Edirne’deki Festivaller

Edirne seyahatiniz öncesinde şehirde düzenlenen etkinlikleri incelerseniz bulunduğunuz tarihe denk gelen bir etkinliğe katılabilirsiniz. Edirne’de düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Edirne denince akla gelen ilk etkinlik ata sporu olarak bilinen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’dir. 650 yılı aşkınsüredir Edirne’de düzenlenen yağlı güreş turnuvaları “Er Meydanı” adı verilen çim zeminde yapılır. Güreşçilerin vücutlarına yağ sürerek birbirlerini yenmeye çalıştıkları turnuvalar bir hafta boyunca oldukça çekişmeli ve heyecanlı anlara sahne olmaktadır. Sadece ülkemizden değil dünyanın farklı ülkelerinden de bu heyecana ortak olmak isteyen pek çok sporsever temmuzayının başında düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşlerini izlemek için Edirne’ye akın etmektedir.

Hıdrellez (Kakava) Şenlikleri

Her yıl 5 - 6 Mayıs tarihlerinde Edirne’de düzenlenen Hıdrellez Şenlikleri oldukça eğlenceli görüntülere sahne olmaktadır. Baharın müjdecisi olarak kabul edilen Hıdrellez şenliklerinde bereketin ve bolluğun artması için yakılan ateşin üzerinden atlanır, yemek ikramları ve konserler ile baharın gelişi kutlanır.

Atbaba Şenlikleri

Her yıl mart ayının üçüncü pazar günü baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen Atbaba Şenlikleri’nde boyalı yumurta, pilav ve ayran ikramının yanı sıra halk oyunları eşliğinde eğlenceli bir gün geçirilmektedir.

Enez Av ve Balık Festivali

Edirne’nin Enez ilçesinde her yıl temmuz ayında düzenlenen Av ve Balık Festivali birbirinden renkli görüntülere sahne olmaktadır. Ünlü sanatçıların konserleri ile başlayan festival üç gün boyunca şehirde eğlenmek isteyenleri ağırlamaktadır.

İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı

Edirne’nin İpsala ilçesinde her yıl ağustos ayında düzenlenen İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı’nda yemek ikramları, yarışmalar ve konserler eşliğinde beş gün boyunca eğlence devam etmektedir.

*Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.