Side Hakkında Bilinmesi Gerekenler

side_tepeden.jpg

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan Sideyaz tatillerinde en çok tercih edilen tatil beldeleri arasındadır. Masmavi denizi, huzurlu doğası ve tarihî değerleriyle öne çıkan Side sadece yerli turistlere değil yabanı turistlere de ev sahipliği yapar. Kış aylarında Side’nin nüfusu 12 binlerdeyken yaz aylarında bu rakam bir milyonu geçmektedir. Antik Dönem’de Pamfilya Bölgesi’nin en önemli liman kenti olan Side yarımada üzerine kurulmuştur. Beldenin MÖ 7. yüzyıldan daha eskiye dayandığı tahmin edilmektedir. Side ismi “nar” anlamına gelir. MÖ 6. yüzyılda Lidyalıların, sonrasında Perslerin egemenliğine giren Side’ye MÖ 334’te Büyük İskender hâkim olmuştur. MÖ 78 yılında Roma İmparatorluğu’na bağlanan kent en parlak dönemini yaşamış, bilim ve kültür merkezi olmuştur. 5. yüzyılda piskoposluk merkezi olan Side’nin bu altın çağı Arap akınlarının başlamasıyla son bulmuştur. Yangınlar, yağmalar ve doğal afetler sonrasında Side adeta bir hayalet şehre dönüşmüş ve 12. yüzyıldan sonra tamamen terk edilmiştir. Arap coğrafyacı El İdrisi bu tarihlerde Side’yi “Yanmış Antalya” olarak tanımlamıştır. 13. yüzyılda Selçuklular, 14. yüzyılda ise Hamitoğulları Beyliği’nin hâkim olduğu Side’ye herhangi bir yerleşim olmamış, bölge 15. yüzyılda Türk topraklarına katılmıştır. 1895 yılında Yunan isyanı nedeniyle Girit Adası’ndan kaçan Giritli Müslümanlar buraya yerleşmişler ve kendilerine küçük bir köy kurmuşlardır. Antik kent kalıntılarının deniz tarafına üzerine kurulan köye Selimiye köyü adı verilmiştir ve günümüzde burada yerleşim devam etmektedir.

Tipik Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Side’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Nisan ayının sonunda açılan deniz sezonu ekim ayının sonuna kadar devam eder. Uzun süren deniz sezonu sayesinde beldede turizm hayatı da canlıdır. Her ne kadar yazın en hareketli günlerini geçirse de Side’de sonbahar ve kış ayları da oldukça keyiflidir. Sıcaktan bunalmadan gönlünüzce gezebilir, kalabalıktan uzak tatil yapmanın tadına varabilirsiniz. Antalya’ya 78 kilometre mesafede yer alan Side’ye karayolu ve havayolu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden sık aralıklarla Manavgat - Side minibüsleri hareket etmektedir. Antalya’dan Side’ye ortalama bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden Side’ye kısa sürede gelmek istiyorsanız havayolunu tercih edebilirsiniz. Antalya Havalimanı’na 60 kilometre mesafede bulunan Side’ye gelmek için toplu taşımadan yararlanabileceğiniz gibi havalimanından araç da kiralayabilirsiniz. Manavgat - Side arası 5 kilometre olup düzenli minibüs seferleri yapılmaktadır.

Side’de her bütçeye uygun konaklama imkânı mevcuttur. İsterseniz 4 veya 5 yıldızlı otellerde her şey dâhil konsepti ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabilir veya deniz kenarındaki bir pansiyonda ekonomik bir tatil geçirebilirsiniz. Butik oteller, apart oteller ve pansiyonlar daha çok Side merkezde yer alırken lüks oteller Side çevresine yayılmış durumda. Çolaklı mavi bayraklı plajları ve zengin konaklama seçenekleriyle Side’nin popüler bölgelerinden biridir. Merkezî konumu ve eşsiz güzellikteki plajları ile tatilseverlerin akın ettiği Çolaklı’da doğa ile iç içe tatil yapma fırsatı da bulabilirsiniz. Side’de konaklamak için tercih edebileceğiniz diğer bir yer Kumköy’dür. Lüks otellerin ve tatil köylerinin yoğunlukta olduğu Kumköy, Side’ye 5 kilometre uzaklıktadır. Side’nin ekonomisi büyük ölçüde turizme bağlı olsa da seracılık ve balıkçılık da belde halkının geçim kaynakları arasındadır.

Side’ye yolunuz düştüğünde mutlaka birkaç saatinizi Side Antik Kenti’ne ayırın. Tarihî tiyatrosu, Apollon Tapınağı, agorası ve kent kapısı ile adeta geçmişe doğru yolculuğa çıkacağınız Side Antik Kenti’ni dilerseniz turlarla da gezebilirsiniz. Antik kent içerisinde yer alan Side Müzesi’ni de ziyaret edebilir, kazılar sırasında çıkartılan tarihî eserleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. Side’ye 5 kilometre uzaklıkta bulunan Manavgat Şelalesi ve Titreyengöl görülmeye değer doğal güzellikler arasındadır. Side tatilinize adrenalin katmak isterseniz Manavgat Çayı’nda raftinge katılabilir, ATV turları ile heyecan dolu saatler geçirebilirsiniz. Tercihiniz sakin bir tatilden yanaysa Side’nin mavi bayraklı plajlarında tüm gün yorgunluğunuzu atabilir, günübirlik tekne turlarına katılarak cam gibi koylarda denize girme şansı bulabilirsiniz. Akdeniz’in önde gelen tatil merkezlerinden biri olan Side’yi henüz keşfetmediyseniz unutulmaz bir tatil sizleri bekliyor.

Tanıtım Videosu