Turku’da Gezilecek Yerler

Aura nehri kıyısındaki Turku, gelişmiş kültür sanat etkinlikleri, coğrafyası ve tarihi binaları ile sizi kendine hayran bırakacak.

Görülmesi gereken diğer yerler: Wäinö Aaltonen Museum of Art, Aboa Vetus & Ars Nova, Kuralan kylämäki, Forum Marinum & Suomen Joutsen, B-Galleria.

Turku Kalesi

Turku_Castle.jpg

Şehrin en popüler turistik mekânı olan Turku kalesi şehrin güneyinde kalmaktadır. Feribotlara yakın bir konumu bulunan 1280’lerden kalma kale özenli bir restorasyon geçirmiştir. Ortaçağ Turkusu müzesinin yanı sıra farklı sergilerin de olduğu kaleyi İngilizce tura katılarak gezerseniz tarihiyle de ilgili geniş bilgi edinebilirsiniz.

Turku Katedrali

Turku_cathedral.jpg

Kuleleri Aura nehrinin üzerinden gözüken Turku Katedrali sadece Turku’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biri değil, Finlandiya’nın da sembolleri arasında. Katedrali ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Ruissolo

Pond-in-Park-in-Turku-finland-737052_1920_1440.jpg

Kauppatori’nin 6 kilometre ötesinde kalan bu doğal parkı mutlaka ziyaret edin. Park aynı zamanda 1958 senesinde Aura Golf alanına da ev sahipliği yapıyor.

Caribia spa and Posankka

Hem spa keyfi yaşayıp hem de rahatlayabileceğiniz Caribia sapa and Posankka’da mekânın sembolü haline gelmiş Alvar Gullichsen’in domuz ve ördek heykellerini de görebilirsiniz.

Sibelius Müzesi

Sibelius-museo_Turku.jpg

Turku Katedrali’nin 150 metre ötesindeki bu ilginç müzeyi mutlaka ziyaret edin. 1926 senesinde Abo Akademi Üniversitesi’nin ilk Müzikoloji ve Folklor departmanı profesörü Otto Anderson tarafından yaptırılan müzede yaklaşık 1400 müzikal enstrümandanoluşan ilginç bir koleksiyon ile karşılaşacaksınız. Finlandiyalı besteci Jean Sibelius’un hayatı ve işlerine dair bir odanın da bulunduğu müzede sonbahar, kış ve bahar sezonlarında oda müziği konserleri de düzenlenmekte.