Dikili’de Nerede Kalınır?

Dikili sahil hattında yer alan konumunun da etkisi ile bünyesinde çokça konaklama alternatifi bulundurmaktadır. Gerçi her ne kadar sahil yerleşkesi olsa da çok büyük oteller bulmak mümkün değildir. Bunun sebebi yabancı turist yoğunluğunun çok az seviyelerde seyretmesine bağlanabilir. Daha butik ve yerel işletmeler üzerinden yola çıkıldığında, oldukça farklı konseptte ve fiyat aralığında konaklama imkânı bulunabilmektedir. İlçede otel, butik otel, pansiyon, apart otel, termal otel, kamping seçeneklerinin yanı sıra sezonluk ev kiralama gibi bir alternatif de mevcut.

Yöresel mimariye sadık olarak inşa edilmiş, etnik izlerle dekore edilmiş bazı butik oteller konaklamak için tercih edilebilir. Örneğin konuklarına adeta bir çiftlik hayatı deneyimleme imkânı sunan Vinocasa Butik Otel tercih edilebilecek yerlerden birisidir. Misafirlerine doğanın içerisinde yer alan taş evlerde konaklama imkânı sunan otel organik yemekleriyle de konuklarını memnun etmeyi başarıyor. Ayrıca minik dostlarınıza da kucak açan hayvansever bir işletme. Yine benzer konseptte hizmet veren Gülnar Sultan Taş Konak Butik Otel de doğa içerisinde hizmet veren bir başka otel. Rengârenk el işi ahşap kapıları, yeşilin içerisinde yer alan sosyal alanları ve bahçelerinden sofralarınıza gelen ürünleri ile huzurlu bir konaklama yapmak isteyen konukların göz atabileceği bir işletme. Yine benzer hizmet içeriğine sahip Lila Butik Otel ve Taş Ev Butik Otel de konaklama yapabileceğiniz otellerin arasında değerlendirilebilir.

Ayrıca Dikili’de, pansiyonlar ve apart oteller de bulunmaktadır. Diamond Pansiyon gibi ailenizle çok rahat konaklayabileceğiniz pansiyonlar ya da Can Apart Otel, Zeytin Apart Otel gibi kendinizi evinizde hissedebileceğiniz yerler de değerlendirilebilir. Tüm bu seçeneklerin yanında biraz nispeten uzun süre ya da kalabalık konaklama yapacak ailelerin sezonluk ya da dönemlik ev kiralamaları da mümkündür.

Yerleşik ve beton yapılardan sıkılıp tamamen doğal alanlarda nefes almak isteyen ziyaretçiler için ise bölgede kamp alanları da mevcut. Dikili Deniz Kampı, hem çadırınızla gidip konaklayabileceğiniz hem de mevcut çadırları kiralayabileceğiniz alternatifler sunmaktadır. Çadırı ile giden konukların, duş, internet, elektrik, buzdolabı gibi temel ihtiyaçları karşılanırken, oradaki yerleşik çadırlardan kiralayan konuklara ayrıca masa, sandalye ve yatak da temin ediliyor. Ayrıca Dikili Deniz Kampı’nda farklı dönemlerde farklı etkinlikler de oluyor. Ekim – kasım - aralık aylarında bölgede olursanız kamp alanında bulunan zeytin hasadına dâhil olabilir, eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Nisan ayındaki Bisiklet Festivali ve ağustos ayındaki Aquatlon da denk gelirseniz tatilinize spor katabileceğiniz etkinliklerdendir. Bunun dışında Çam Kamping, Caravan Camping, Üç Çınarlar Kamping de alternatif kamp alanlarındandır.