Karaburun’daki Festivaller

175974,1.png

Karaburun sadece deniz, kum, güneş üçlüsünden ibaret bir tatil beldesi değil. Karaburun seyahatinizi ayarlamadan önce ilçede düzenlenen festival ve şenlikleri inceleyebilir, seyahatinize keyif ve eğlence katabilirsiniz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Karaburun Nergis Festivali

Karaburun Yarımadası’nın simgesi konumundaki nergisleri dünyaya tanıtmak amacıyla her yıl ocak ayında düzenlenen Nergis Festivali renkli görüntülere sahne olmaktadır. Üreticiler tarafından açılan nergis stantları ziyaretçilerin beğenisine sunulurken el emeği ürünler de sergilenmektedir.

Karaburun Mandalina Festivali

Karaburun’un öne çıkan festivallerinden biri de her yıl kasım ayında düzenlenen Mandalina Festivali’dir. Karaburun mandalinasının tanıtımını sağlamak için gerçekleştirilen festivalde şarkılar ve gösteriler eşliğinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Kösedere Üzüm Şenliği

Karaburun’un Kösedere Köyü’nde her yıl ağustos ayında düzenlenen Üzüm Şenliği’nde üzüm yarışmaları düzenleniyor ve üzüm güzeli seçiliyor. Eğlenceli anlar yaşayacağınız festivalde birbirinden lezzetli üzümleri tadabilir, uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Sokakta Tiyatro Festivali

Her yıl temmuz ayının son haftasında Mordoğan ve Karaburun’da gerçekleştirilen festival birbirinden renkli etkinlik ve gösterilere sahne olmaktadır. Fotoğrafçılık, oyunculuk, seramik, yazarlık atölyelerinin de yer aldığı festivalde birbirinden güzel tiyatro oyunlarını ücretsiz izleyebilir, seyahatinize farklı bir deneyim katabilirsiniz.

Karaburun Kırkım Şenliği

Yüzlerce yıllık Yörük kültürünün yaşatılması ve Karaburun kıl keçisinin korunmasını amaçlayan Kırkım Şenliği her yıl temmuz ayında düzenlenmektedir. En güzel teke, en güçlü keçi gibi eğlenceli yarışmaların da düzenlendiği festivalde çoban kavurma, keçi ayranı, keçi sütünden dondurma gibi lezzetler ücretsiz dağıtılmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.