolu takip ederek yürüyüş yapabilirsiniz.

Isparta Müzesi

getfoto_18.jpg

Davraz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer önemli yer ise Isparta Müzesi’dir. 1985 yılında ziyarete açılan müze çeşitli onarımlarından ardından 2002 yılında yenilenerek ziyarete hazır hale getirilmiştir. 2008 yılı itibari ile müzede 2953 adet arkeolojik eser başta olmak üzere toplamda 17976 adet eser sergilenmektedir. IspartaMüzesi dört ayrı sergi salonuna sahiptir. Arkeoloji, Hazine, Halı ve Etnografya ziyaret edebileceğiniz bölümlerdir. ArkeolojiSalonu’ndaGöndürlü’de yapılan kazı çalışmaları sonrası bulunan tarihi eserleri inceleyebilir, PergeAntikKenti’nden elde edilen eserlere göz atabilirsiniz. Hazine Salonu’nda bölgede yaşamış olan medeniyetlere ait sikkeleri yakından görebilir, Etnografya Salonu’nda Isparta kültürüne yakından tanık olabilirsiniz. Isparta Müzesi’ne giriş ücretsizdir.

Zindan Mağarası

getfoto_20.jpg

Isparta’nın Aksu ilçesine iki kilometrelik mesafede yer alan Zindan Mağarası şehirdeki doğal güzelliklerden bir diğeridir. 765 metre uzunluğa sahip mağaranın sadece 300 metresi ziyaret edilebilmektedir. Yüksekliği 20 metreyi bulan ZindanMağarası ışıklarla aydınlatıldığı için yolunuzu rahatça bulabilirsiniz. Damlataş, kenartaş ve yer altı deresinin oluşturduğu sarkıt ve aşınımların bulunduğu mağaranın bir bölümünde minyatür kanyonlar oluşmuştur. Görsellik bakımından hayli etkileyici olan mağaranın sonunda mozaik biçimli özgün kalsit kristalleri yer alır. ZindanMağarası Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Türkiye’nin en uzun üç mağarasından biri olan Zindan Mağarası MÖ. 2000’li yıllarda oluştuğu ve Bizanslılar döneminde zindan olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Kızıldağ Milli Parkı

tree-trunk-569275_960_720.jpg

Kızıldağ Milli Parkı Isparta ilinin Şakirağaç ilçesi sınırlarında yer alan bir doğa harikasıdır. İlçe merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafede olan milli park sedir, ardıç ve meşe ağaçları ile çevrilidir. Ülkemizde mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek yer olması bakımından özel bir yere sahip olan Kızıldağ Milli Parkı doğa severler için kaçırılmaması gereken yerlerden biridir. Bol oksijenli havası ile astım ve solunum rahatsızlıklarına iyi gelen Kızıldağ Milli Parkı çakal, tilki, akbaba, şahin başta olmak üzere pek çok canlı türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Piknik için ayrılmış alanlarda piknik yapabileceğiniz gibi sevdiklerinizle keyifli bir yürüyüşe çıkabilir, kartpostallık fotoğraflar çekebilirsiniz. Dilerseniz kamp yapabilir veya bungalov evlerde konaklayarak doğa ile iç içe vakit geçirme şansı bulabilirsiniz.

Gölcük Krater Gölü Milli Parkı

forest-682003_960_720.jpg

Milli parklar bakımından bir hayli zengin olan Isparta’da görülmeye değer bir diğer doğal zenginlik Gölcük Krater Gölü Milli Parkı’dır. Isparta merkeze 12 kilometre uzaklıkta yer alan milli park görenleri büyüleyen bir güzelliğe sahiptir. 3000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan GölcükGölü sönmüş yanardağ kraterinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 1300 metre yüksekte yer alan gölün etrafı volkanik küllerle kaplı tepelerle çevrilidir. Gölün derinliği 30 metreyi bulmaktadır. 1991 yılında milli park ilan edilen alan sedir, meşe, kızılçam, karaçam ağaçlarının yanı sıra maki türleri ile de çevrilidir. Yaban hayatına ev sahipliği yapan Gölcük Krater Gölü Milli Parkı piknik, trekking, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için son derece uygundur. Yakaören köyü sınırları içerisinde yer alan Gölcük Krater Gölü Milli Parkı’na sadece özel araçla ulaşım sağlanmaktadır.

Kutlubey Ulu Camii

14000715928_32b7628505_b.jpg

Davraz’da karın tadını çıkardıktan sonra geri kalan vaktini Isparta merkezde değerlendirmek isteyenler için görülmeye değer yerlerden biri de Kutlubey Ulu Camii’dir. Şehrin en eski camilerinden biri olma özelliği taşıyan Kutlubey Ulu Camii I. Murad döneminde Isparta’nın ilk subaşısı olan Kutlubey tarafından yaptırılmıştır. Yapılış tarihi kesin olmamakla birlikte 1429 yılından önce yapıldığı tahmin edilmektedir. Cami 1899 yılında büyük bir onarımdan geçse de I. Abdülhamit döneminde yıkılıp AyasofyaCamii’ne benzeyecek şekilde tekrar inşa edilmiştir. Ancak kısa bir süre sonra deprem nedeniyle tekrardan yıkılan cami son haline 1922 yılında kavuşmuştur. Tek minareye sahip olan cami dikdörtgen planlıdır. Kalem işi süslemeleri ile dikkat çeken Kutlubey Ulu Camii şehirdeki önemli ibadet merkezlerinden biridir.