Yemen Hakkında Temel Bilgiler

Sana,_Yemen_(4324293041).jpg

Ortadoğu coğrafyasında Arap Yarımadası’nda yer alan Yemen resmi adıyla Yemen Cumhuriyeti, Arap Baharı’nda lider deviren ülkelerden biridir. Yemen eski çağlarda zenginliğiyle bilinen bir ticaret merkezi olma özelliğine sahiptir. Bu dönemde Arap dünyasının en önemli ülkelerinden biri konumunda olan Yemen Ümit Burnu’nun keşfiyle eski önemini yitirmiştir.

Yemen’in ticari bağlantılardan dolayı ülke içinde gelişen gelişen çeşitli gruplar arasında ciddi kültürel farklar bulunmaktadır. Hadramevt bölgesinde yaşayan nüfus güneydoğu Asya’nın kültürel farklılıklarını, sahil kesimlerinde yaşayan nüfus ise yakınındaki Afrika kültürünün etkilerini, Aden ise Hint yarımadasının kültürel izlerini taşır. Ülkenin başkenyi San’a UNESCO Dünya Mimari Miras Listesi’nde yer almaktadır.

48110658.cached.jpg

Yemen nüfusunun büyük çoğunluğu Araplardan oluşur. Afrikalı-Arap melezlerinin de fazla olduğu ülkede, az sayıda Güney Asya ve Avrupa kökenli halk da yaşamaktadır. Yemen zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Ancak petrol, balık, kaya tuzu, mermer, kömür, altın, kurşun, nikel, bakır gibi zengin yeraltı kaynaklarına sahip olmasına rağmen ülke ekonomisi sıkıntılarla mücadele eder. Günümüzde Yemen, bir yandan demokrasiye geçerken diğer yandan ülkenin bütünlüğünü korumaya çalışmaktadır.

Yemen'le ilgili videoyu izlemek için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=2x_XxBq4WsY