Rize’de Alışveriş

1108048_620x410.jpg

Rize seyahatinizde hem kendinize hem de sevdiklerinize şehrin birbirinden lezzetli yöresel ürünlerinden satın alabilirsiniz. Rize’den alışveriş yapmak isteyenler için ilk seçenek hiç şüphesiz ki çaydır. Ülkemizin çay üretiminin neredeyse tamamını karşılayan Rize’den çay almadan dönmemelisiniz. Birçok çeşidi bulunan Rize çayları arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Siyah, yeşil, beyaz ve organik çaylardan dilediğinizi satın alabilir, kahvaltılarınıza lezzet katabilirsiniz.

Rize’ye yolunuz düştüğünde almanızı tavsiye ettiğimiz bir diğer yöresel ürün Anzer balıdır. Sadece Anzer Yaylası’nda yetişen endemik çiçeklerin polenlerinden üretilen Anzer balı dünyaca meşhurdur ve oldukça sağlıklıdır. Doğal antibiyotik olarak bilinen Anzer balını Rize’deki birçok yöresel ürün satan dükkânda bulabilirsiniz. Rize’den alabileceğiniz bir diğer bal çeşidi Ayder Karakovanbalıdır. %100 doğal olan Ayder Karakovan balını çocuklarınıza güvenle yedirebilirsiniz. Rize fındığı, mısır ekmeği, mısır unu, kara üzüm pekmezi, yaylapeyniri Rize’de bulabileceğiniz diğer yiyecekler arasındadır.

Geziniz sırasında semt pazarlarına uğrayarak doğal ürünlerin tadına bakabilir, daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Rize’den alabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Kendir ipliğinden dokuma tezgâhlarında üretilen meşhur Rize bezi sevdikleriniz için anlamlı bir hediye seçeneği olabilir. Rize bezinden yapılan kıyafetler, masa örtüleri ve eşarplara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Hemşinli kadınların el emeği göz nuru ürettikleri Hemşin çorabı ve Hemşin puşisi Rize’den satın alabileceğiniz özel hediyelikler arasındadır. Hasır sepet, maket taka, kemençe, şimşir kaşık Rize’ye özgü eşyalardır. Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi, Rize’nin popüler alışveriş caddeleri arasındadır.