Karaburun’da Alışveriş

artichoke-2436819_960_720.jpg

Karaburun birbirinden lezzetli ve doğal ürünleriyle öne çıkan ilçelerden biridir. Eğer Karaburun’a yolunuz yaz aylarında düşerse ilçenin meşhur sakız enginarının en güzel dönemine denk geldiniz demektir. Enginarın en lezzetli yetiştiği yer olarak bilinen Karaburun’dan hem kendinize hem sevdiklerinize bol bol enginar alabilirsiniz. Çarşamba günleri kurulan Karaburun halk pazarına uğrarsanız tadına doyulmaz enginar reçellerinden alıp kahvaltılarınıza lezzet katabilirsiniz.

Karaburun tam bir peynir cennetidir desek yanılmayız. İlçede onlarca farklı tatta peynir bulabilir, damak zevkinize uygun olanlardan satın alabilirsiniz. Karaburun’a özgü kültürel bir miras olarak gösterilen Kopanisti peyniri acımsı tadı ile öne çıkar ve özellikle meze yapımında kullanılır. Keçi sütünden yapılan kelle peyniri ve sepet peyniri de ilçeden alabileceğiniz yöresel ürünler arasındadır. Karaburun’un en özel lezzetlerinden biri olan hurma zeytini ise dalından koparılıp hiçbir işlem görmeden yenebilmesiyle ünlüdür. Ağaç dalında salamura olmasıyla mucizevi olarak adlandırılan ve bir tek Karaburun civarında yetişen hurma zeytinini tatmadan sakın dönmeyin. Kahvaltıların olmazsa olmazı peksimet, Sultaniye üzümü, kurutulmuş Ege otları ve Balıklıova un kurabiyesi Karaburun seyahatinizden alabileceğiniz diğer lezzetlerdir.

Yaz döneminde haftanın her günü Karaburun İskelesi’nin arkasında kurulan Gece Çarşısı’da hem kendinize hem sevdiklerinize birbirinden güzel ve özel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Akşam 19.00’da açılmaya başlayan stantları gece yarısında kadar gezebilir, iğne oyası ile yapılmış kolye, yüzük, küpe, yazlık elbiseler, plaj çantaları ve daha birçok şeyi uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Her daim canlı olan Karaburun Çarşısı’nda gündüz alışveriş keyfi yapabilir, soluklanmak isterseniz kafelerde çay molası verebilirsiniz.