Kemer’e Ne Zaman Gidilir?

adrasan-beach.jpg

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Kemer’de sıcak ve ılıman bir iklim yaşanmaktadır. Kış ayları ılık ve yağışlı geçerken yaz ayları sıcak ve kuraktır. Yılın neredeyse 300 günü güneşli olan ilçede temmuz yılın en kurak ayı olurken en fazla yağış aralık ayında görülmektedir. Kemer’de yıllık sıcaklık ortalaması 18 derecedir. Temmuz ayı ortalama 27 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayı olurken 11 derece ile ocak yılın en soğuk ayıdır.

İklim özellikleri sayesinde Kemer’de tatil sezonu erkenden açılır ve geç kapanır. Yılın sekiz ayı denize girilebilen ilçede deniz suyu sıcaklığı kışın 10-12 derece iken yazın 28 dereceye kadar çıkmaktadır. Kemer’de nisan ayından kasım ayına kadar denize rahatlıkla girebilirsiniz. Haziran-eylül arası en yoğun sezonun yaşandığı Kemer’de bu dönemde sıcaklıklar da ortalamanın üzerinde seyreder. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kemer’i ziyaret etmek için en ideal aylar ekim-kasım, nisan ve mayıs aylarıdır. Havanın da bunaltıcı olmadığı bahar aylarında Kemer’de denizin tadını çıkarabilir, tarihî ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Kemer kış aylarında sakinliği ile öne çıkar. Ilık havada yürüyüş yapabilir, Akdeniz mutfağının seçkin lezzetlerini tadabilirsiniz.

Kemer’de bisiklet turuna çıkmak oldukça keyiflidir. Doğa sporu tutkunları için en güzel aktivitelerden biri olan bisiklet turunda Kemer’in göz alıcı doğasına şahit olabilirsiniz. Kemer’e yaz aylarında yolunuz düşerse birbirinden renkli etkinliklerin sizleri beklediğini unutmayın. Her yıl haziran ayında gerçekleştirilen Kemer Altın Nar Kültürve SanatFestivali’ne katılabilir, eylül ayında düzenlenen Kemer Rock Festivali’nde birbirinden ünlü sanatçıların konserleri ile tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.