Muş’ta Alışveriş

purple-grapes-553464_960_720.jpg

Muş’u ziyaret ettiğinizde size bu güzel şehri hatırlatacak farklı hediye seçenekleri bulabilirsiniz. Muş geleneksel el sanatları ile adından söz ettiren şehirlerden biridir. Birçoğu zamanla unutulmaya yüz tutsa da kilimcilik, halıcılık, semercilik, keçecilik, dantel ve boncuk oyacılığı ilin geçim kaynakları arasındadır. Muş evlerini süsleyen kilimler ilden alabileceğiniz hediye seçeneklerinden biridir. Muş köylerinde bin bir emekle dokunan kilimleri merkezdeki birçok mağazada bulabilirsiniz. Selçuklu motifleriyle süslü halılar ise Muş’ta öne çıkan el sanatlarındandır. Varto, Bulanık, Malazgirt ilçeleri halıcılığın merkezi konumundadır. Bünyan, Hereke ve Isparta en çok dokunan halı türleri olup Yörük, Türkmen ve Asmalı Lale motifleri halılara en çok işlenen motiflerdir. Halk Eğitim Merkezleri’nde açılan halı ve kilim dokuma kursları sayesinde bu el sanatının uzun yıllar boyunca yaşatılması amaçlanmaktadır. Muş’ta soğuk ve çetin geçen kış şartları çorap örmeciliğini de geliştirmiştir. Siz de ili kış aylarında ziyaret ederseniz ayaklarınızı sıcacık tutacak çoraplardan alabilir, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

Bahar aylarında şehrin dört bir yanını süsleyen laleler Muş ilinin en güzel simgesidir. Muş’a gelmişken lale figürlü hatıra eşyaları alabilirsiniz. Muş’un birbirinden lezzetli yöresel ürünleri de sizleri bekliyor. Geçmişi Selçuklular dönemine kadar giden bağcılık geleneği günümüzde sürdürülmeye devam ediyor. Mongok, Pamukluk, İncebel, Mehmetcan bağlarında özenle yetiştirilen üzümler ağustos ayının sonlarına doğru tezgâhlardaki yerlerini almaya başlıyor. Siyah, beyaz ve mor renkli Muş üzümü buruk tadı ile beğeni topluyor. Muş eskikaşar peyniri ile kahvaltılarınıza lezzet katabilir, dostlarınıza da hediye olarak götürebilirsiniz. Muş’ta hemen her yemekte bolca kullanılan lahana da buradan alabileceğiniz ürünler arasındadır. Muş’un semt pazarlarını ziyaret ettiğinizde şifalı otların tezgâhları süslediğini görebilirsiniz. Dağlık alanlarda kendiliğinden yetişen şifalı otlardan çiriş, helis otu, jağ ve sirmo yöre halkı tarafından doğal antibiyotik olarak adlandırılıyor. Semt pazarlarından köy halkının evlerinde yaptığı tereyağı, salça, peynir, tarhana ve ekmek gibi doğal ürünleri uygun fiyatlara satın alabilir, onlara destek olabilirsiniz.

Yorumlar

23 Nis 2024, Salı - 06:59

In reply to by ünlülerden

23 Nis 2024, Salı - 06:59
Muş Ünlüleri - Muş'un Tanınmış kişileri . Nimet Ağaoğlu. Feyat Asya. Necmettin Dede. Şair Melik Köroğlu (salihi). Erkan Kemaloğlu. Giyasettin Emre. Şefik Çağlayan. İsmail Bilen. Şemsettin Ağaoğlu. Ahmet Hamdi Çelebi. Mehmet Emin Şimşek. Mehmet Zafer Çağlayan. Vahdettin Özkan. Medeni Yılmaz. Mehdi işık. Zeki Dede. Sait Mutlu. İsa ihsan Bingöl. Sırrı Sakık. Ali Haydar Fırat. Mehmet Emin Seydagil. Barlas Kuntay. Alaattin Fırat. Mehmet Şerif Fırat. Kerem Al. Zihni sayan. Günsal Albayrak. Rıfat Nehir. Hamdi Dayi. İlyas sami. Tahsin Sarac. Erol Polat. Mehmet Nuri Yaman. Rıza Kotan. Oktay izgiev. Fark ışık. Melike Elif Teker. Mehmet Emin Sever. Selami öztürk. Hekimoğlu Süleyman Özcan. Vehbi Kuş. Tekin ileri Dikmen. Hayatı Kuşhan. Ali Bey (Aliziver Bey Bulanık) . Haçi Kadri Asya (Muş) Haci Medeni (Bulanık ) Muzafer Demir. Ebubekir Köroğlu (,Bulanık) Fevzi çeşitli. Yakup Kaya. Kasım Emre. Şevin Coşkun. Ekin Dikmen. Kerem Geldi. Necatti Kalsın. Zafer Tursun. Burhan Garip Şavlı. Hikmet Karayel. Zeki Tunçkıran. İsmail ilhan. Sabahattin Yıldız. Mümtaz Yavuz. Burcu Çelik. Mensur ışık. Umut Deniz Güneysu. Zeki Eker. Seracettin Karayağız. Osman Kadrı Bingöl. Fikret Kale.

In reply to by ünlülerden

23 Nis 2024, Salı - 06:59