Rize’deki Festivaller

23-ayder-festivali-nin-tarihi-belli-oldu.jpg

Rize’ye yılın hangi döneminde giderseniz şehirde mutlaka bir etkinliğe denk gelmeniz mümkün. Rize seyahatiniz öncesinde şehirde düzenlenen festivallere ve etkinliklere göz atmanız gezinizi daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir. Rize’de düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivali

Her yıl ağustos ayında düzenlenen festivalde yüzme, satranç, bisiklet gibi spor dallarında dereceye girenlere ödüller dağıtılıyor ve gösteriler eşliğinde coşku dolu anlar yaşanıyor. Tadına doyum olmayan Rize çayının tanıtımı ve ikramının da yapıldığı etkinlik 28 senedir kesintisiz devam ediyor.

Çamlıhemşin Ayder Kültür, Sanat ve Doğa Festivali

Geleneksel olarak Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde düzenlenen festival boğa güreşi gösterilerine sahne oluyor. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen festival haziran ayında Ayder Yaylası’nda düzenleniyor. Karadeniz müzikleri eşliğinde eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek isterseniz katılmanızı tavsiye ederiz.

Çamlıhemşin Ayder Kardan Adam Şenliği

Çamlıhemşin Doğa Sporları İhtisas Kulübü tarafından okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte her yıl Ayder Yaylası’nda Kardan Adam Şenliği düzenleniyor. Kayak, snowboard ve paintball gösterileri ile birlikte en büyük kardan adam yapma gibi eğlenceli aktiviteler de yapılıyor. Yarışmalarda dereceye girenlere çeşitli ödüllerin dağıtıldığı festivalde kar yağışı eşliğinde horon oynayabilir, unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz.

Uluslararası Ovit Yayla Şenliği

Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alan Ovit Yaylası’nda 19 senedir düzenlenen şenlikte Karadenizli sanatçılar sahne alıyor ve gün boyu şarkılar eşliğinde yerel danslar sahneleniyor. Her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen etkinlikle Ovit Yaylası’nın tanıtılması ve turizme daha fazla kazandırılması amaçlanıyor.

Rize Dağcılık ve Turizm Festivali

Her yıl temmuz ayının sonunda düzenlenen festivalde yurt içi ve yurt dışından dağcıların katılımı ile Türkiye’nin en yüksek dördüncü dağı olan Kaçkar Dağları’na tırmanış gerçekleştiriliyor. Bir hafta boyunca Kaçkarlar’da kamp yapan dağcılar Büyük Deniz Gölü ve Çaymakçur Yaylası üzerinden Çamlıhemşin’e geri dönüyorlar.

İkizdere Dağ Horozu Şenlikleri

Rize’nin İkizdere ilçesinde her yıl haziran ayında gerçekleştirilen şenlikte dünyada eşine çok az rastlanan dağ horozunun koruma altına alınması ve gelecek nesillere tanıtılması amaçlanıyor. Doğaseverler dürbünler ile dağ horozlarını yakından inceleme fırsatı bulurken üç gün sürenetkinlik boyunca çevre bilincinin artırılması amaçlanıyor.

Uluslararası Fırtına Rafting Şenliği

Her sene temmuz ayında Rize’nin Ardeşen ilçesinde düzenlenen rafting şenliği coşku dolu anlara sahne oluyor. Şenlik kapsamında katılımcılar ücretsiz rafting yapmak imkânı bulurken yöresel sanatçıların konserleri ile eğlence iki gün boyunca kesintisiz devam ediyor.

Not: Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.